Česká televize bude mít od ledna zpravodaje i v Istanbulu

  12:30aktualizováno  12:30
Tým deseti zahraničních zpravodajů České televize se od ledna příštího roku rozroste. Veřejnoprávní stanice totiž bude mít nově zpravodaje i v Istanbulu. U zrodu jedenáctého stálého zpravodajského střediska v turecké metropoli bude stát dlouholetý reportér zahraniční rubriky Václav Černohorský.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česká televize disponuje nejširší sítí stálých zpravodajů na českém mediálním trhu a otevření nového postu v Turecku naši vedoucí pozici na poli zahraničního zpravodajství ještě upevní,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Zároveň tímto krokem posílíme důraz, který ve svých relacích klademe na mezinárodní vlivy a vztahy působící napříč státy, kontinenty i kulturami. Informace ze zahraničního dění tvoří dlouhodobě podstatnou část agendy zpravodajských pořadů České televize a tento vysoký podíl je jedním z charakteristických rysů odlišujících zpravodajský servis veřejnoprávního média,“ doplnil Dvořák.

Novým zpravodajem v Istanbulu bude dlouholetý reportér zahraniční rubriky Václav Černohorský, který v Turecku již v minulosti působil. Do turecké metropole se přesune z postu berlínského zpravodaje. V Německu ho nahradí reportér a někdejší německý zpravodaj ČT Martin Jonáš.

„Istanbul zvolila Česká televize jako strategické místo umožňující svou geografickou polohou výrazně obohatit původní zpravodajský servis nabízený divákům. Mezi klíčové body bude patřit samozřejmě dění v samotném Turecku, které prožívá velmi výrazné období svého vnitropolitického vývoje, ale hraje také stále aktivnější roli v regionálním uspořádání – ať už například v syrském konfliktu nebo obecně v regionu Blízkého východu. Stejně tak roste angažovanost Turecka na globální scéně,“ vysvětlil zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Michal Kubal.

Dodal, že stejně jako u ostatních stálých zpravodajských postů se ani tento nebude omezovat pouze na zemi svého působení. „Výhodná poloha umožní jednak posílit původní zpravodajství ze zemí Blízkého východu, zároveň ale taky bez problémů pokrývat dění v oblasti Balkánu, tedy regionu, který je z hlediska zahraničně-politických i ekonomických zájmů České republiky jedním z nejdůležitějších,“ připomněl.

Vznik dvou nových zpravodajských míst slíbil Petr Dvořák v kandidátském projektu při druhé volbě generálního ředitele České televize. „Středisko v Istanbulu tak naváže na post v Londýně, který byl otevřen letos v lednu,“ doplnila mluvčí ČT Karolína Blinková.

Autor:

Nedostatek vody zničil řadu civilizací, řekl rektor zemědělské univerzity

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Český rozhlas oslaví narozeniny Dnem otevřených dveří a koncertem

Logo Českého rozhlasu

Český rozhlas letos slaví 96 let od zahájení pravidelného vysílání. Narozeniny oslaví v sobotu 18. května opět Dnem...

Praha bude hostit světové finále soutěže Global Social Awards

Anna Šulcová

Finále mezinárodní soutěže Global Social Awards, která oceňuje influencery z celého světa, se bude poprvé konat v...

Pražské orchestry hrály v Rudolfinu, aby podpořily obnovu Notre-Dame

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

V Rudolfinu proběhl benefiční koncert pro obnovu pařížské katedrály Notre-Dame. Ikonu francouzské gotické architektury...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz