Ministerstvo kultury postoj k ochraně práv na internetu nezveřejní

  15:00aktualizováno  15:00
Ministerstvo kultury odmítlo žádost Pirátů na zveřejnění instrukce k českému postoji vůči směrnici EU o ochraně autorských práv na internetu. Mluvčí ministerstva uvedla, že instrukce se jako interní dokumenty nezveřejňují. Podle Pirátů směrnice výrazně poškodí svobodu internetu.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mluvčí ministerstva Martha Häckl v pondělí pouze uvedla, že podle českého stanoviska je dohodnutý text směrnice vyváženým kompromisem.

„Instrukce pro jednání jednotlivých pracovních orgánů Rady EU jsou interními dokumenty státní správy a standardně se nezveřejňují. Schvalování návrhů instrukcí se řídí stanovenou procedurou a všechny instrukce připravované ministerstvem kultury danou procedurou schvalovány byly a jsou,“ doplnila Häckl.

Piráti o zveřejnění instrukce požádali otevřeným dopisem koncem února, podle mluvčí dorazil na ministerstvo minulý týden. Piráti svou žádost zdůvodnili tím, že ministerstvo nechalo směrnici schválit, ačkoli k ní mělo výhrady, stejně jako evropské výbory českého parlamentu.

„Text směrnice nereaguje na žádnou z těchto výtek,“ uvedli v dopise předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda sněmovního evropského výboru Mikuláš Peksa.

„Podle stanoviska ČR, schváleného předepsaným postupem, je dohodnutý text směrnice vyváženým kompromisem, který přispěje k vyšší harmonizaci autorskoprávní úpravy v EU při současném zohlednění vývoje nových technologií a obchodních modelů a stejně tak i oprávněných zájmů nositelů práv k autorskoprávně chráněnému obsahu,“ uvedla mluvčí. Podle ní byly o zohledňování české pozice informovány oba parlamentní výbory.

Média podpořila další výzvu na ochranu autorských práv na internetu

Nová pravidla, na nichž se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, by měla posílit postavení tvůrců vůči internetovým společnostem typu Google či Facebook. Ty budou potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Piráti již dříve kritizovali zamýšlenou povinnost získávat licence i k odkazům delším, než jsou jednotlivá slova nebo nejkratší popisy. Unie vydavatelů k tomu uvedla, že se to nebude týkat nekomerčního užití. Občané si tak podle ní nadále budou moci mezi sebou obsah tisku a citace z něj volně sdílet. Digitální platformy však nebudou moci nadále zcela bezplatně používat úryvky z obsahu produkovaného vydavateli.

Terčem kritiky se stala také povinnost internetových platforem typu YouTube řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Unijní státy včetně Česka žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy mohly být likvidační. Povinnost se tak podle kompromisní verze nemá týkat společností mladších tří let s ročním obratem méně než deset milionů eur (258 milionů korun) a méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.

Autoři: ,

Přes noc přiberu i dvanáct kilo, řekl zápasník Vémola v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

ČT porušila podle Rady vysílací zákon. Reportáž ve Zprávičkách byla zavádějící

Školáci v Palestině

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) upozornila Českou televizi, že odvysíláním loňského pořadu Zprávičky na...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Facebook má málo lokálních zpráv, chce proto podporovat novináře

Facebook

Snahu americké internetové společnosti Facebook poskytovat uživatelům lokální zprávy komplikuje nedostatek organizací...

Najdete na iDNES.cz