Bankéř popírá, že chtěl prodat Křetínskému celý podíl v Le Monde

  10:30aktualizováno  10:30
Bankéř Matthieu Pigasse, spolumajitel deníku Le Monde, chtěl podle listu Libération prodat Danielu Křetínskému celý svůj podíl. Francouzský investor to ale podle listu Le Monde popírá, s českým miliardářem prý jedná pouze o převzetí menšinové části svého podílu v deníku, jak uvedl již minulý týden.

Daniel Křetínský. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Daniel Častvaj, člen představenstva společnosti Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, ČTK řekl, že firma nepovažuje za vhodné v tuto chvíli spekulace ve francouzských médiích komentovat.

„Představitelé CMI včetně Daniela Křetínského rádi okolnosti a motivaci svého vstupu vysvětlí nejprve dotčeným stranám, zejména zaměstnancům a představitelům Le Monde, následně pak celé veřejnosti,“ uvedl Častvaj. První kroky už podle něj byly učiněny.

K záležitosti se vyjádřil i nový francouzský ministr kultury Franck Riester. Rozhlasové stanici France Inter řekl, že vlastnictví velkých francouzských tiskovin jako je Le Monde cizinci je závažnou otázkou a že se tématem bude v příštích dnech, týdnech a měsících zabývat.

Podle Častvaje firma chápe, že vstup zahraničního investora do médií je pro Francii nová situace. „Na druhou stranu jde o zcela obvyklou situaci v mnoha zemích EU. Především jsme jako investor z Evropské unie plně v souladu s ideálem EU a jejími pravidly, ctíme nezávislost médií. Jsme přesvědčeni, že po prvotním překvapení a po racionálním vyhodnocení situace a případném osobním jednání se jasně ukáže, že tato situace nepředstavuje pro Francii žádné riziko, ani žádnou nevýhodu,“ dodal.

Libération v článku s titulkem „Podvádí Pigasse svůj Le Monde?“ napsal, že podle jeho informací se bankéř již v létě dohodl s Křetínským na předání celého svého podílu v prestižním francouzském deníku včetně finančních podmínek. Dohoda měla společnost ohodnotit na 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Názor Pigasse údajně změnil až začátkem září na nátlak svých blízkých.

Na dotaz svého deníku akcionář uvedl, že „stále plně platí tisková zpráva ze 17. října“. V té se praví, že dohoda se týká menšinové účasti. V úterním Pigassově vyjádření poskytnutém agentuře AFP stojí, že jeho „jediným záměrem vždy bylo a bude zachovat vyváženost a nezávislost skupiny Le Monde, k níž Daniel Křetínský bude moci užitečně přispět“.

Pigasse vlastní v tradičním francouzském listu spolu s partnerem Xavierem Nielem kontrolní podíl prostřednictvím holdingu Le Nouveau Monde. Minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 procent akcií této společnosti.

Le Monde minulý týden napsal, že oficiální český zdroj mu potvrdil Křetínského konečný záměr „koupit Le Monde“. Podle pondělních informací listu Libération je oním zdrojem český premiér Andrej Babiš.

CMI letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardere Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Zaměstnanci deníku Le Monde a další francouzská média vyjadřují v souvislosti s prodejem zahraničnímu investorovi obavy o budoucnost a nezávislost tohoto prestižního listu.

Le Monde se sice vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V uplynulém roce svým majitelům vydělal sedm milionů eur (181 milionů korun) při obratu 321 milionů eur (8,3 miliardy korun), píše Libération.

Autor:

Requiem za Karla Gotta v katedrále svatého Víta

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Češi se loučí se svou královnou Alžbětou, píší v zahraničí o Žofínu

Zahraniční média sledují, jak se v Praze fanoušci loučí se zpěvákem Karlem Gottem. „Země nepřišla jen o desítky let...

Ředitelka Marianne ujišťuje, že se s Křetínským nedomlouvá, píše Le Monde

Patnáct měsíců poté, co Daniel Křetínský koupil francouzský týdeník Marianne, uskutečnila jím dosazená ředitelka...

Ochranný svaz autorský slaví sto let, zakládal ho i Karel Hašler

Předchůdce Ochranného svazu autorského, který zastupuje autory hudby a vybírá pro ně peníze za veřejnou produkci děl,...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz