Kauza “Kroupa a Agrofert“. Přečtěte si tři analýzy, které si objednal ředitel rozhlasu Zavoral

  11:59aktualizováno  12:10
Rada Českého rozhlasu se přiklonila k názoru generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, že investigativní novinář ČRo Janek Kroupa neodvedl kvalitní práci na reportáži týkající se holdingu Agrofert a premiéra Andreje Babiše.

| foto: MediaHubMediahub

Rada Českého rozhlasu se přiklonila k názoru generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, že investigativní novinář ČRo Janek Kroupa neodvedl kvalitní práci na reportáži týkající se holdingu Agrofert a premiéra Andreje Babiše.

Rada na středečním jednání jednomyslně odhlasovala, aby se rozhlas snažil do budoucna o objektivitu, což se v „tomto případě zcela nestalo“. Zaměstnanci rozhlasu reagovali na ředitelovy závěry prohlášením.

Vycházela přitom z analýzy, kterou na jednání rady citoval generální ředitel ČRo René Zavoral.

Ten si ale ve skutečnosti objednal celkem tři analýzy, spokojen byl však pravděpodobně s vyznění jen jedné z nich. Té, kterou zpracoval Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. I z ní Zavoral vybral kriticky vyznívající pasáže, přestože obsahuje i jiné.

Ze tří jedna

Například tuto: „Popsaná pochybení lze vysvětlit či vyvážit přesvědčením autorů příspěvků (Janka Kroupy) o významnosti pojednávaného případu a jeho aktérů. Holding Agrofert je držitelem/vykonavatelem enormní ekonomické moci, stejně jako Andrej Babiš moci politické, nemluvě o navázané moci mediální. Monitorování (a možná i preventování či vyvažování) výkonu (a zejm. zneužívání) těchto typů moci je primárním úkolem veřejnoprávního média. Včetně investigativní žurnalistiky, na kterou nelze uplatňovat standardní žurnalistické normy bezezbytku. Všechna tato relativizační hlediska, která za specifické situace mohou mít až podobu veřejného zájmu, je třeba mít na paměti při závěrečné interpretaci výsledků naší analýzy.“

HlídacíPes.org nabízí ke stažení plné znění všech tří analýz, které k tématu na zakázku ČRo vznikly: od společnosti Newton, od Institutu komunikačních studií a od novináře Karla Hvížďaly.

Zavoral kritizuje Janka Kroupu za reportáž, v níž na konci listopadu informoval o tom, že koncern Agrofert (nyní součást svěřenského fondu spravovaného ve prospěch premiéra Andreje Babiše), hospodaří na 1700 hektarech polností, které mu nepatří a nemá je ani v pronájmu. Na většinu pozemků podle reportáže navíc pobírá dotace.

MAFRA

MAFRA

?Otevřené dopisy

Část zaměstnanců se ve čtvrtek obrátila na generálního ředitele otevřeným dopisem. „Důrazně se ohrazujeme proti jeho prohlášení, že jde o neobjektivní a nevyvážené reportáže. Ač měl generální ředitel Zavoral k dispozici tři nezávislé analýzy, zcela účelově si vybral jen jednu z nich a z té pak pouze citoval vybrané pasáže,“ píší v něm.

Celé znění dopisu ZDE.

Naopak Zavoral letos v lednu v rozhovoru s Alex Mynářovou na TV Barrandov řekl, že část zaměstnanců si k němu na Kroupu chodí stěžovat: „Mně tady chodí lidé a říkají, my tady pracujeme desítky let, poctivě, a uráží nás, že Kroupa nadřadil svůj zájem nad zájem Radiožurnálu.“

Už v polovině loňského prosince řediteli rozhlasu adresovali svůj dopis i šéfredaktoři a vedoucí redaktoři osmi různých médií, mezi nimi i HlídacíPes.org.

„Se vším respektem k vaší pravomoci generálního ředitele si vás dovolujeme požádat, abyste redaktory Vámi řízeného Českého rozhlasu plně podpořil nyní i do budoucna v konkrétním a adresném přístupu. Právě na případech, jako je ten, který právě projednáváte s Radou Českého rozhlasu, se definují principy zpravodajských standardů. Věříme, že jste si toho plně vědom,“ stojí mimo jiné v dopise.

Text vyšel na webu HlídacíPes.org - Žurnalistika ve veřejném zájmu a jeho autorem je Robert Břešťan.

Autor:

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Na Ukrajině ubili novináře k smrti, útočníky se nedaří dopadnout

Ukrajinská policie

Ukrajinský novinář a protikorupční aktivista Vadym Komarov, kterého neznámí pachatelé minulý měsíc zbili v centru města...

Česká televize má v HbbTV novou verzi iVysílání

Česká televize spustila v HbbTV novou verzi iVysílání. (20. června 2019)

Česká televize ve středu spustila v HbbTV novou verzi své nejnavštěvovanější aplikace – iVysílání. Kromě změny designu...

Polský vicepremiér chce vrátit média do polských rukou

Ilustrační snímek

Polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost připadne podle vicepremiéra Jaroslawa Gowina v případě volebního vítězství...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz