Kauza Playboy: Soud zakázal zveřejňovat hypertextové odkazy! Konec internetu je tady! A nebo je to jinak?

  16:08aktualizováno  16:14

Na první přečtení to zní opravdu hrozivě. “Soud EU rozhodl, že firma GS Media porušila autorská práva, když zveřejnila odkaz, aniž by měla povolení od vydavatele Playboye.” Tuhle větu převzala slovo od slova česká media z ČTK, což je zřejmě nejrychlejší zdroj zahraničních informací pro novináře a tím pádem i jejich čtenáře.

A rozpoutala se tak dnes na internetu a sociálních sítích zvláště ohromná řežba. Ochránci svobody burcují na poplach a strážci národa a meče mají zase o argument víc do debat o škodlivosti Evropské unie a všudypřítomného nového světového pořádku (NWO). “Rána pro svobodu tisku!” zní název článku na Mediamánii.

Jenže ta situace je trošku jinak. A není nic horšího, než překlopit článek z ČTK a kreativně k tomu dodat burcující (a zatraceně zavádějící) titulek a myslet si, že pravá novinařina spočívá v přeházení souvětí a přidání dvou tří vět vlastního názoru udělaného za minutu bez znalosti věci.

Oč tedy v celém příběhu běží? Soud rozhodl, že společnost GS Media porušila práva herečky Britt Dekkerové. Ta se nechala vyfotit na Lanzarote pro finské nakladatelství Sanoma, které vydává holandskou verzi Playboye. Fotografie pořídil fotograf Carli Hermes, oblíbený reklamní profík, který fotí třeba pro Nike, Levi’s nebo BMW. Často fotí také celebrity jako jsou fotbalista Edgar Davids, zpěvačka Natalia Imbruglia nebo herec Rutger Hauer (slavný replikant z Blade Runnera… “like tears in the rain”, pamatujete?)

No a v roce 2011 pak GS Media a také bulvární web GreenStijl zveřejnili ukázku z těch fotek a přidali k tomu link na úložiště, kde ty fotky šly stáhnout v plné kvalitě.

Rozumíte – je to jako kdyby na iDNES.cz (na Novinkách, na Seznamu, kdekoliv jinde) napsala Mirka Spáčilová či Kamil Fila recenzi na nového Bad Santu a na závěr článku dodala: “A mimochodem, když nemáte prachy nebo se vám nechce do kina, film si stáhněte tady.” A přidala by tam odkaz na uloz.to. Že daná média neměla na svých serverech dané soubory uložené? Upřímně řečeno, v době vysokorychlostního internetu a anonymních úložišť je to naprosto irelevantní. Soud se v dané kauze jasně vyjádřil, že hyperlinky jsou důležitou součástí virtuálního prostoru a že vydělávat na cizím je špatně. A de facto ve svém doporučení nic ani nezakázal.

Ta věta zní jako velmi konstruktivní návod: “Když někdo používá internetové odkazy kvůli zisku, dá se očekávat, že taková osoba zajistí kontrolu toho, že daný obsah není publikovaný ilegálně.” V podstatě říká něco, co se děje už spoustu let: nepublikujte a neodkazujte na materiál, který je chráněn autorskými právy.

Piráti by mohli vyprávět. Linkování odkazů na torrent a úložiště je činnost, díky které si získali celosvětovou popularitu. Jenže ti to berou se ctí: chceme změnit autorské zákony, ty stávající se nám nelíbí, proto veřejně zpochybníme současnou publikační praxi a jsme ochotni jít do kontroverze a přijmout zodpovědnost. Ovšem GeenStijl a GS Media ze sebe udělají raději mučedníky a bojovníky za svobodu tisku: “Pokud komerční média nebudou moci nadále svobodně a bez obav zveřejňovat hyperlinky, bude velmi obtížné klást zpravodajsky hodnotné otázky a publikovat uniklé informace,” říká se v jejich prohlášení.

Já bych k tomu spíš poznamenal, že je to jen klasické korporátní PR, protože srovnávat odkazy na fotky televizní celebrity u jezera a odvážnou investigativní žurnalistiku může fakt jen, s prominutím, idiot.

Takže se nebojte: hyperlinky, bez kterých by internet nebyl internetem, nikdo zakázat nechce.

Autor:

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Politik odmítl novinářku bez doprovodu. Je to sexismus, míní ona

Republikánský kandidát na guvernéra Mississippi Robert Foster

Republikánský kandidát na guvernéra Mississippi Robert Foster odmítl vzít na předvolební cestu novinářku, pokud...

Reportéři bez hranic žádali v Saúdské Arábii propuštění desítek novinářů

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán (30. května 2017)

Nevládní organizace Reportéři bez hranic informovala, že v dubnu její zástupci navštívili Saúdskou Arábii. Požadovali...

Český rozhlas má pro fanoušky Karla Gotta k jeho narozeninám dárek

Karel Gott natočil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu novou verzi...

Karel Gott v neděli slaví 80. narozeniny. Gratulovat mu bude i Český rozhlas, který má dárek spíše pro jeho fanoušky....

Najdete na iDNES.cz