Čtyři strany jsou věnovány karikaturám vybraným v soutěži, které zesměšňují boha a náboženské představitele. Do soutěže přispěly stovky lidí, napsala agentura AFP a připomněla, že sídlo magazínu se před deseti lety stalo terčem útoku kvůli karikaturám proroka Mohameda.
„Satira se vyznačuje ctností, která nám umožnila překonat tyto tragické roky: optimismem. Pokud máme chuť se smát, znamená to, že máme chuť žít. Smích, ironie a karikatura jsou projevem optimismu. Ať se stane cokoliv dramatického nebo šťastného, chuť ke smíchu nikdy nezmizí,“ napsal šéf týdeníku a jeho současný majoritní vlastník Laurent Sourisseau zvaný Riss v úvodníku. Riss byl při útoku zraněn a dodnes žije pod policejní ochranou.
Charlie Hebdo strčil vůdce Íránu do vagíny. Teherán zavřel Francouzům institut |
Útok Chérifa a Saida Kouachiových, bratrů alžírského původu narozených v Paříži, měl být pomstou za rozhodnutí redakce Charlie Hebdo zveřejnit karikatury zesměšňující proroka Mohameda, nejuctívanější postavy islámu. Mezi oběťmi bylo osm členů redakce, včetně karikaturisty Jeana Cabuta, zvaného Cabu, a šéfredaktora Stéphana Charbonniera, zvaného Charb.
Speciální vydání se začne prodávat v úterý, kdy se uskuteční veřejné vzpomínkové akce za účasti prezidenta Emmanuela Macrona a starostky Paříže Anne Hidalgové.
Byla jsem bezmocná, říká kreslířka, jež pustila teroristy do Charlie Hebdo |
Týdeník na konci roku 2024 vyhlásil mezinárodní soutěž, v níž vyzval karikaturisty, aby do speciálního vydání zaslali svá „nejvtipnější a nejdrsnější“ vyobrazení boha v typicky provokativním a vzdorovitém kroku. „Ano, můžeme se bohovi smát, obzvlášť pokud existuje,“ uvádí titulek nad 40 vítěznými obrázky.
Vedle několika typicky hrubých a sexuálně explicitních obrázků jeden z nich naráží na proroka Mohameda s popiskem „Když nakreslím někoho, kdo kreslí někoho, kdo kreslí někoho, kdo kreslí Mohameda, je to v pořádku?“. Karikatura vyobrazuje karikaturistu kreslícího obrázek jiného karikaturisty, který pracuje na kresbě postavy s vousy, jež připomíná Mohameda.
Tradice francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Jde o levicové periodikum známé svou nesmiřitelností k chování politiků, policie, bankéřů a představitelů církví. V současnosti má podle agentury AFP 30 000 předplatitelů a na novinových stáncích se prodává kolem 20 000 výtisků.