Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Jak si ověřit informace na internetu - praktický návod pro odhalení hoaxů, lží a nesmyslů

  12:20aktualizováno  12:38

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz.

Co je na internetu pravda a co není? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí ve spojitosti s kvalitou a relevancí internetových zdrojů.

Bohužel hned na úvod vás zklamu. Žádná úplně jednoduchá odpověď neexistuje. Pomineme-li na první pohled rozpoznatelné vtipy a nesmysly, každý jiný pokus o rozeznání lži, hoaxu nebo podvodu se neobejde bez trochy snahy, vaší aktivity a ochoty se podobnými otázkami vůbec zabývat. A samozřejmě i trochy investovaného času.

Na úvod: Click-baity, sociální sítě a bezhlaví sdíleči

Vcelku zajímavá je role sociálních sítí, konkrétně nejvyužívanější z nich – Facebooku. Sdílené články totiž v prostoru této sociální sítě vcelku zdatně skrývají, odkud ta která zpráva pochází, respektive na jaký web vlastně vedou. Proč o tom ale mluvím?

Zkušenosti ukazují, že v hektickém prostoru stále životem pulzující zdi Facebooku lidé prostě článek sdílí jen proto, že je nějak oslovil titulek, že v nich vzbudil emoce, paradoxně ho ale ani nemusejí vůbec číst.

Už taky víme, že tvorba titulků je téměř věda, navíc ne úplně čistá a košer, že. A jak konstatuje Milan Šmíd, „Funkcí click-baitu není zpráva, informace, ale upoutání pozornosti za každou cenu. Návnadou click-baitem se stává chytlavý titulek, který k takovému textu vede. Takovou „odkazovou návnadu“ často používají bulvární média i ve své tištěné podobě.“

A zatímco ve světě klasických odkazových návnad, tedy click-baitů jde prostě o to, aby čtenář klikl a navštívil web, na sociální síti to všechno může dopadnout trochu jinak. U emotivních titulků, které souzní se světonázorem šiřitelů, totiž mnohdy dochází k tomu, že článek ani nečtou a jen ho sdílejí dál.

Odstup a kritické myšlení

Prostě a jednoduše, hned z počátku bychom si měli být vědomi toho, že ne všechno, s čím se na internetu potkáme, je pravdou, čili bychom měli vědět, že mnohé z toho, s čím se v elektronickém světě setkáme je prostě pochybné a nedůvěryhodné. Prostě proto, že internet je svobodným neregulovaným prostorem a každý si v něm může psát, publikovat a tvrdit téměř cokoli. A proto je především k internetovým médiím je dobré přistupovat se zdravou skepsí a odstupem. Toto vědomí je dobrým základem k oné zásadní otázce, která zazněla hned v titulku:

Jak si ověřovat informace na internetu?

1. Zjistit, z jakého zdroje informace pochází. Tedy posoudit relevanci.

Aneb podívat se, kde byla zpráva publikovaná, co je to za web, čím se zabývá, jaká je jeho agenda atd. Jak jsem už psal s trochou nadsázky v jednom z předcházejících dílů, tvrdí-li web, že „země je plochá, svět ovládají ilumináti a americký prezident je mimozemšťan, pak není třeba brát takový zdroj vážně ani s ostatními informacemi a jeho čtení je pravděpodobně bohapustou ztrátou času.“

To znamená, že weby zahlcené nenávistí, konspiracemi, populistickými výkřiky a jinými bláboly není třeba brát vážně.

2. Obsahuje zpráva dohledatelné zdroje informací, ze kterých čerpá? Jsou tyto zdroje důvěryhodné?

Poměrně často se stává, že zdroj zprávy není uveden. Pak není třeba na tuto informaci brát zřetel. Stane se ale, že obzvláště „alternativní“ weby odkazují jeden na druhý a vytváří spletitou síť rádoby-důvěryhodnosti, skrz kterou lze proniknout pouze se značnou dávkou trpělivosti. Jako příklad odkazového zašmodrchance nám poslouží vymyšlená zpráva o neexistujícím tureckém novináři.

To ale neplatí jen pro alternativce. Se špatně zdrojovanými zprávami se lze setkat i zavedených médiích, jak se stalo například webu Novinky.cz s příběhem o mladých lidech ze Západu, mířících do Čech za bezpečím.

Setkat se můžeme i se smyšleným připsáním autorství textu a rádoby vědeckým zaštiťováním se nějakou autoritou - oblíbení jsou třeba anonymní vědci.

Bohužel, jinak než důsledným pátráním a ověřováním se tyto případy odkrýt nedají. A protože valná část falešných zpráv je opsaná ze zahraničních zdrojů, při pátrání si s češtinou obvykle nevystačíte.

3. Nejde už o dávno vyvrácený hoax?

Podívejte se do existujících databází webů Hoax.cz, Mýty.sk nebo Manipulátoři.cz. Pokud umíte anglicky, mohou vám posloužit weby hoaxorfact.com, Hoaxes.org, Snopes, Hoaxbuster.org a jiné.

Nicméně ani demaskování hoaxu často nezabrání jeho dalšímu šíření. Pan senátor Jaroslav Doubrava je toho zářným příkladem.

4. Obsahuje zpráva fotografie nebo videa? Ověřte si je

Najít originální zdroj fotografie se můžeme pokusit skrze tzv. Reverzní vyhledávání, což neznamená nic jiného, než že obrázek nahrajete do specializovaného vyhledávače, který vyhledá jeho shodné, či podobné užití. Stejně tak lze odhalit využití fotografie ve smyšleném kontextu, což je jedna z oblíbených technik tvorby hoaxů.

K tomu poslouží například Google Images. Do vyhledávacího pole stačí vložit adresu obrázku či ho nahrát.

Stejnou službu, ale jednodušeji zvládne i internetový prohlížeč Chrome, ve kterém stačí na fotografii kliknout pravým tlačítkem a z nabídky vybrat vyhledání obrázku.

Nepomůže-li Google, vyzkoušejte alternativní vyhledávač Tineye.

Detailně tento postup popisuje například Daniel Dočekal na webu 365 tipů.

A co s videem?

Videonahrávky jsou zapeklitější. Jak konstatuje Daniel Dočekal, bude nutné „hledat podle slov pasujících k popisované „události“. Trochu problematické může být, že k tomu musíte použít i nějaký ten cizí jazyk (angličtinu, němčinu,atd).“

Jako vodítko k ověření můžete použít nástroj CitizenEvidence, který dokáže zkontrolovat autenticitu videa, respektive vyhledá historii zveřejnění. Bohužel, pouze ale u videí publikovaných na YoutTube.

Z videa se skrze tento nástroj dají také vytvořit náhledy a ty nechat vyhledat jako fotografii ( viz výše ).

V neposlední řadě mohou s identifikací pochybných lokací napomoci běžně dostupné mapové služby, případně Google street view.

5. Není fotografie upravená?

Máte-li podezření, že fotografie byla upravena ve Photoshopu, bylo s ní manipulováno, s odhalením může pomoci nástroj FotoForensics, který takové úpravy dokáže odhalit.

6. Podezřelé okolnosti

Falešné zprávy bývají zhusta bombastické, vysoce emotivní a mohou obsahovat popis nebezpečí, varování, případně i výzvy k dalšímu sdílení. Mohou popisovat údajně utajené skutečnosti, o kterých „oficiální média a politici mlčí“, což se dá považovat za víceméně jasnou příslušnost k falešným zprávám.

A jak takové pátrání vypadá v praxi? Tak na to se podíváme zase příště.  

Autor:

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Nevyvolat poplach v lidském oku. Proč Izraelci nosí na helmách ty divné hadry

Premium Micnefet rozbíjí siluety přilby, která svou kulatostí vyvolává v lidském oku poplach. Podivnou pokrývku hlavy dostali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Nominacím na Czech Press Photo opět dominuje Ukrajina, šanci má i MAFRA

Pokračující válka na Ukrajině a útrapy s ní spojené či prezidentské volby. To byly nejzásadnější témata letošního roku...

Petra Svoboda: Atraktivní člověk vzbuzuje víc kladných, ale i záporných reakcí

Premium Je považována za jednu z nejkrásnějších tváří televizního zpravodajství. Petra Křivková Svoboda ale nevnímá dokonalý...

Žantovského se ptali, zda může být v Radě ČT, když radí prezidentu Pavlovi

Téměř pět desítek kandidátů do Rady ČT má za sebou veřejné slyšení v Senátu. Jako zájemce se ve čtvrtek v horní komoře...

Jaro v ČT zařídí Bohdalová, Bartoška i návrat pořadu Peče celá země

Česká televize představila svůj jarní program. Patří do něj třetí řada soutěže Peče celá země, pokračování seriálů...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...