Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Jak si ověřit informace na internetu - praktický návod pro odhalení hoaxů, lží a nesmyslů

  12:20aktualizováno  12:38

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz.

Co je na internetu pravda a co není? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí ve spojitosti s kvalitou a relevancí internetových zdrojů.

Bohužel hned na úvod vás zklamu. Žádná úplně jednoduchá odpověď neexistuje. Pomineme-li na první pohled rozpoznatelné vtipy a nesmysly, každý jiný pokus o rozeznání lži, hoaxu nebo podvodu se neobejde bez trochy snahy, vaší aktivity a ochoty se podobnými otázkami vůbec zabývat. A samozřejmě i trochy investovaného času.

Na úvod: Click-baity, sociální sítě a bezhlaví sdíleči

Vcelku zajímavá je role sociálních sítí, konkrétně nejvyužívanější z nich – Facebooku. Sdílené články totiž v prostoru této sociální sítě vcelku zdatně skrývají, odkud ta která zpráva pochází, respektive na jaký web vlastně vedou. Proč o tom ale mluvím?

Zkušenosti ukazují, že v hektickém prostoru stále životem pulzující zdi Facebooku lidé prostě článek sdílí jen proto, že je nějak oslovil titulek, že v nich vzbudil emoce, paradoxně ho ale ani nemusejí vůbec číst.

Už taky víme, že tvorba titulků je téměř věda, navíc ne úplně čistá a košer, že. A jak konstatuje Milan Šmíd, „Funkcí click-baitu není zpráva, informace, ale upoutání pozornosti za každou cenu. Návnadou click-baitem se stává chytlavý titulek, který k takovému textu vede. Takovou „odkazovou návnadu“ často používají bulvární média i ve své tištěné podobě.“

A zatímco ve světě klasických odkazových návnad, tedy click-baitů jde prostě o to, aby čtenář klikl a navštívil web, na sociální síti to všechno může dopadnout trochu jinak. U emotivních titulků, které souzní se světonázorem šiřitelů, totiž mnohdy dochází k tomu, že článek ani nečtou a jen ho sdílejí dál.

Odstup a kritické myšlení

Prostě a jednoduše, hned z počátku bychom si měli být vědomi toho, že ne všechno, s čím se na internetu potkáme, je pravdou, čili bychom měli vědět, že mnohé z toho, s čím se v elektronickém světě setkáme je prostě pochybné a nedůvěryhodné. Prostě proto, že internet je svobodným neregulovaným prostorem a každý si v něm může psát, publikovat a tvrdit téměř cokoli. A proto je především k internetovým médiím je dobré přistupovat se zdravou skepsí a odstupem. Toto vědomí je dobrým základem k oné zásadní otázce, která zazněla hned v titulku:

Jak si ověřovat informace na internetu?

1. Zjistit, z jakého zdroje informace pochází. Tedy posoudit relevanci.

Aneb podívat se, kde byla zpráva publikovaná, co je to za web, čím se zabývá, jaká je jeho agenda atd. Jak jsem už psal s trochou nadsázky v jednom z předcházejících dílů, tvrdí-li web, že „země je plochá, svět ovládají ilumináti a americký prezident je mimozemšťan, pak není třeba brát takový zdroj vážně ani s ostatními informacemi a jeho čtení je pravděpodobně bohapustou ztrátou času.“

To znamená, že weby zahlcené nenávistí, konspiracemi, populistickými výkřiky a jinými bláboly není třeba brát vážně.

2. Obsahuje zpráva dohledatelné zdroje informací, ze kterých čerpá? Jsou tyto zdroje důvěryhodné?

Poměrně často se stává, že zdroj zprávy není uveden. Pak není třeba na tuto informaci brát zřetel. Stane se ale, že obzvláště „alternativní“ weby odkazují jeden na druhý a vytváří spletitou síť rádoby-důvěryhodnosti, skrz kterou lze proniknout pouze se značnou dávkou trpělivosti. Jako příklad odkazového zašmodrchance nám poslouží vymyšlená zpráva o neexistujícím tureckém novináři.

To ale neplatí jen pro alternativce. Se špatně zdrojovanými zprávami se lze setkat i zavedených médiích, jak se stalo například webu Novinky.cz s příběhem o mladých lidech ze Západu, mířících do Čech za bezpečím.

Setkat se můžeme i se smyšleným připsáním autorství textu a rádoby vědeckým zaštiťováním se nějakou autoritou - oblíbení jsou třeba anonymní vědci.

Bohužel, jinak než důsledným pátráním a ověřováním se tyto případy odkrýt nedají. A protože valná část falešných zpráv je opsaná ze zahraničních zdrojů, při pátrání si s češtinou obvykle nevystačíte.

3. Nejde už o dávno vyvrácený hoax?

Podívejte se do existujících databází webů Hoax.cz, Mýty.sk nebo Manipulátoři.cz. Pokud umíte anglicky, mohou vám posloužit weby hoaxorfact.com, Hoaxes.org, Snopes, Hoaxbuster.org a jiné.

Nicméně ani demaskování hoaxu často nezabrání jeho dalšímu šíření. Pan senátor Jaroslav Doubrava je toho zářným příkladem.

4. Obsahuje zpráva fotografie nebo videa? Ověřte si je

Najít originální zdroj fotografie se můžeme pokusit skrze tzv. Reverzní vyhledávání, což neznamená nic jiného, než že obrázek nahrajete do specializovaného vyhledávače, který vyhledá jeho shodné, či podobné užití. Stejně tak lze odhalit využití fotografie ve smyšleném kontextu, což je jedna z oblíbených technik tvorby hoaxů.

K tomu poslouží například Google Images. Do vyhledávacího pole stačí vložit adresu obrázku či ho nahrát.

Stejnou službu, ale jednodušeji zvládne i internetový prohlížeč Chrome, ve kterém stačí na fotografii kliknout pravým tlačítkem a z nabídky vybrat vyhledání obrázku.

Nepomůže-li Google, vyzkoušejte alternativní vyhledávač Tineye.

Detailně tento postup popisuje například Daniel Dočekal na webu 365 tipů.

A co s videem?

Videonahrávky jsou zapeklitější. Jak konstatuje Daniel Dočekal, bude nutné „hledat podle slov pasujících k popisované „události“. Trochu problematické může být, že k tomu musíte použít i nějaký ten cizí jazyk (angličtinu, němčinu,atd).“

Jako vodítko k ověření můžete použít nástroj CitizenEvidence, který dokáže zkontrolovat autenticitu videa, respektive vyhledá historii zveřejnění. Bohužel, pouze ale u videí publikovaných na YoutTube.

Z videa se skrze tento nástroj dají také vytvořit náhledy a ty nechat vyhledat jako fotografii ( viz výše ).

V neposlední řadě mohou s identifikací pochybných lokací napomoci běžně dostupné mapové služby, případně Google street view.

5. Není fotografie upravená?

Máte-li podezření, že fotografie byla upravena ve Photoshopu, bylo s ní manipulováno, s odhalením může pomoci nástroj FotoForensics, který takové úpravy dokáže odhalit.

6. Podezřelé okolnosti

Falešné zprávy bývají zhusta bombastické, vysoce emotivní a mohou obsahovat popis nebezpečí, varování, případně i výzvy k dalšímu sdílení. Mohou popisovat údajně utajené skutečnosti, o kterých „oficiální média a politici mlčí“, což se dá považovat za víceméně jasnou příslušnost k falešným zprávám.

A jak takové pátrání vypadá v praxi? Tak na to se podíváme zase příště.  

Autor:

Na co zírá mašinfíra: Kredencem z Brna do Oslavan. Sem se jezdí málokdy

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Video s Železným vyburcovalo úřad pro ochranu údajů, prověří městskou policii

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) prověří podle čeho pražská městská policie vybírá videa ke zveřejnění ze svých...

Z přístupu ČT jsme zklamaní, řekl soud. Omluvu Dvořákovi jí nařídil

Městský soud v Praze přikázal České televizi, aby se omluvila bývalému řediteli pražského Dopravního podniku Martinu...

Dvořák bude kandidovat na ředitele ČT. Chci pokračovat v dobré práci, uvedl

Petr Dvořák se rozhodl znovu kandidovat na pozici ředitele České televize. Ve vyjádření uvedl, že chce pokračovat v...

Bestie v uniformě, pokuty za rychlost a nehody. Železný „válčí“ s policií léta

Incident moderátora České televize Jakuba Železného s městskou a státní policií, který se stal koncem minulého roku v...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...