Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

  14:19aktualizováno  14:19
Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je zaměstnává. Viní je, že před pěti lety v reportáži, kvůli níž odstoupila z voleb do Evropského parlamentu, použili dokumenty získané trestným činem. Podle Samkové také rozvrací republiku. Český rozhlas se vyjádří až bude znát konkrétní obsah trestních oznámení.

„Máme zde přímý důkaz, že veřejnoprávní Český rozhlas odvysílal své reportáže na základě materiálů, které byly získané na základě trestné činnosti,“ uvedla Klára Samková na tiskové konferenci. 

Fotogalerie

Novináři se podle Samkové dopustili kromě poškozování dobrého jména a zásahu do osobnostních práv také trestních činů maření průběhu voleb a rozvracení republiky. 

„Na tiskové konferenci paní Samkové jsme nebyli a neznáme zatím ani znění údajných trestních oznámení. Vyjádříme se k nim případně, až budeme znát jejich konkrétní obsah,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel komunikace, marketingu a obchodu Českého rozhlasu Jiří Hošna. 

Samková dnes novinářům řekla, že materiály použité v reportáži vynesla z její advokátní kanceláře její tehdejší asistentka, za což byla pravomocně odsouzena. K trestnímu oznámení na Kroupu a jeho přímého nadřízeného Pokorného Samková podle svého vysvětlení přistoupila až nyní, protože čekala na definitivní verdikt nad bývalou zaměstnankyní. 

Advokátka také chce, aby se případem zabývaly příslušné parlamentní orgány. Ukázalo se podle ní, že novináře nikdo nemůže donutit ke zbavení mlčenlivosti, o což v průběhu let žádala bez úspěchu Radu Českého rozhlasu.

„Vycházeli jsme z pravdivých dokumentů, které měla v počítači. To, že bychom je získali na základě trestné činnosti, je nesmysl. Chápu, že je paní Samkové situace nepříjemná, když se chtěla dostat do Evropského parlamentu, a pak ji z kandidátky Tomio Okamura stáhnul. Nevím, proč si veřejně stěžuje po čtyřech letech. Pouze jsme upozornili na problém, což je práce novinářů,“ řekl pro iDNES.cz Janek Kroupa. 

Měla být lídrem voleb

Samková měla před pěti lety vést do evropských voleb hnutí Úsvit Tomia Okamury. Po odvysílání reportáží dva týdny před hlasováním hnutí Samkovou vyzvalo, aby sama odstoupila kvůli podezření, že údajně oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit jednu z firem. Samková tehdy tvrdila, že ji i hnutí chce někdo zdiskreditovat.

Radiožurnál odvysílal, že advokátka podle dokumentů oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Koupila údajně od banky dluh podniku, jejíhož majitele ve skutečnosti zastupovala. 

Samková nepovede kandidátku Úsvitu do voleb, rozhodl se Okamura

Podle Radiožurnálu právnička předstírala, že chce pro sebe získat od banky pohledávku z nesplaceného úvěru, peníze ale údajně dostala právě od energetického holdingu, který tento úvěr splácet nechtěl. Spořitelna tak netušila, že pohledávku prodává dlužníkovi, uvedl rozhlas. Samková tehdy řekla, že k transakci může jen uvést, „že majetkové a vztahové poměry jednotlivých hráčů v poli jsou v praxi advokacie značně spletité“.

Dnes zdůraznila, že byla vázána advokátní mlčenlivostí. To říkala i Kroupovi při návštěvě, kdy se údajně vetřel do její domácnosti pod záminkou, že potřebuje okamžitou pomoc pro svou rodinu.

Problémem jsou novináři, řekla Samková

„Činnost takovýchto takzvaně investigativních novinářů je pro tuto republiku naprosto zhoubná. Všichni nadávají na politiky, že jsou úplatní, líní, hloupí. Možná jsou. Ale to je tak deset procent problému. Zbytkem problému je manipulace novináři, kteří zdůrazní to, co se jim hodí, potlačí to, co se jim nehodí a ve své podstatě to jsou oni, kdo protidemokraticky manipulují občany této země,“ řekla Samková novinářům. 

Deník N dnes napsal, že senátor Tomáš Jirsa (ODS) navrhl Samkovou na místo zástupkyně ombudsmanky Anny Šabatové. Deníku Jirsa řekl, že věří, že Samková by mohla vyrovnat situaci v úřadu. Mandát nynějšímu zástupci veřejného ochránce práv Stanislavu Křečkovi končí začátkem dubna. Jeho nástupkyní by mohla být také bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, kterou navrhl senátor Mikuláš Bek (za STAN).

Autoři: , ,

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Podíly Českého rozhlasu a Media Bohemia se vyrovnaly

Autorádio (ilustrační foto)

Nejsilnější rozhlasovou skupinou z pohledu podílu na poslechovosti byl v druhé polovině loňského roku Český rozhlas....

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Americká reportérka se omluvila za výrok o povstání Židů ve Varšavě

Obyvatelé Varšavy prochází místy, kde dříve stávala zeď ghetta. (18. dubna 2013)

Reportérka americké televize MSNBC Andrea Mitchellová se ve čtvrtek omluvila za výrok, že Židé ve varšavském ghettu za...

Najdete na iDNES.cz