„Nyní na ČT edu zažíváme velký nápor uživatelů, kteří se zajímají zejména o přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Nabízíme jim například přípravný videokurz k testům z matematiky, ale i řadu vysvětlovacích a procvičovacích materiálů k češtině,“ uvedla vedoucí komunikace České televize (ČT) a portálu ČT edu Alžběta Plívová.
Doplnila, že vše je přístupné bez nutnosti registrace nebo jakékoli platby. „Pro řadu rodin je to tak vítaná alternativa k placeným kurzům, ať už z ekonomických nebo třeba i logistických důvodů,“ připojila Plívová.
Nyní spolu s Akademií ČT24 web ČT edu odstartoval projekt Reportéři na startu. Jeho součástí jsou videa, jež provázejí diváky jednotlivými kroky přípravy televizní reportáže tak, aby získali větší vhled do procesu vzniku zpravodajských obsahů. Vedle teoretické části má projekt i rovinu praktickou – soutěž pro žáky základních, středních i studenty vysokých škol.
„Věřím, že je spousta mladých lidí, kteří dokážou dělat úžasné věci – jsou kreativní, pracovití a umí nápady přetavit ve skutečný výsledek. My se jim snažíme pomoct udělat konkrétní kroky na cestě ke vzniku jejich vlastní reportáže, aby zbytečně nedělali chyby, kterým se mohou snadno vyhnout. Sám jsem jich udělal spoustu. Doufám, že naši budoucí kolegové je díky pomoci zkušenějších už neudělají a půjdou rovnou ke skvělým reportážím,“ popsal moderátor a ambasador soutěže Daniel Stach.
Zlatý středník má ČT edu i This is Locco, osobností PR je Simona Kijonková |
Třetí rok existence ČT edu byl silně ovlivněn válkou na Ukrajině. „Jednak logicky vzrostl zájem učitelů o obsahy, jež se války a jejích důsledků týkají. O témata bezpečnosti, jaderných zbraní, energií, úspor... Jednak jsme s kolegy začali hned ve chvíli, kdy bylo zjevné, že řada lidí zamíří z Ukrajiny do České republiky, chystat materiály pro žáky, kteří nemají češtinu jako první jazyk,“ sdělila Plívová.
Vypočetla, že vytvořili jazykový kurz českého jazyka pro menší děti, denně přidávali nové bilingvní pracovní listy i titulkovaná videa tak, aby pedagogové mohli své, nově jazykově smíšené, třídě nabídnout jednotné vzdělávací materiály.
„Tato strategie se ukázala jako opravdu funkční. I rok po začátku konfliktu je sekce s materiály pro děti z Ukrajiny jednou z nejfrekventovaněji navštěvovaných,“ doplnila Plívová.
Mezi nejpopulárnější předměty na ČT edu patří český jazyk, dějepis a zeměpis. U mladších dětí pak vedou přírodověda a vlastivěda.