Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Jak odhalit falešné citáty na internetu?

  0:24aktualizováno  8:00

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se budeme věnovat v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz

Není to ani tak dávno. Po pětatřiceti letech vstal z hrobu moudrý klaun, aby národ v těžké době podpořil a ubezpečil, že vidí věci stejně. Pamatujete? Na sklonku roku 2015 totiž vyjevil na Facebooku své názory na islám Jan Werich. A vzbudil zasloužený ohlas. Jakpak by také ne, když jeho citovaný výrok tak pěkně souzněl s tehdejšími vzbouřenými protimuslimskými náladami.

Objevil se totiž údajný citát Jana Wericha, který měl v roce 1938 v rozhovoru pro rozhlas prohlásit: "Takže vy chcete vědět, co si myslím o nacistech, ano? Řeknu vám to kulantně. Připomínají mi mohamedány: ti taky přijdou k vám domů a nejdřív se tváří mile, ale pak vám zakáží jitrničky, pivo a děvčatům sukně. A vy ani nevíte jak, ocitnete se v mešitě a musíte se modlit k Alláhovi, aby vás nekamenovali. "

Záhy se ukázalo, že jde o podvrh a jeho pravost popřel i Český rozhlas. Drobnou zajímavostí je fakt, že právě tento citát byl vytvořen a do světa vypuštěn falešným recesistickým facebookovým profilem hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, a míněn tedy pravděpodobně jako další z řady vtipů.

Jenže jak už to tak bývá, není na světě blábolu, který by nakonec lidé nezvali vážně. Hned z počátku šíření výrazně nastartovala známá bojovnice s islámem, právnička Klára Samková a výrok pekařova císaře se vydal na cestu internetem. Záhy nasbíral několik tisíc sdílení a pranic nepomáhalo opakované upozorňování na to, že citát je falešný, nepravdivý a že Werich nikdy nic takového neřekl. Protože – jak byli sdíleči přesvědčení – něco takového říci mohl.

Flagrantně to shrnula ve svém komentáři další islamobijka, naštvaná matka Eva Hrindová: "Nakonec se ukázalo, že je to opravdu spíše hoax. Ale to není podstatné. Ukazuje nám to několik zajímavých věcí. Že lidé mají silnou tendenci věřit, že Werich by něco takového mohl říci, protože je to pravda. To je pozitivní :-)"

Nevím přesně, co by mělo být pozitivního na tvrzení "nevadí, že je to lež, protože je to pravda", ale budiž.

Ukázala se totiž jiná důležitá věc. Totiž že lidé mají tendenci přikládat důvěryhodnost právě těm výrokům, které souzní s jejich názory.

Nicméně tím pouť nešťastného výroku mrtvého klasika zdaleka neskončila. Pomyslný vrchol absurdity byl definitivně dobyt, když citát opustil hranice internetu a lidé si jej začali doma tisknout a nosit ve formě mávátek na demonstrace.

Samozřejmě nejde o jedinou aféru s výskytem falešného citátu na internetu. Takových je celá řada. Své by o tom mohl vyprávět například Milan Lasica nebo i Vladimir Putin.

Právě ruskému prezidentovi byl totiž nedávno připsán výrok hodný filmového hrdiny. Měl prohlásit: „Odpuštění teroristům je jen na Bohu. Poslat je za ním je zas na mně.“ Zní to opravdu pěkně a sebevědomě. Téměř státnicky, chtělo by se říct. Jenže to Vladimir Vladimirovič nikdy neřekl.

Citát objevila na sociálních sítích novinářka Remi Maalouf, zveřejnila ho na svém Twitteru a od ní ho převzala média jako Fox News nebo Russia Insider. A ačkoli byl od té doby mnohokrát vyvrácen a sama autorka se za jeho publikaci omluvila, koluje od té doby nezvratně po internetu. Inu, co internet jednou schvátí, už nikdy nenavrátí.

Mimochodem tím, kdo si dělá nárok na sjednávání schůzek zlých hochů s Bohem, nebyl prapůvodně nikdo jiný, než Denzel Washington ve filmu Muž v ohni.

A poučení závěrem? Víme už, že doplnit text do fotky je triviálně jednoduché. A taky už víme, že ne každý citát je pravdivý, i kdybychom tisíckrát chtěli, aby byl.

Jistě, leckomu na nějaké pravdě nesejde. Pokud jste tedy smířeni s tím, že prostě čas od času budete šířit bludy, a je vám fuk že si vás ostatní nejspíš zařadí mezi jalové roztrubovače pseudo-hlubokomyslných blábolů, pak otázku pravdivosti vůbec nemusíte řešit. Vám ostatním může s ověřením výroku během několika málo vteřin pomoci třeba Google. Výroky známých lidí jsou obvykle zaznamenány i jinde na webu, takže není až tak těžké si je návštěvou nějaké té relevantní stránky prověřit.

Není také od věci mít na paměti, že mrtví klasici se jaksi z podstaty málokdy vyjadřují ke zcela aktuálním událostem.

Masaryk o tom ví své.

Autor:

Rozstřel: Velká obezřetnost před Covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Před sto lety vyšlo první číslo deníku Rudé právo

Před sto lety, 21. září 1920, vyšlo první ranní vydání deníku Rudé právo. Bylo tiskovinou marxistické levice v...

Smoljak chce bránit nezávislost médií. Televize je opatrná, ale férová, řekl

Čím jsou česká veřejnoprávní média ohrožena na svobodě? Na tuto otázku odpověděl ve čtvrtečním Rozstřelu David Smoljak,...

ČT počítá s výpadkem příjmů 200 milionů, přišla o reklamu z přenosů i poplatky

Česká televize počítá v letošním roce s poklesem příjmů oproti schválenému rozpočtu o zhruba 200 milionů korun, zejména...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...