Hra, ve které se stanete dezinformačním magnátem, je už i v Česku

aktualizováno 
Hra Bad News, bojující proti dezinformacím, je od úterý i v češtině. Adaptoval ji think-tank Evropské hodnoty. Tato nevládní instituce, která si klade za cíl bránit liberální demokracii, dodala, že po úspěchu původní verze spuštěné loni v únoru byla hra přeložena už do devíti jazyků.

| foto: DROGMediahub

„Hra může sloužit pro pobavení, ale zejména v kombinaci se vzdělávacími materiály také jako účinná pomůcka. Učitelé mohou zábavnou formou své žáky a studenty provést základními manipulačními technikami a výrazně tak zvýšit jejich odolnost proti dezinformacím,“ uvedla koordinátorka programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty Veronika Víchová.

Výzkumný a vzdělávací projekt, jenž vznikl spoluprací vědců z Cambridge a nizozemské organizace věnující se boji proti dezinformacím DROG, v úterý spustil českou verzi on-line hry na getbadnews.cz, pro děti mezi 8 a 10 lety na getbadnews.cz/junior.

Hra určená ke vzdělávání a vědeckém výzkumu staví hráče do role obchodníka s falešnými zprávami a tím mu dává možnost pochopit, proč a jak se dezinformace šíří. Její hraní tak podle autorů zvyšuje odolnost vůči vlivu dezinformací.

Pilotní studie, v níž si nizozemští teenageři vyzkoušeli papírovou verzi hry, ukázala, že skupina, která hru absolvovala, se stala vůči dezinformacím odolnější než kontrolní skupina. Vědci z University v Cambridge nyní analyzují výsledky průzkumu, který byl součástí anglické verze hry Bad News.

Hra je dílem výzkumníků z Cambridge spolu s Ruurdem Oosterwoudem, zakladatelem nizozemské organizace DROG. Dokončit ji zabere pouze pár minut a autoři doufají, že hráči ji poté budou dále sdílet a pomohou tak vytvářet rozsáhlý anonymní dataset různých způsobů, jakými ji lze hrát.

Za vizuálním zpracování hry stojí nizozemské studio Gusmanson, jež bylo za návrh hry nominováno na cenu Beazley Design of the Year udělovanou v Muzeu designu v Londýně a vysloužilo si čestnou zmínku od Fast Company Design Awards.

Hra Bad News je nyní dostupná v češtině, bosenštině, holandštině, angličtině, esperantu, němčině, řečtině, rumunštině (s upravenou verzí pro Moldavsko), polštině, rumunštině, srbštině, slovinštině a švédštině. 

V létě 2018 připravil Český rozhlas hru inspirovanou nizozemským originálem, think-tank Evropské hodnoty ale nyní přináší plnohodnotnou českou verzi, kterou připravil ve spolupráci s nizozemskými tvůrci.

Autor:

Lék na Alzheimera bude do 4 let, tvrdí český spoluautor pilulky

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Státy EU potvrdily souhlas s reformou autorských práv na internetu

Ilustrační foto

Zástupci členských zemí EU potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. „Jde o milník při rozvoji...

Albatros slaví s retroedicí. Vrací se i Heidi, děvčátko z hor

Obálka knihy Heidi, děvčátko z hor

Nakladatelství Albatros v pondělí oslavilo 70. narozeniny a čtenáře obdarovalo unikátní knižní retroedicí. Na pulty...

Karlovarský festival ocení kameramana Smutného, Bohdalová bude ve znělce

Oficiální plakát 54. ročníku MFF Karlovy Vary

Pořadatelé 54. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech oznámili domácího nositele čestné ceny....

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz