„Zvýšení sazby DPH jednoznačně poškodí vydavatele tisku i jeho čtenáře a v dlouhodobém horizontu i celou společnost. Povede mimo jiné k dalšímu zdražení tisku, poklesu jeho prodeje, a tím i k omezení dostupnosti kvalitních, důvěryhodných a profesionálně zpracovaných informací. Tím se uvolní prostor pro šíření dezinformací,“ uvedla výkonná ředitelka EPC Angela Mills Wade.
Vyzvala vládu, aby stejně jako knihy zařadila tisk do nulové sazby DPH. EPC reprezentuje vrcholové řídící pracovníky z mediálních společností a jejími členy jsou předsedové představenstev a generální ředitelé předních evropských mediálních domů, které se aktivně podílejí na tvorbě multimediálního obsahu v EU.
Výši DPH u novin od časopisů rozhodne počet vydání, upřesnilo ministerstvo |
Ke stejnému kroku vyzvala ve čtvrtek vládu Světová asociace vydavatelů zpravodajství WAN-IFRA a minulý týden také Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) a Evropská asociace vydavatelů časopisů (EMMA).
Krok zpět, varují asociace
„Taková opatření (vysoká sazba DPH na noviny, pozn. red.) jsou známá v zemích s autoritářskými režimy. Pro Českou republiku, národ vysoce respektovaný pro své demokratické a sociální hodnoty, by to byl bezprecedentní krok zpět,“ napsal vládě generální ředitel WAN-IFRA Vincent Peyrégne.
V dopisech asociace upozornily na mnoho negativních dopadů zvýšení sazby DPH pro tisk, například ve vztahu k rozšíření prostoru pro dezinformací. Uvedly mimo jiné, že daňový přínos opatření bude velmi nízký.
Zvýšení DPH na noviny je součástí tzv. konsolidačního balíčku, od kterého si vláda slibuje snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy. V dalším roce by to mělo být 53,4 miliardy korun.