Členové iDNES Premium mají přístup k prémiovým článkům na iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz a také k různým bonusům v podobě e-knih zdarma, audioknih nebo filmů. Také k exkluzivním soutěžím a různým exkluzivním slevám. Každý čtenář si členství v iDNES Premium může vyzkoušet za 1 Kč, další měsíce pak stojí 39 Kč. Podívejte se, jaké prémiové články byly v uplynulém roce nejúspěšnější:
1 Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206
Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel, prostě jenom velmi milý. Fakt, že když si před nějakými patnácti lety nechal změřit IQ, testy u něj opakovaně ukázaly hodnotu přes 200 bodů, ho nechává úplně chladným – a to přestože průměr v populaci je 100 a IQ přes 130 mají jen 2 procenta lidí na světě.
2 Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem
Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim Pařík je vyjednavač profesionál. V byznysu dohodl smlouvy za desítky miliard korun. „Vy pracujete s emocemi člověka, se vzorci chování a od toho se odvíjejí strategie vyjednávání,“ říká v rozhovoru pro magazín Víkend.
3 Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog
Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence. Tou na světě trpí odhadem přes 50 milionů lidí. A jejich počet v důsledku stárnutí populace strmě stoupá. Česko? Odhady hovoří o 180 tisících lidí (a to dvakrát více žen než mužů). U 1,2 milionu Čechů se pak nemoc rozvíjí, a nevědí to. Dosud neexistoval lék, který by neodvratný průběh Alzheimerovy nemoci zvrátil. „To už není pravda,“ říká neurolog Tolar.
4 Znásilnění a mučení mě pronásledovalo. Skočila jsem ze 4. patra, říká Nela
Poté co nyní třicetiletá Nela v roce 2017 přežila brutální znásilnění a pokus o vraždu, život se jí převrátil naruby. „Po napadení jsem nejdřív byla hrozně silná a snažila se všem říkat, jak jsem v pohodě. Potom mě ale dostihl posttraumatický syndrom,“ vypráví v rozhovoru pro iDNES.cz. Pokusila se o sebevraždu.
5 Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura
Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi často shovívavější než psané zákony? Jaké tresty padaly za smilstvo či potrat? O tom vypráví profesor Jaroslav Čechura, přední znalec mikrohistorie, jenž se zabývá životy a vztahy obyčejných lidí.
6 Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů
Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se mezilidské vztahy rozpadají. Podle prof. Jaroslava Maxmiliána Kašparů (70) přibývá nešťastných, bezradných a opuštěných lidí, kteří si nevědí se životem rady. „My jsme totiž ztratili kromě jiných věcí i kus toho, co měli naši předci, a to byl zdravý selský rozum. Jsme jako bludní Holanďané, kteří ztratili směr...“
7 Co urychlí stařeckou demenci? Neurochirurg Beneš nejmladší odpovídá na to, čím si poškozujeme mozek
Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých operacích a taky o tom, jak si člověk může urychlit stařeckou demenci. Jméno nového přednosty je na vstupních dveřích Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol ještě jen provizorně přelepené. Vladimír Beneš nejmladší se této funkce ujal na začátku října.
8 Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl
Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z nich kvůli tomu trpí cukrovkou a dalšími nemocemi, jež souvisejí s poruchami energetického metabolismu. Profesor Michal Anděl radí, jak upravit životní styl, abychom se poruchám metabolismu, tzv. metabolickému syndromu, vyhnuli.
9 Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi
Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky toho, kdo se rozhodne vlastní rukou odejít ze světa? A lze plány na sebevraždu včas odhalit? „V některých případech je možné u člověka zachytit varovné signály, a tím zmařit jeho úmysl vzít si život,“ říká psychiatr Cyril Höschl. „Ale je řada případů, kdy člověk své plány pečlivě skrývá a chová se tak, aby svým okolím nebyl odhalen. V takovém případě zasáhnout a pomoci nelze.“
10 Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely
Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v červenci na rakovinu srdce. Jeho maminka Eva o něm nyní vydává knihu. V upřímném rozhovoru vzpomíná i na poslední chvíle synova života.