(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Na schválení poslanců čeká pět zpráv ČT. To není normální, míní Dvořák

  • 6
V Poslanecké sněmovně čeká na projednání a schválení již pět výročních zpráv o činnosti a hospodaření České televize. Sněmovna tak v podstatě nevykonává roli nejvyššího kontrolního orgánu televize, řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Nevím, zda jde o nástroj, jak Českou televizi držet v napětí tím, že by teoreticky mohlo dojít k neschválení dvou zpráv, tedy k nastartování procesu, který může v důsledku vést až k jejímu ovládnutí politickou mocí. Ale neumím si představit, jaké důvody by k tomu Sněmovna našla,“ poznamenal Petr Dvořák.

Podle místopředsedy volebního výboru za ANO Aleše Juchelky jde o administrativní záležitost. „Doufám i já, že všechny zprávy budou projednány na plénu Sněmovny co nejrychleji. Vše probíhá v zákonném rámci,“ řekl Juchelka.

V žádné z odevzdaných zpráv totiž podle Dvořáka nekonstatuje Rada České televize, která hospodaření a činnost České televize (ČT) sleduje zblízka, jakákoli pochybení. Rovněž volební výbor, kde sedí zástupci všech parlamentních stran, čtyři zprávy už podpořil a doporučil jejich schválení i Sněmovně.

Zajímavé také podle Dvořáka je, že schvalování výročních zpráv Českého rozhlasu bylo bez problémů i bez velkých vystoupení na plénu.

„Vezměte si, že poslanci nyní budou rozhodovat o činnosti a hospodaření ČT za období před třemi lety. Tedy z doby, kdy ještě ani nebyli zvolení,“ doplnil Dvořák.

Ve Sněmovně nyní čeká na projednání čtveřice zpráv o činnosti a o hospodaření ČT za roky 2016 a 2017 a zpráva o činnosti ČT za rok 2018, která dorazila do dolní komory koncem března.

Zprávu za rok 2016, s nimiž se Sněmovna nestihla vypořádat v minulém volebním období, podpořil volební výbor už před rokem. Zprávu za rok 2017 výbor doporučil plénu schválit loni v říjnu.

Sněmovní plénum začalo projednávat zprávu o činnosti veřejnoprávní stanice za rok 2016 koncem ledna. Debatu poslanci nedokončili a dosud se k ní nevrátili. Českou televizi tehdy kritizovali zejména poslanci SPD a KSČM. Například Lubomír Španěl (SPD) označil zpravodajství ČT za „dlouhodobě zmanipulované a zcela neobjektivní“ a Jiří Valenta (KSČM) tvrdil, že styl jejího zpravodajství poškozuje společnost.

Na obranu televize se tehdy naopak postavil mimo jiné ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), podle kterého by neschválení zpráv bylo politickým tlakem. „Dle mého názoru Česká televize funguje dobře, plní svoji úlohu a hospodaří transparentně,“ uvedl.

Výroční zprávy předkládají poslancům všechny tuzemské veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

,

Video