Ministerstvo kultury postoj k ochraně práv na internetu nezveřejní

  15:00aktualizováno  15:00
Ministerstvo kultury odmítlo žádost Pirátů na zveřejnění instrukce k českému postoji vůči směrnici EU o ochraně autorských práv na internetu. Mluvčí ministerstva uvedla, že instrukce se jako interní dokumenty nezveřejňují. Podle Pirátů směrnice výrazně poškodí svobodu internetu.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mluvčí ministerstva Martha Häckl v pondělí pouze uvedla, že podle českého stanoviska je dohodnutý text směrnice vyváženým kompromisem.

„Instrukce pro jednání jednotlivých pracovních orgánů Rady EU jsou interními dokumenty státní správy a standardně se nezveřejňují. Schvalování návrhů instrukcí se řídí stanovenou procedurou a všechny instrukce připravované ministerstvem kultury danou procedurou schvalovány byly a jsou,“ doplnila Häckl.

Piráti o zveřejnění instrukce požádali otevřeným dopisem koncem února, podle mluvčí dorazil na ministerstvo minulý týden. Piráti svou žádost zdůvodnili tím, že ministerstvo nechalo směrnici schválit, ačkoli k ní mělo výhrady, stejně jako evropské výbory českého parlamentu.

„Text směrnice nereaguje na žádnou z těchto výtek,“ uvedli v dopise předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda sněmovního evropského výboru Mikuláš Peksa.

„Podle stanoviska ČR, schváleného předepsaným postupem, je dohodnutý text směrnice vyváženým kompromisem, který přispěje k vyšší harmonizaci autorskoprávní úpravy v EU při současném zohlednění vývoje nových technologií a obchodních modelů a stejně tak i oprávněných zájmů nositelů práv k autorskoprávně chráněnému obsahu,“ uvedla mluvčí. Podle ní byly o zohledňování české pozice informovány oba parlamentní výbory.

Média podpořila další výzvu na ochranu autorských práv na internetu

Nová pravidla, na nichž se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, by měla posílit postavení tvůrců vůči internetovým společnostem typu Google či Facebook. Ty budou potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Piráti již dříve kritizovali zamýšlenou povinnost získávat licence i k odkazům delším, než jsou jednotlivá slova nebo nejkratší popisy. Unie vydavatelů k tomu uvedla, že se to nebude týkat nekomerčního užití. Občané si tak podle ní nadále budou moci mezi sebou obsah tisku a citace z něj volně sdílet. Digitální platformy však nebudou moci nadále zcela bezplatně používat úryvky z obsahu produkovaného vydavateli.

Terčem kritiky se stala také povinnost internetových platforem typu YouTube řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Unijní státy včetně Česka žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy mohly být likvidační. Povinnost se tak podle kompromisní verze nemá týkat společností mladších tří let s ročním obratem méně než deset milionů eur (258 milionů korun) a méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.

Autoři: ,

Devianti lovící děti na internetu jdou rychle na věc, prozradil reportér

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Facebook zablokoval italské dezinformační účty. Stranily vládním populistům

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook zablokovala řadu italských účtů a stránek, které označil za falešné nebo šířící dezinformace....

Dejvičtí míří do Monte Carla, šanci má Dukla 61 i Dabing Street

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Na 59. mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu bude mít Česko silné zastoupení. Na cenu za nejlepší drama má...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Najdete na iDNES.cz