Glosa: Co čekat od nové zpravodajské televize Z24? Podle všeho Parlamentní listy v televizním podání

  17:09aktualizováno  18:16
Na dnešní tiskové konferenci představili Pál Milkovics a Vladimír Železný nový zpravodajský televizní kanál Z24. Pokud novou televizi skutečně spustí, zařadí se mezi dezinformační média?

| foto: MAFRAMediahub

"Televizní stanice jako by ignorovaly, co se událo v posledních dvaceti letech. Dnes na sociálních sítích na sebe všichni říkají všechno, tak proč by to neřekli nám a my to zprostředkujeme divákům," uvedl hned na úvod ostřílený mediální matador Železný a pokračoval, že nová televize nechce zahlcovat diváky přemírou souvislostí. "Budeme razantní, nelítostní a rychlí - nebudeme zahlcovat diváka přílišným počtem souvislostí, necháme ho udělat si názor a případně mu umožníme, aby nám ho sdělil,"  prohlásil. Dále pak pokračoval ve vysvětlování jak politologické nebo historické souvislosti diváky jenom matou.

Vladimír Železný jako by si snad nevšiml, co se za posledních dvacet let v médiích událo. Vzhledem k informačnímu přetlaku a nárůstu vlivu dezinformačních webů, které rychle donutí čtenáře udělat si názor, je dnes naopak potřeba znát kontext víc, než kdykoliv před tím. Bez kontextu může pět let stará fotografie z oslav ramadánu v Indii působit jako dnešní z Francie, bez kontextu může dokonce i můj nadšením mňoukající kocour vypadat jako opuštěné a zanedbané zvíře.

S &

S &

Vymezení nové televize je zkrátka zvláštní. Vypadá to, jako by se měla jmenovat Parlamentní listy TV nebo se alespoň v ukřičeném konceptu zmíněného politického bulváru zhlédla natolik, že jej chce věrně zkopírovat ve formátu pohyblivých obrázků. Teď před volbami to celé prostě smrdí. 

Navíc k tomu nikdo pořádně přesně neví, kdo celý projekt skutečně financuje. Dáme-li si to do souvislostí s tím, že Milkovics sám o svém byznysu tvrdí, že některým jeho firmám se daří více než jiným a na přímou otázku, jestli už se oddlužil, není schopen podat uspokojivou odpověď, a s Železného pohnutou mediální a hlavně politickou minulostí, musíme být minimálně znepokojeni. Počkat. Kontext vlastně nikoho nezajímá. 

Zkrátka a dobře: Jestli televize skutečně zahájí vysílání, nevím. A nevím, co jiného by z představeného konceptu mohlo vzejít, než televizní verze Parlamentních listů (kde naštěstí alespoň známe skutečného vlastníka). Štvavý vizuál, rétorika a vůbec celý ten ohňostroj slov proti politické korektnosti (jako by tu vůbec nějaká pořádně kdy byla) - to by tomu tak nějak odpovídalo.

Neprůhledné investiční fondy před volbami zkrátka nevěstí nic dobrého. Otázkou je, kolik takových nových médií se nám před volbami ještě objeví? Opatrnost při jejich přijetí je rozhodně na místě. 

Autor:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dohodu o copyrightu vítají vydavatelé, internetové firmy ji kritizují

Ilustrační foto

Noční dohodu členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu o kompromisní podobě budoucí směrnice o ochraně...

Slovenský soud zakázal neoprávněně šíření TV Nova

logo TV Nova

Okresní soud v Bratislavě vydal ve čtvrtek předběžné opatření proti slovenské společnosti Elson s.r.o. Poskytovatel...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz