| foto: The Active Times, Mediahub

Ministerstvo se připravuje na arbitráž kvůli billboardům, po 3 měsících jich zmizel jen zlomek

Ministerstvo financí (MF) vybralo advokátní kanceláří Weil, Gotshal & Manges pro zastupování ČR v případné mezinárodní arbitráži s Georgem Nussbaumem. Nussbaum, který je majitelem provozovatele billboardů, americké společnosti A.C.E. Media, dosud arbitrážní spor s ČR nezahájil.

Vyplývá to z materiálu, který dostane ve středu vláda pro informaci. ČTK jej má k dispozici. Nussbaum po ČR požaduje podle MF 400 milionů korun jako odškodnění kvůli zákonu o provozu na pozemních komunikacích, který nařizuje odstranění většiny poutačů od silnic.

"Arbitrážní řízení ještě nebyla v těchto případech zahájena, avšak s ohledem na velkou výši údajně způsobené škody a dosavadní postup pana Nussbauma v jednáních o smírném řešení sporu lze očekávat, že řízení budou v nejbližší době zahájena," uvádí v materiálu MF. Nussbaum oznámil již v roce 2013, že bude požadovat náhradu škody.

Podle mluvčího úřadu Michala Žurovce obdrželo MF předžalobní výzvu a poslední komunikace mezi stranami se uskutečnila v listopadu 2017. "Ministerstvo financí žalobu doposud neobdrželo," uvedl Žurovec. Dodal, že podle úřadu mezinárodní dohoda porušena nebyla.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic 1. třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu.

Po třech měsících od zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic byl odstraněn jen zlomek nepovolených reklamních poutačů. Ministerstvo dopravy na začátku listopadu uvedlo, že vydalo pět desítek výzev k jejich odstranění.

Česko v současné době podle údajů MF čelí deseti mezinárodním arbitrážím, z toho šest souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků činí zhruba deset miliard korun.

Dosud bylo podle údajů MF proti České republice ukončeno 24 arbitráží. Z nich 18 skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.


Video