Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

ČT nás chtěla zničit, tvrdí bývalá pracovnice. Vysoudila čtyři omluvy

  16:35
Česká televize se má v tisku a na internetu omluvit své bývalé zaměstnankyni Zdeňce Zelenkové a jejímu zesnulému muži. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Manželé museli v roce 2009 v televizi skončit kvůli podezření z neoprávněně vyplacených honorářů za autorskou hudbu. Soud je ale v trestním řízení očistil.

Přesně před jedenácti lety, 10. února 2009, zrušil ředitel výroby České televize (ČT) Václav Myslík Oddělení správy hudebních děl. Vedla ho Zdeňka Zelenková, s níž se nadřízení obratem rozloučili dohodou o ukončení pracovního poměru.

Při náhodné kontrole se ukázalo, že Zelenková vykázala v jednom z pořadů hudbu skladatele Charlieho E. Greena, což byl pseudonym jejího manžela Karla Zelenky, který pracoval v televizi jako dramaturg. Tomu pak Ochranný svaz autorský (OSA) poslal honorář. Podle toho, co tehdy v ČT zjistili, však Greenova (Zelenkova) skladba v pořadu nezazněla a peníze proto dostal neoprávněně. Zpětná revize údajně odhalila, že nešlo o jediný případ.

Začátkem března 2009 se o kauzu začala zajímat média. První článek nazvaný „Poplatky za autorská práva šly v ČT do soukromé kapsy“ vydaly Hospodářské noviny s tím, že peníze odcházely na smyšlenou osobu Charlie Green a škoda jde možná až do milionů.

„Ve vykazování hudby se vyskytovaly chyby opakovaně v práci dvou zaměstnanců, kteří v evidenci uváděli jméno autora Charlie E. Greena i v případech, kdy jeho hudba použita nebyla,“ citoval tehdy tisk mluvčího ČT Ladislava Štichu, který potvrdil, že manželé už v televizi nepracují.

„Dva své bývalé zaměstnance podezíráme z trestných činů podvodu a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. Je to případ lidského selhání, se kterým nepočítáte. Setkávají se s ním všechny instituce, kterými proudí peníze. Chyby byly natolik závažné, že i kdyby nebyly úmyslné, byly by důvodem k výpovědi,“ dodal podle tehdejších médií Šticha.

Co bylo pracovní náplní Zdeňky Zelenkové:

 • zapisování užití hudebních děl podle zaslaných hlášení OSA od produkcí
 • zakládání nových hudebních děl
 • doplňování a sjednocování již existujících děl
 • zakládání pořadů typu videoklip
 • kontrola nově založených subjektů (odhalování duplicit apod.)

Česká televize podala trestní oznámení na neznámého pachatele, v němž uvedla, že neoprávněně vykázané hudby bylo celkem 811 minut (to celkem ve 216 pořadech, neoprávněně vykázaná blíže nezjištěná délka užití hudebních děl měla být v dalších 350 pořadech) a škoda přesáhla 1,2 milionu korun. Zelenkovi byli obžalováni z podvodu, Obvodní soud pro Prahu 4 je však obžaloby pravomocně zprostil.

„Nepodařilo se prokázat, že by obžalovaní zadávali do Provysu (informační systém, který používá ČT, pozn. red.) záměrně nesprávná data za účelem poškodit OSA a sebe obohatit. Obžalovaní od 10. února 2009 systém Provys neviděli a nemají tak představu, co se se zápisy poté dělo. Obžalovaní se k trestné činnosti nedoznali. Na základě výpovědí svědků, ač byly velmi podrobné, a shromážděných listin nelze jednoznačně rozhodnout o vině obžalovaných a znalecký posudek není možné vypracovat. Za dané situace nezbývá než postupovat v pochybnostech ve prospěch obžalovaných,“ uzavřela v říjnu 2012 předsedkyně senátu Monika Kozelková.

Manželé o rok později Českou televizi zažalovali. Karel Zelenka, který se živil také jako skladatel a byl členem Orchestru Karla Vágnera, zemřel v září 2014. Spor s ČT tak dál vede jen jeho žena.

„Skončili jsme ve 62 letech, kdy jsme ještě mohli pracovat. Můj manžel byl vynikající trombonista. Jenže nám už nikdo práci nedal, protože zloději a podvodníci nepatří do slušné společnosti. Trestní oznámení bylo smyšlené, byl to záměr. Proč, to nevím. Určitě nějaká osobní zášť,“ říká Zdeňka Zelenková.

Karel Zelenka

 • narodil se v roce 1946
 • pracoval jako televizní dramaturg, skládal hudbu, byl členem Orchestru Karla Vágnera
 • od roku 2004 používal umělecký pseudonym Charlie E. Green
 • podle dostupných informací má v databázi Ochranného svazu autorského zaregistrováno 265 skladeb, u kterých je uveden jako autor hudby nebo aranžér (jde zejména o tzv. podkresovou hudbu), není autorem žádného známého hitu
 • zemřel 14. 9. 2014

Před soudem uvedla, že je veřejné obvinění z podvodu poškodilo profesně i společensky. „ČT nám strašně ublížila. Zůstali jsme bez prostředků, bez přátel, bez možnosti získat nějakou práci. Pracovala jsem tam 18 let a vím, že omylem, z nedbalosti mohlo dojít k nějakým chybám, to ano, ale tohle (medializace případu a podané trestní oznámení) je úmysl, promyšlená záležitost, která měla jediný cíl – ublížit nám, zničit nás,“ dodala žalobkyně. Je přesvědčena, že to mělo vliv i na úmrtí jejího manžela.

Od ČT se domáhá uveřejnění čtyř omluv v médiích, kterým televize k případu poskytla informace, a finanční satisfakce ve výši pěti milionů korun.

„Žalovaná (ČT) nikdy ve svém vysílání ani na svém webu nezveřejnila žádné informace o žalobkyni a jejím manželovi, nikdy neuvedla, že by se dopustili nějakého trestného činu. Reagovala pouze na dotazy novinářů včetně toho, že popírala informace, které byly nepravdivé. Nelze ji činit zodpovědnou za zveřejněné články, není jejich autorem ani vydavatelem. Žalovaná nezpůsobila zásah do osobnostních práv žalobkyně a jejího manžela,“ reagovala právní zástupkyně České televize. Požadavek na finanční odškodnění považuje za promlčený. Po odvolacím soudu žádala potvrzení původního rozsudku, kterým byla žaloba zamítnuta.

Vrchní soud v Praze dospěl k závěru, že Zelenková i její muž si omluvu zaslouží. „Česká televize byla původcem osočení z toho, že se manželé Zelenkovi dopustili trestného činu podvodu. Nebylo to tak, že by Česká televize jen odpovídala na dotazy ostatních novinářů a sama na tu věc žádný názor neměla, to je patrné i z prohlášení bývalého tiskového mluvčího,“ zdůvodnila předsedkyně senátu Yvona Svobodová.

Znění omluvy, kterou Zelenková vysoudila na ČT:

 • Manželé Mgr. Karel Zelenka a Zdeňka Zelenková se nedopustili trestného činu podvodu vůči České televizi a OSA. Tvrzení, že manželé Zelenkovi neoprávněně vykazovali autorskou odměnu za užitou hudbu, jsou nepravdivá.
 • Tvrzením o trestné činnosti manželů Zelenkových byl způsoben zásah do jejich osobnostních práv a Česká televize se tímto omlouvá.

V okamžiku, kdy Česká televize pravomocný rozsudek obdrží, jí začne běžet třicetidenní lhůta, během níž musí formou placené inzerce zveřejnit přesně formulovanou omluvu v Hospodářských novinách a v časopisu Týden. Dále musí zaplatit dvě omluvy na webech ihned.cz a novinky.cz tak, aby tam byly umístěny po dobu jednoho týdne.

Pokud jde o požadovaných pět milionů, je podle odvolacího soudu tento nárok skutečně promlčený.

Zelenkovou výsledek příliš nepotěšil. „Nejsem spokojená. Česká televize zase vyhrála. My jsme přišli o práci a oni si zaplatí za pár korun omluvu v Hospodářských novinách, tím to pro ně končí,“ řekla iDNES.cz.

Její advokát Pavel Utěšený rozhodnutí soudu uvítal. Argumentaci ČT o promlčeném nároku na finanční odškodnění však nadále považuje za nemravnou. S klientkou proto zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. To může podat i Česká televize.

Autor:
 • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

 • Další z rubriky

Popularita Netflixu a dalších služeb prospívá i Česku, míní šéfka fondu

Rozstřel Vítězi pandemie jsou streamovací platformy Netflix, Amazon nebo Apple TV, konstatuje šéfka Státního fondu...

V Česku sleduje streamovací služby v porovnání s Evropou téměř nejméně diváků

Pandemie přivedla Čechy k placenému obsahu na internetu. Jen loni se ztrojnásobil počet lidí využívajících streamovací...

Mluvčí Peterová odchází z ministerstva zdravotnictví, nahradí ji Schillerová

Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Podle webu CNN Prima News ji od úterý nahradí reportérka...

Olomoučtí Lovci kachen si posvítí na dezinformace kolem koronaviru

Na Univerzitě Palackého v Olomouci vznikla iniciativa Lovci kachen. Sdružuje lékaře, vědce a studenty univerzity, kteří...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...