„Rozsáhlá síť zahraničních zpravodajů je jednou z významných předností Českého rozhlasu. Považujeme za důležité, aby naši posluchači měli k dispozici spolehlivé a aktuální informace přímo z místa dění, které naši zpravodajové navíc mohou uvést do souvislostí díky znalosti místního prostředí,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Věří, že na tuto praxi, která je důležitou součástí veřejné služby Českého rozhlasu, navážou také nové zahraniční zpravodajky v Polsku a Bruselu.
Dosavadní zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk se po čtyřech a půl letech v Belgii vrací do Prahy a bude zastávat post politického reportéra v domácí redakci.
Na konci roku 2022 skončil na pozici zahraničního zpravodaje v jihovýchodní Asii David Jakš, který od ledna vede regionální studia ČRo Plzeň a ČRo Karlovy Vary.
Kateřina Havlíková vystudovala žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně a politologii a africká studia na univerzitách v Hradci Králové a v Ghaně. V Českém rozhlase začínala v roce 2014 v elévském programu. Od roku 2018 pracuje v zahraniční redakci Zpravodajství, kde byla specialistkou na dění v Africe a patřila k zakladatelům pořadu Za Obzorem. Od loňska se systematicky věnuje dění v Polsku. Kromě zahraničního zpravodajství pět let autorsky spolupracovala na pořadu Českého rozhlasu Plus Historie Plus.
Zpravodajem rozhlasu na Ukrajině je Dorazín, post v Moskvě zůstane neobsazený |
Zdeňka Trachtová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Před nástupem do Českého rozhlasu pracovala v domácím zpravodajství portálu iDNES.cz, kde se zaměřovala na školství a sociální i lidskoprávní oblast. V Českém rozhlase pracuje od roku 2017. Kromě politiky se věnuje i energetice a Evropské unii. Mezi její poslední profesní zkušenosti se řadí zpravodajské pokrývání českého předsednictví v Radě EU. Zdeňka Trachtová je také jedním z autorů podcastu Bruselské chlebíčky.