Logo ČTK

Logo ČTK | foto: ČTK

ČTK bude dál vydávat plná tisková sdělení jako placenou službu

  • 1
Česká tisková kancelář bude nadále nabízet šíření tiskových sdělení jako placenou službu Protext pro všechny zájemce. Uvedl to dnes generální ředitel agentury Jiří Majstr. Rada ČTK se dnes dřívějším námětem místopředsedy rady Petra Žantovského, aby agentura bezplatně zařazovala needitované texty dodávané parlamentními politickými stranami jako speciální službu, nezabývala.

Místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová uvedla, že radní o námětu vůbec nehovořili. Do dnešního zasedání rady se měl k tématu vyjádřit generální ředitel. Majstr zaslal radním své stanovisko v úterý. Radní se s ním podle Wenigerové seznámí a mohou se rozhodnout, zda se k tématu vrátí.

„ČTK bude nadále nabízet službu šíření tiskových sdělení Protext v dnešních parametrech, tedy jako placenou službu pro každého,“ uvedl dnes Majstr.

Žantovský s myšlenkou podle svého dřívějšího vyjádření přišel pouze jako s námětem pro případnou úvahu o rozvoji služeb ČTK. Služba měla být oddělena od zpravodajství, takže by podle něj nijak nezasahovala do svobody slova ani do redakční práce. Z toho jej obvinil například český výbor Mezinárodního tiskového institutu. Návrh je podle institutu v rozporu se zákonem o ČTK, který výslovně říká, že členové rady nesmějí působit ve prospěch politických stran a hnutí. Toto obvinění Žantovský odmítl.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.