Janek Rubeš: I kdyby ti lidé byli hlupáci, tak to neznamená, že má někdo právo je okrást. Budu je dál bránit

  7:31aktualizováno  18. října 12:22

Investigativní novinář, lovec podvodných taxikářů a první český videofenomén se poprvé dostal do povědomí veřejnosti humornou sérií Noisbrothers. Svou kariéru spojil s internetovou televizí Stream.cz, má na kontě projekty jako Praha vs. prachy, Peklo na talíři nebo Život v luxusu. V poslední době se intenzivně věnuje natáčení pořadu Prague Guide. Jak se vybírají místa, kde se bude natáčet? Dá se koupit u Rubeše reklama? A proč turisté nemají chodit na Hrad? 

Koho napadlo dělat Prague Guide? To byl tvůj nápad?

Společný nápad s Honzou Mikulkou, se kterým spolupracuju. V podstatě jsme volně navázali na natáčení podvodů, protože nám lidi dlouho říkali: „Proč ukazujete jenom to špatné, ukažte taky to dobré.“ Tak teď ukazujeme i to dobré a celkem to funguje.

Nejvíc zhlédnutí má zatím ale díl Prague’s Worst Tourist trap, když jste varovali lidi před směnárnou na Staroměstském náměstí…

Lidi nejvíc zajímají negativní věci.

I cizince, nebo jenom Čechy?

Těžko říct. Ale mezi nejsledovanějšími je i Padesát věcí co dělat v Praze nebo Jak se dostat z letiště a další základní věci, které jsou praktické.

Máš představu kolik vás sleduje cizinců a kolik Čechů?

Velice přesnou, protože ta čísla se dají jednoduše oddělit, na YouTube to je mezi 10-20 % Čechů, na Streamu to je naopak 90  % Čechů.

Když jsme u těch negativních věcí, na co si diváci stěžují?

Občas třeba někdo úplně neposlechne přesně mapu nebo si nedávno někdo stěžoval, že jsme ukazovali kde se najíst pod sto korun a přitom tam šel večer, kdy už nebylo denní menu a zaplatil sto třicet. A teď konkrétně s poslední epizodou, která nasbírala hodně zhlédnutí a komentářů, tam je vysoký počet lidí, kteří se směnáren zastávají a říkají, že pokud jsou turisté tak hloupí, že si nedokážou přečíst, že ta směnárna má patnáct korun za euro, tak si to zaslouží.

Musím říct, že argumentačně jsem se docela upevnil, že i kdyby ti lidé byli hlupáci, tak to neznamená, že má někdo právo je okrást a budu je dál bránit. A dokonce je komické, že je bráníme tou nejstarší možnou cestou, že si tam prostě stoupneme a varujeme je: „Hele bacha, tady dostanete patnáct korun za euro“, a funguje to skvěle. Nemáme na to žádné aplikace, žádné elektronické vymoženosti, jenom klasický letáček a varování.

Janek Rubeš před směnárnou na Staroměstsém náměstí. (Foto: Prague Guide)

Vždyť ten směnárnický byznys je legální.

Naprosto legální. A těží jenom z lidské nezkušenosti, nepozornosti a lehkomyslnosti. Ale kdyby sis našla zákon o lichvě, tak každé vyjmenované slovo přesně popisuje jejich praktiky.

Nebylo by jednodušší tlačit na to legislativně?

Nemůžeme přece měnit zákony pokaždé, když zjistíme, že je něco špatně. Muselo by se to začít regulovat, udělat nějaké rozpětí... Dělám přesně  to co oni, pohybuji se na hraně zákona. Stojím před jejich směnárnou a říkám lidem: „Tady vás oberou.“ Neporušuji u toho žádný zákon, policajti mi řekli, že nemůžu rozdávat letáky, tak je nerozdávám.

Pokud teď odsoudí taxikáře, kteří mají v listopadu soud, tak to bude poprvé za historii ČR, kdy bude nějaký taxikář odsouzený za to, že kradl. A jediné co bylo potřeba? Ukázat jejich obličeje v dílu seriálu. Nikdo to předtím neudělal. Žádný novinář nikdy neukázal obličeje taxikářů, kteří kradli. Když do toho hodně tepeš, tak se něco stane. A taky jsem netlačil na změnu legislativy, kterou teď tady řeší. Nehledě na to, že změna legislativy by trvala strašně dlouho.

Jak často na vás někdo podává žalobu?

Byla jedna, která došla až téměř k soudu. Den před soudem ji stáhli. Šlo o společnost, o níž jsem tvrdil, že je navázaná na pražské taxikáře a oni se bránili, že nejsou, nakonec den před soudem žalobu stáhli. V poslední době bylo hodně předžalobních výzev, většinou to píšou taxikáři nebo jejich právníci. Takže žalovat mě může kdokoliv za cokoliv, respektive ne mě, ale Seznam, ale naše právní oddělení je rozhodně větší než podvodníků, které honím, takže to budu dál zkoušet a jestli na nás teď podá žalobu pan Gordon Pryor z Chequepointu jenom se na to těším.

Jak se to teď s Chequepointem vyvíjí?

Tuto sobotu akci opakujeme, tak se můžeš přijít podívat. Jinak je vše při starém. Když můžou směnárny dávat 15 korun za euro, můžeme i my varovat lidi.

Koukala jsem, že na Mapy.cz máte dokonce na místě jejich směnárny odkaz na video, nechcete to dát i na Google Maps?

Kolegové z týmu Mapy.cz jsou úžasní a hned po odvysílání doplnili do map. Udělali to tak i v případě taxikářů v Pařížské. Co se týče Googlu, žádná spolupráce tam není a ani nepředpokládám, že bude. Ale po našem videu tomu místu přibylo na Googlu neuvěřitelné množství negativních recenzí.

A co dál? Chceš stát u všech směnáren?

Proč ne?

Zatím nejsledovanější díl má na YouTube k 900 tisícům zhlédnutí: 

Která z platforem funguje líp – Stream nebo YouTube?

Myslím, že je to podobně. Zhlédnutí na YouTube jsou možná více generická a vlastní cestou si rostou průběžně. Na Streamu to jsou řádově vyšší desítky tisíc na každé epizodě, jsem za to hrozně rád.

Máte v plánu širší distribuci vašich videí?

Když někam letím, tak si rád pustím takové to video vítejte v New Yorku, kudy se dostanete z letiště, a tak. Líbilo by se mi, kdyby se takhle před příletem do Prahy pouštěla naše videa. O taxíky tenkrát zájem neměli.

Honest Prague Guide má stránku i na Facebooku, porovnáváte se třeba s Prague City Tourism?

Je zajímavé, že najednou s našimi online videi děláme větší zásah než oni. Největší zásah mají, když dají na Facebook hezkou fotku zapadajícího sluníčka nad Pražským hradem. To je samozřejmě dobře, a chápu, že se tím chlubí, protože Praha má nejsilnější Facebook mezi městy a srovnávají se  s Chicagem a tak. Je to fajn mít hezkou fotku, která má deset tisíc lajků a hodně sdílení, ale myslím si, že bychom měli dávat víc, protože na té fotce nevidím jenom hezké sluníčko zapadající nad Hradem, ale vidím tam i jaké trable lidi na tom Hradě čekají. Že to je taková trošku Potěmkinova vesnice…

Deset důvodů proč nechodit na Hrad? Koukala jsem, že jsi tímhle dílem naštval poměrně dost Čechů…

Dost jsem si vyslechl, říkali mi: „Ty seš blázen, vždyť turista musí jít na Pražský hrad.“ Myslím si, že nemusí, dokonce si myslím, že by tam chodit neměl. A katedrála je vidět i od řeky.

Mimochodem Pražský hrad vydělává velké peníze na vstupném. Bylo hezké,  když se mluvčí Ovčáček ve svém tweetu ukecl, že za dva týdny v srpnu přišlo asi 150 tisíc platících zákazníků a Šárka Kabátová o tom pak napsala v Lidovkách a spočítala, že vydělají asi čtvrt miliardy za rok. Lístky jsou drahé a turisti jsou nuceni platit, protože chtějí do katedrály, do Zlaté uličky. Navíc voda za sto korun je prostě moc. A říkám si, proč na Hradě není místo, kam bych si mohl sednout třeba já.

Díl který štve hlavně Čechy: 

Sledovala jsem díl, kde v obchodě zkoušíš beranici a říkáš turistům, ať si je nekupují. Všímá si tě obsluha, když natáčíš?

Asi kdyby si řekli, ať tam netočím, tak půjdu vedle… A s tou beranicí to bylo jenom že jsme říkali, že jestli si chtějí z Prahy přivézt suvenýr, tak rozhodně není dobré si koupit beranici se srpem a kladivem, protože to je něco, na co v naší zemi neradi vzpomínáme. Prodavači se občas se rozčilují, ale to můžou. Já se taky rozčiluju. Někdy si na mě samozřejmě ukazují a vědí, kdo jsem. Když jsme třeba natáčeli v historické tramvaji uprostřed Václavského náměstí, dal jsem si Coca Colu a říkám: „Za cenu jedné této Coca Coly se můžete v Praze najíst.“ A pak přišli pánové číšníci a ptali se: „Pochválíte nás? Nebo co tady točíte?“ A já na to: „Chlapi, moc ne, máte to tady docela drahý.“ A oni: „Vždyť jsme na Václaváku.“ A já říkám: „No, ale tady jsou i jiný místa, kde za tu cenu tý jedný Coly můžete dát hlavní jídlo i pití.“ Nechci znít jako socialista, nebo že ten pořad děláme jenom pro lidi, kteří nemají peníze, ale některé kontrasty mi přijdou zajímavé.

Když naopak doporučuješ nějaká místa, jde o reklamu?

Asi ano. Říkám o nějakém místě, že je dobré… Jestli se ptáš, jestli mi za to to místo platí, tak v žádném případě. Nikdy to tak nebylo, a pokud bych se to tak rozhodl dělat, tak bych to jasně deklaroval, zatím to ale nemám v plánu.

Rád si dám zmrzlinu, je mi jedno jestli ve Světozoru napravo nebo nalevo, pak si jdu sednout do Františkánské zahrady, to mám nejradši. A ta místa si vybírám podle sebe, je to můj průvodce.

Někdy se lidi hodně hádají, často se ptají, kdo to platí. A já si říkám: „No, jestli jste se na to podívali a na začátku se vám přehrála reklama, tak vy.“

A když se ozve třeba nějaký kavárník, abys k nim přišel?

To nedělám. Na druhou stranu, teď mi někdo napsal, že restaurace Švejk dole na Václaváku, je strašná turistická past - a když jsem si otevřel hodnocení na TripAdvisoru, tak to bylo hustý. Osm tisíc hodnocení jednohvězdičkových a lidi píšou, že to je hrozné, tak mě to zaujalo a asi se tam půjdu podívat.

Videa jsou jenom v angličtině, řešíte nějak titulky?

Lidi nám sami od sebe posílají titulky a překládají to zadarmo do dalších jazyků. Nedávno mi třeba psal nějaký kluk z univerzity v Koreji, že se na to dívají ve třídě a že to je super, ale že ne všichni mluví anglicky a jestli by nám to mohl přeložit do korejštiny.

A co tvoje máma, kouká se na všechno?

Jasně, kouká. Směnárnu i sdílela na Facebooku. Vždycky chce, abych tam dostal trošku feminismu, máma je feministka a židovka. Dokonce jsem o ní jednou natočil video, kde jsem o ní rapoval.

A na závěr video z Jankových začátků, i po těch letech je to celkem hlína

Autor:

Drogy mi vzaly nejlepší roky života, řekl zpěvák Penk v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Newton Media může díky aplikaci nově monitorovat i sociální média

Ilustrační snímek

Společnost Newton Media, která se zabývá analýzou tradičních a digitálních médií, přichází s novým nástrojem pro...

Nejoblíbenějšími herci v české reklamě jsou znovu Jeřábek s Měcháčkem

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Nejoblíbenějšími herci v televizních reklamách byli v prvním pololetí Tomáš Jeřábek a Tomáš Měcháček ze spotů Air Bank....

Discovery Channel mění logo

Televizní kanál Discovery Channel představil nové logo

Společnost Discovery Channel představuje novou tvář. Tou oslavuje dědictví značky, zdůrazňuje, co za ní stojí, a její...

Najdete na iDNES.cz