Novinář z nahrávek s Babišem Marek Přibil má novou práci jako redaktor. „Zaslouží si druhou šanci,“ tvrdí šéfredaktorka Tiscali.cz Alina Holušová

  21:33aktualizováno  18. července 8:45
Nahrávky rozhovorů mezi někdejším redaktorem Mf DNES Markem Přibilem a tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem se staly nejen mediální senzací, ale i předmětem zájmu českých politiků. Novinář Přibil na nich totiž Andreji Babišovi servilně nabízí informace o různých kompromitujících materiálech na konkurenční politiky a nechává si od Babiše radit, kdy články s těmito informacemi pustit. Po zveřejnění nahrávek utajenou skupinou Julius Šuman byl z Mf DNES okamžitě propuštěn a novináři z Mafry i vedení mediálního domu se od jeho chování distancovali. Nyní se jeho články začaly objevovat na webu Tiscali.cz. O tom, proč vedení webu nabídlo spolupráci novináři, který byl považovaný za odepsaného, jsme mluvili s šéfredaktorkou zpravodajství Alinou Holušovou a obsahovým ředitelem skupiny Tiscali Media Martinem Bachem.

| foto: Facebook Marka PřibilaMediahub

Marek Přibil je dnes vnímán, hlavně tedy novinářskou obcí, jako negativní postava. Je snad jediným novinářem, o kterém v novodobé historii jednala Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a byla kvůli němu sestavena i poslanecká vyšetřovací komise. Většina komentátorů se shodla, že jako novinář selhal. Přesto, poměrně brzy poté, co jeho kauza propukla, jste s ním navázali spolupráci. 

Alina Holušová: Sněmovna přesněji řečeno jednala spíš o Babišově zneužívání médií a její výbor se bude zabývat případným protiprávním získáváním informací z vyšetřovacích spisů a jejich možným zneužitím v rámci politické soutěže. To jen tak na okraj. A ano, Marek Přibil je skutečně považovaný v rámci oboru za "odepsaného člověka", sám opakovaně řekl, že si je své chyby vědom stejně jako toho, že ho žádná redakce nezaměstná. Chybu samozřejmě udělal, to je bez diskuze. Osobně jsem ale proti veřejnému lynčování, což je přesně to, co ho potkalo. A pak také věřím, že si každý zaslouží druhou šanci.

Druhá šance pro novináře, který ve své práci selhal?

Martin Bach: My jsme to zvažovali v redakci opravdu hodně dlouho a byla tam spousta pro a proti. Nakonec převážila myšlenka, že nám přijde nespravedlivé, aby se stal jedinou obětí té kauzy pouze on. Samozřejmě, že selhal a jsme domluveni tak, že k nám v rámci externí spolupráce nebude psát texty, které jakkoliv souvisí se současnou politikou.

Jak to přijali redaktoři Tiscali.cz? Neprotestoval nikdo proti novému, byť externímu, kolegovi s pošramocenou pověstí?

Alina Holušová: Nikdo, přitom jsme rozhodovali všichni společně. Jednoduché rozhodnutí to určitě nebylo.

Možná to na první pohled vypadá nelogicky, ale pokud bychom k tomu měli přistupovat takhle, pak bychom museli stejně odepsat i všechny novináře, kteří pracují v mediálním domě dříve vlastněném a pořád spojeném s Andrejem Babišem.

Jak říká Martin, Marek pro nás nebude psát nic, co by souviselo s jeho předchozí investigativní praxí. Náš web je koneckonců zaměřený jinak sám o sobě.

Martin Bach: Navíc si myslím, že to sedí i do konceptu, který se snažíme v redakci razit, tedy dívat se na aktuální kauzy s odstupem a kriticky, ne se jen vést na aktuálním pohodlném názorovém trendu.

Nehazardujete s důvěrou čtenářů? Co když to poškodí jejich důvěru ve váš web?

Alina Holušová: Reakcí od čtenářů se nebojíme. Většina lidí ani neví, kdo je Marek Přibil. Zajímá to jen lidi z oboru. A navíc pevně doufám, že důvěra čtenářů je založená na naší dlouhodobé práci.

Dobře, čtenářům by to možná vadit nemuselo, ale co třeba inzerenti? Některým z nich záleží na důvěryhodnosti webu, na kterém inzerují.

Martin Bach: Já vím, že to bude znít jako strašné klišé, ale s obchodníky jsme to nijak nekonzultovali. Máme to celkem jasně rozdělené a tohle je prostě rozhodnutí redakce a nikoho jiného. A kdyby kvůli tomu nastal nějaký problém po obchodní stránce, dokázali bychom si to obhájit.

Jak jste vlastně spolupráci navázali? Oslovil on vás nebo vy jeho?

Alina Holušová: Vzniklo to vlastně tak trochu náhodně. Od začátku jsem s Markem soucítila bez ohledu na to, že bych sama nic takového nikdy neudělala. Veřejné lynčování, vyobcování atd., s tím prostě nemůže nikdo v civilizované společnosti souhlasit. Tím spíš, že novináři vcelku dobře vědí, jak to v médiích chodí. Zajímaly mě nicméně podrobnosti kolem nahrávek, chtěla jsem si poslechnout jeho verzi. Sešli jsme se a v průběhu našeho rozhovoru mě to napadlo. Nabídla jsem mu, jestli by nám neposlal na ukázku nějaký svůj text mimo politiku a policii, abychom věděli, jak píše.

Marek to také udělal a text byl řemeslně pěkný. Ještě jsme vyladili pár obsahových drobností a vydali jsme ho.

Jak teď vaše spolupráce vypadá?

Alina Holušová: Marek je zatím na nemocenské, až mu skončí, bude pro nás pracovat externě. Obsahově bude mít na starost témata, která bezprostředně s politikou nesouvisí. Žádná pseudoinvestigativa.

A časem ho vezmete na plný úvazek?

Alina Holušová: Prozatím ne, jak to bude dál, uvidíme podle toho, jak nám to bude vzájemně vyhovovat, zda mu sedne naše tempo a také obsahově náš web. Přece jen se lišíme od toho, co zná. Pokusíme se společně vybudovat vzájemnou důvěru z čistého listu. Důležité samozřejmě bude, že pokud nám něco zatajil, co vyplyne například z dalších nahrávek, tak spolupráci ukončíme. To jsme si vyjasnili.

Třeba pokud se prokáže spekulace, že si rozhovor s Andrejem Babišem nahrával on a pustil to dál lobbistům, na které je napojený?

Alina Holušová: Třeba, nebo cokoli dalšího, co jsme měli vědět v době, kdy jsme se na spolupráci domlouvali. Ráda bych ale zdůraznila, že mu věřím. Možná je to chyba, ale strach chybovat pro mě není rozhodující.

[ad]

Jak vy osobně vlastně vnímáte celou jeho kauzu?

Martin Bach: Jako hru, která všem zúčastněným přerostla přes hlavu, ale našel se obětní beránek a jede se dál. Marek Přibil byl podle mě jen figurka (dost hloupě se chovající, nutno podotknout), ne hybatelem těch věcí.

Alina Holušová: Já jsem to podrobně popsala v komentáři, který jsme k tomuto tématu nedávno vydávali. Vnímám to jako dílek celé skládačky a vadí mi, že se poukazuje na Marka jako na černou ovci, byť všichni nebo mnozí dobře vědí, jak to v mediálním světě v Česku chodí.

Jak to podle vás v mediálním světě v Česku chodí?

Alina Holušová: Obchoduje se s informacemi, píšou se články na objednávku. Dokonce i když v tom není nějaký konkrétní záměr se obohatit nebo si na něčem udělat jméno, tak novináři často nekontrolují správnost informací, se kterými pracují atd.

A jste si jistá, že tohle vám v redakci Marek nebude zavádět?

Alina Holušová: Jistý si člověk nemůže být nikdy ničím. Pokud by se to stalo, museli bychom se s Markem ihned rozloučit. Věřím nicméně, že se mi to podaří uhlídat. O tématech a jejich zpracování společně debatujeme, navíc ještě jednou připomínám, Marek nebude zpracovávat žádná "kontroverzní" témata.

Když jsem vás kvůli spolupráci s Markem Přibilem kontaktoval, řekla jste mi, že jste tu spolupráci původně nijak medializovat nechtěli. Proč?

Alina Holušová: Protože by se to dalo vnímat tak, že si na něm děláme PR, že jsme se s ním dohodli na spolupráci ze zištných důvodů. Marek není žádná věc, není to ani zdroj informací, ani zdroj reklamy, je to živý člověk. Koneckonců chvíli předtím, než jste nás kontaktoval, tak mi Marek nabízel, že si hodí svůj první článek publikovaný u nás na webu na svůj Facebook, abychom měli "víc kliků", a jednoznačně jsem to odmítla

A na to, že se na vás kvůli tomu nejspíš brzy vrhnou novináři a lidé, pro které bude váš krok nepochopitelný, připravená jste?

Alina Holušová: Popravdě mě překvapilo, jak rychle se to "provalilo". Trochu naivně jsem doufala, že se na to přijde později a už to nebude nikoho zajímat. Doufám, že na to připravená jsem, ale nemůžu to vědět jistě. Nikdy jsem takovou situaci neřešila.

Autor:

Schodek rozpočtu 30 miliard korun je sci-fi, řekla Schillerová v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Británie zakázala dvě reklamy, zobrazují muže a ženy v stereotypních rolích

Philadelphia advert banned for suggesting men are incapable of caring for...

V Británii poprvé zakázali dvě reklamy na základě nového pravidla, které nedovoluje při propagaci výrobků přisuzovat...

Pražský hrad má novou posilu. K Ovčáčkovi přibyl další mluvčí

Vít Novák

Do tiskového odboru Hradu přibyl nový mluvčí. Do týmu, kterému šéfuje Jiří Ovčáček, přišel Vít Novák, který dříve...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Najdete na iDNES.cz