Ředitelka Czech Press Phota si za podobou soutěže stojí, i navzdory kritice

  17:00aktualizováno  17:00
Ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová, kterou kritizuje několik předních českých fotografů, si stojí za podobou tuzemské soutěže. Jan Šibík, Tomki Němec či Milan Jaroš v úterý uvedli, že se soutěže letos nezúčastní, neboť podle nich ztratila svůj kredit.

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa. | foto: Czech Press Photo

Úvahy o tom, kam dále soutěž směřovat, gradovaly po zveřejnění loňské vítězné fotografie.

„Fotografie roku vždy vzbuzuje a bude vyvolávat emoce i polemiku, ale jedná se o rozhodnutí odborné renomované mezinárodní poroty,“ sdělila ve středu ČTK Souralová v reakci na otevřený dopis fotografů.

Uzávěrka 25. ročníku soutěže Czech Press Photo (CPP) je 30. září. Loni mezinárodní porota vybírala z šesti tisíc přihlášených příspěvků od více než 400 autorů.

Všechny vítězné fotografie Czech Press Photo 2018

Veronika Souralová převzala vedení soutěže před několika lety po její zakladatelce Daniele Mrázkové. Partnerem soutěže se tehdy stala společnost Trigema, ve které figuruje manžel současné ředitelky soutěže Marcel Soural. V prostorách společnosti v Praze Butovicích také Czech Press Photo má své nové sídlo. 

Pod novým vedením se uskutečnily některé změny v soutěži, přibyly či ubyly některé kategorie a také vznikla nová samostatná soutěž Czech Nature Photo.

Loni v soutěži Czech Press Photo zvítězil snímek Lukáše Zemana, který podle něj zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Snímek vyvolal kritiku předních fotografů, podle nichž není žurnalistickým snímkem a autor mohl jeho význam posunout formulací popisku. Porota za vítězstvím snímku ale stála.

Kritici a signatáři dopisu vyzvali vedení CPP k proměně soutěže. Chtějí jí vrátit zaměření na žurnalistickou fotografii, porota by se podle nich měla každoročně obměňovat, hlasovat veřejně, uplatňovat požadavky na autentičnost fotografie a omezit manipulaci s obrazem i vyzněním snímku.

„Ani po vzrušené debatě, kterou jsme v médiích a na sociálních sítích otevřeli, porota výsledek nerevidovala. Pro nás, profesionály, to bylo velké zklamání. V době, kdy se žurnalistika nachází v krizi, demokratické státy bojují s fake news a svět se stává víc a víc nepřehledným, zvítězí v soutěži novinářské fotografie takto sporný snímek,“ píší ředitelce.

„Jedná se o tradiční zcela dobrovolnou soutěž, která již 25 let slouží fotografům jako platforma pro jejich osobní prezentaci a formou výstav pro širokou veřejnost,“ uvedla Souralová. Kvalita soutěže je podle ní určována kvalitou zaslaných příspěvků. „Transparentnost posuzování soutěžních prací zcela zaručuje jednak jejich anonymní prezentace, ale především mezinárodní odborná porota, která se pravidelně obměňuje,“ uvedla.

Czech Press Photo pořádá letos 9. října konferenci o roli obrazového novinářství v digitální době. Konference se účastní hosté z celého světa v čele s programovým ředitelem soutěže World Press Photo Davidem Campbelem.

Autoři: ,

Ráda bych byla dobrou duší Evropské komise, řekla Jourová

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Notre-Dame opět hoří. V chystaném miniseriálu, který lidé uvidí za dva roky

Francouzská filmařská skupina Pathé připravuje ve spolupráci s dalšími společnostmi miniseriál o požáru, který před půl...

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Pieta za Karla Gotta přilákala k obrazovkám a monitorům miliony diváků

Páteční a sobotní akce k uctění památky zpěváka Karla Gotta přilákaly k obrazovkám více diváků než obvykle. U televize...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz