Nově musí rozhlasový a televizní poplatek hradit všichni, kdo mají nejen televizi a rádio, ale také mobilní počítač, telefon, notebook nebo počítač s připojením k internetu, zkrátka jakýkoli přístroj schopný přijímat rozhlasové a televizní vysílání.
Všichni poplatníci se musí přihlásit k poplatku do 15 dnů a za nesplnění oznamovací povinnosti jim hrozí vysoké sankce. Jak ale Česká televize a Český rozhlas zjistí, kolik máme doma mobilů a jestli si platíme internet? A co když bydlím v podnájmu?
O kolik se zvýšil poplatek a do kdy se musí zaplatit?
Novela zákona č. 348/2005 Sb., která je účinná od 1. května 2025, zvýšila televizní poplatek na 150 korun a rozhlasový poplatek na 55 korun. Částka tedy narostla na celkovou sumu 205 Kč za oba poplatky.
Termíny:
- Všichni, kdo už rozhlasový a televizní poplatek platí, jej musí do 15. května 2025 uhradit již v nové výši.
- Všichni noví poplatníci se musí přihlásit do 15. dne měsíce, kdy jim tato povinnost vznikla. Tedy do 15. května 2025 pro všechny, kteří již uvedené podmínky splňují, a dále do 15. dne toho měsíce, kdy se poplatníky stanou.
- Pokud k placení využíváte službu SIPO, částka se zvýší automaticky.
Přihlásit se můžete též v účtu poplatníka na stránkách České televize a Českého rozhlasu
Nově se platí i za mobil, tablet a počítač. Jak se vlastně zvýšil koncesionářský poplatek![]() |
Jak se placení vyhnout a jaké hrozí pokuty?
Kdo se nemusí přihlašovat?
|
Přestože se s novelou zákona o televizních a rozhlasových poplatcích okruh poplatníků výrazně rozšířil, stále existují skupiny obyvatel, kteří jsou od poplatků osvobozeni. Pokud patříte mezi ně, můžete placení uniknout, a to zcela v mezích zákona.
Například pokud máte jako jednotlivec čistý příjem nižší než 2,15násobek životního minima za uplynulé kalendářní čtvrtletí, měli byste se jako poplatník přihlásit a současně podat na Českou televizi i Český rozhlas oznámení o splnění podmínek pro osvobození od poplatků za přijímač. To samé platí i v případě čistého příjmu nižšího než 2,15násobek životního minima na celou domácnost.
Pokud pro vás žádná z výjimek neplatí a nepřihlásíte se do evidence poplatníků včas nebo uvedete nepravdivé údaje, vystavujete se riziku přirážky 5 000 korun za rozhlas a 10 000 korun za televizi. Pokud jste přihlášení, ale včas nezaplatíte, čeká vás přirážka ve výši 1 000 korun.
Dnes musíte mít uhrazen nový koncesionářský poplatek. Jaké hrozí sankce?![]() |
Platím jenom za sebe nebo i za rodinu?
U mnoha lidí dosud přetrvává představa, že starý tranzistorák na chalupě v Beskydech nikdo nedohledá, ale to je široce rozšířený omyl. Google vás na něm sice nedožene, ale rozhlasový poplatek si skulinu najde skoro vždy. Zejména, pokud máte na chalupu zavedenou elektřinu. Jak to tedy funguje?
Podle zákona se sice k poplatníkům počítají všichni majitelé přijímačů (včetně mobilních telefonů a počítačů), musíte uhradit však jenom jeden rozhlasový a jeden televizní poplatek za domácnost bez ohledu na počet jejích členů a množství jejich elektroniky. Do jedné domácnosti se počítají všechny nemovitosti, které vlastníte, i movitosti typu auta, a také děti. Jeden poplatek tedy platíte i za dospělé studenty i rekreační objekty, kam jezdíte na víkend. Pokud máte však víc nemovitostí a jednu pronajímáte, platíte pouze za svou domácnost a na nájemníka spadá povinnost přihlásit tu svou.
Jak se bude placení kontrolovat?
Poplatek se tedy neváže na konkrétní adresu, ale na poplatníka (a jeho domácnost). Za poplatníky se kromě již přihlášených uživatelů považují podle zákona všichni odběratelé elektřiny „připojení k distribuční soustavě“. Příslušnost k poplatníkům se tedy alespoň zatím neověřuje dle mobilního operátora či poskytovatele internetu, ale podle dodavatele elektrické energie.
Televize i rozhlas mají oprávnění žádat od dodavatelů elektřiny informace o odběratelích, se kterými mají smlouvu, případně si data navzájem předávat. Údaje o odběratelích následně porovnají se svou evidencí poplatníků. V případě, že při tom narazí na někoho, kdo vybočuje, budou „delikventa“ písemně vyzývat k nápravě nebo k doložení jeho práva na osvobození. „Pokud subjekt odebírající elektrickou energii není evidován v databázi poplatníků, vyzve Česká televize takový subjekt k objasnění své situace. Na tu je nutno reagovat buď přihlášením nebo doložením jiných relevantních podkladů (např. osvobození nebo společná domácnost u fyzických osob),“ vysvětlil pro iDNES.cz Radek Konečný z tiskového oddělení České televize.
Nejde o to, zda televizi či rádio skutečně máte, ale že máte tu možnost sledovat nezávislé veřejnoprávní médium. A pokud ho chceme mít i nadále, nezbývá než finančně přispět na jeho produkci. Jediným úskalím elektricko-energetického síta je, že jím zřejmě i nadále budou proplouvat obyvatelé v nájemních bytech, kde jsou energie napsané na majitele.
Jak se ověřuje placení u firem a OSVČ?
U právnických osob a podnikajících fyzických osob je situace trochu jiná. Ani zde se však povinnost platit neodvíjí od počtu přijímačů, ale od počtu zaměstnanců, a mají ji pouze firmy, které zaměstnávají 25 a více zaměstnanců na plný úvazek. S výjimkou firem, kde je více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením (ty jsou osvobozeny). Český rozhlas i Česká televize budou od nového roku oslovovat podnikatelské subjekty podle dat, která obdrží od České správy sociálního zabezpečení.
Televizní poplatek musí platit i OSVČ. Registrovat se má každý, i bez zaměstnanců![]() |