Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČT odvysílá dokument o dětech s autismem, kvůli kterému ji žalují rodiče

  • 57
Česká televize v pondělí odvysílá díl dokumentu Infiltrace s názvem Obchod s nadějí o dětech s poruchou autistického spektra, který měla původně vysílat v březnu. Po upoutávce na pořad podali rodiče dětí na veřejnoprávní televizi žalobu. Po dokumentu bude následovat debata o péči o postižené děti v Česku a její dostupnosti.

Dokument uvede program ČT1 v pondělí 12. dubna večer. „Po jeho skončení bude zařazena debata odborníků moderovaná Danielem Stachem. Debata se zaměří na péči o postižené děti v Česku a její dostupnost,“ sdělila iDNES.cz mluvčí České televize Karolína Blinková.

Doplnila, že diskutovat budou docent Karel Pančocha z Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, psycholožka a autorka schématu Behaviorální a psychoterapeutické intervence u autismu z Národního ústavu pro autismus Kateřina Thorová a primář Dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice Michal Považan.

Dokument Obchod s nadějí je zaměřen na spolek, který praktikuje aplikovanou behaviorální terapii na dětech s poruchou autistického spektra. Po odvysílání upoutávek se ozvali rodiče a zákonní zástupci, vadí jim skryté natáčení jejich dětí při terapii v soukromém centru, které sami založili a financují. Jednání považují za neetické a protiprávní, podali proto na Českou televizi (ČT) žalobu a dva návrhy na předběžné opatření. 

Česká televize čelí žalobě, dokumentaristky skrytě točily děti s autismem

Děti měly v odvysílané ukázce rozmazané obličeje, podle rodičů ale nedostatečně. Rodiče se rovněž obávají, že dokument se dostane na veřejnost i přesto, že ho televize zatím neodvysílala. 

Dokumentaristky se hájí, že chtěly prověřit „podivné praktiky péče o děti“ a natáčením se snažily zachytit neadekvátní zacházení s dětmi. Na začátku je oslovila matka autistického syna, která měla s ABA terapií zkušenost, metodické praktiky v centru se jí však zdály nestandardní. Dokumentaristky proto nasadily do organizace infiltrátorku, která prošla výcvikem ABA terapie, aby se mohla nechat ve spolku zaměstnat a zjistit, jak funguje.  O případu jako první informoval portál Seznam Zprávy.

Česká televize konzultovala obsah dokumentu s vybranými lékaři, psychology, psychiatry, odborníky z center pracujícími s autisty, učiteli se zaměřením na inkluzi i senátorkou - předkladatelkou zákona o nelékařských povoláních. Dokument, jehož primárním tématem nejsou děti s poruchami autistického spektra, ale problémy s odborností, financování péče v ČR a zapojení státních vzdělávacích institucí, prošel rovněž právní analýzou. Oproti původní verzi došlo k minimálním úpravám, jejich cílem byla zejména ještě důslednější anonymizace dětí,“ doplnila mluvčí ČT.


Video