Čtvrtek 20. února 2020, svátek má Oldřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 20. února 2020 Oldřich

ČT nás chtěla zničit, tvrdí bývalá pracovnice. Vysoudila čtyři omluvy

  16:35aktualizováno  16:35
Česká televize se má v tisku a na internetu omluvit své bývalé zaměstnankyni Zdeňce Zelenkové a jejímu zesnulému muži. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Manželé museli v roce 2009 v televizi skončit kvůli podezření z neoprávněně vyplacených honorářů za autorskou hudbu. Soud je ale v trestním řízení očistil.

Přesně před jedenácti lety, 10. února 2009, zrušil ředitel výroby České televize (ČT) Václav Myslík Oddělení správy hudebních děl. Vedla ho Zdeňka Zelenková, s níž se nadřízení obratem rozloučili dohodou o ukončení pracovního poměru.

Při náhodné kontrole se ukázalo, že Zelenková vykázala v jednom z pořadů hudbu skladatele Charlieho E. Greena, což byl pseudonym jejího manžela Karla Zelenky, který pracoval v televizi jako dramaturg. Tomu pak Ochranný svaz autorský (OSA) poslal honorář. Podle toho, co tehdy v ČT zjistili, však Greenova (Zelenkova) skladba v pořadu nezazněla a peníze proto dostal neoprávněně. Zpětná revize údajně odhalila, že nešlo o jediný případ.

Začátkem března 2009 se o kauzu začala zajímat média. První článek nazvaný „Poplatky za autorská práva šly v ČT do soukromé kapsy“ vydaly Hospodářské noviny s tím, že peníze odcházely na smyšlenou osobu Charlie Green a škoda jde možná až do milionů.

„Ve vykazování hudby se vyskytovaly chyby opakovaně v práci dvou zaměstnanců, kteří v evidenci uváděli jméno autora Charlie E. Greena i v případech, kdy jeho hudba použita nebyla,“ citoval tehdy tisk mluvčího ČT Ladislava Štichu, který potvrdil, že manželé už v televizi nepracují.

„Dva své bývalé zaměstnance podezíráme z trestných činů podvodu a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. Je to případ lidského selhání, se kterým nepočítáte. Setkávají se s ním všechny instituce, kterými proudí peníze. Chyby byly natolik závažné, že i kdyby nebyly úmyslné, byly by důvodem k výpovědi,“ dodal podle tehdejších médií Šticha.

Co bylo pracovní náplní Zdeňky Zelenkové:

 • zapisování užití hudebních děl podle zaslaných hlášení OSA od produkcí
 • zakládání nových hudebních děl
 • doplňování a sjednocování již existujících děl
 • zakládání pořadů typu videoklip
 • kontrola nově založených subjektů (odhalování duplicit apod.)

Česká televize podala trestní oznámení na neznámého pachatele, v němž uvedla, že neoprávněně vykázané hudby bylo celkem 811 minut (to celkem ve 216 pořadech, neoprávněně vykázaná blíže nezjištěná délka užití hudebních děl měla být v dalších 350 pořadech) a škoda přesáhla 1,2 milionu korun. Zelenkovi byli obžalováni z podvodu, Obvodní soud pro Prahu 4 je však obžaloby pravomocně zprostil.

„Nepodařilo se prokázat, že by obžalovaní zadávali do Provysu (informační systém, který používá ČT, pozn. red.) záměrně nesprávná data za účelem poškodit OSA a sebe obohatit. Obžalovaní od 10. února 2009 systém Provys neviděli a nemají tak představu, co se se zápisy poté dělo. Obžalovaní se k trestné činnosti nedoznali. Na základě výpovědí svědků, ač byly velmi podrobné, a shromážděných listin nelze jednoznačně rozhodnout o vině obžalovaných a znalecký posudek není možné vypracovat. Za dané situace nezbývá než postupovat v pochybnostech ve prospěch obžalovaných,“ uzavřela v říjnu 2012 předsedkyně senátu Monika Kozelková.

Manželé o rok později Českou televizi zažalovali. Karel Zelenka, který se živil také jako skladatel a byl členem Orchestru Karla Vágnera, zemřel v září 2014. Spor s ČT tak dál vede jen jeho žena.

„Skončili jsme ve 62 letech, kdy jsme ještě mohli pracovat. Můj manžel byl vynikající trombonista. Jenže nám už nikdo práci nedal, protože zloději a podvodníci nepatří do slušné společnosti. Trestní oznámení bylo smyšlené, byl to záměr. Proč, to nevím. Určitě nějaká osobní zášť,“ říká Zdeňka Zelenková.

Karel Zelenka

 • narodil se v roce 1946
 • pracoval jako televizní dramaturg, skládal hudbu, byl členem Orchestru Karla Vágnera
 • od roku 2004 používal umělecký pseudonym Charlie E. Green
 • podle dostupných informací má v databázi Ochranného svazu autorského zaregistrováno 265 skladeb, u kterých je uveden jako autor hudby nebo aranžér (jde zejména o tzv. podkresovou hudbu), není autorem žádného známého hitu
 • zemřel 14. 9. 2014

Před soudem uvedla, že je veřejné obvinění z podvodu poškodilo profesně i společensky. „ČT nám strašně ublížila. Zůstali jsme bez prostředků, bez přátel, bez možnosti získat nějakou práci. Pracovala jsem tam 18 let a vím, že omylem, z nedbalosti mohlo dojít k nějakým chybám, to ano, ale tohle (medializace případu a podané trestní oznámení) je úmysl, promyšlená záležitost, která měla jediný cíl – ublížit nám, zničit nás,“ dodala žalobkyně. Je přesvědčena, že to mělo vliv i na úmrtí jejího manžela.

Od ČT se domáhá uveřejnění čtyř omluv v médiích, kterým televize k případu poskytla informace, a finanční satisfakce ve výši pěti milionů korun.

„Žalovaná (ČT) nikdy ve svém vysílání ani na svém webu nezveřejnila žádné informace o žalobkyni a jejím manželovi, nikdy neuvedla, že by se dopustili nějakého trestného činu. Reagovala pouze na dotazy novinářů včetně toho, že popírala informace, které byly nepravdivé. Nelze ji činit zodpovědnou za zveřejněné články, není jejich autorem ani vydavatelem. Žalovaná nezpůsobila zásah do osobnostních práv žalobkyně a jejího manžela,“ reagovala právní zástupkyně České televize. Požadavek na finanční odškodnění považuje za promlčený. Po odvolacím soudu žádala potvrzení původního rozsudku, kterým byla žaloba zamítnuta.

Vrchní soud v Praze dospěl k závěru, že Zelenková i její muž si omluvu zaslouží. „Česká televize byla původcem osočení z toho, že se manželé Zelenkovi dopustili trestného činu podvodu. Nebylo to tak, že by Česká televize jen odpovídala na dotazy ostatních novinářů a sama na tu věc žádný názor neměla, to je patrné i z prohlášení bývalého tiskového mluvčího,“ zdůvodnila předsedkyně senátu Yvona Svobodová.

Znění omluvy, kterou Zelenková vysoudila na ČT:

 • Manželé Mgr. Karel Zelenka a Zdeňka Zelenková se nedopustili trestného činu podvodu vůči České televizi a OSA. Tvrzení, že manželé Zelenkovi neoprávněně vykazovali autorskou odměnu za užitou hudbu, jsou nepravdivá.
 • Tvrzením o trestné činnosti manželů Zelenkových byl způsoben zásah do jejich osobnostních práv a Česká televize se tímto omlouvá.

V okamžiku, kdy Česká televize pravomocný rozsudek obdrží, jí začne běžet třicetidenní lhůta, během níž musí formou placené inzerce zveřejnit přesně formulovanou omluvu v Hospodářských novinách a v časopisu Týden. Dále musí zaplatit dvě omluvy na webech ihned.cz a novinky.cz tak, aby tam byly umístěny po dobu jednoho týdne.

Pokud jde o požadovaných pět milionů, je podle odvolacího soudu tento nárok skutečně promlčený.

Zelenkovou výsledek příliš nepotěšil. „Nejsem spokojená. Česká televize zase vyhrála. My jsme přišli o práci a oni si zaplatí za pár korun omluvu v Hospodářských novinách, tím to pro ně končí,“ řekla iDNES.cz.

Její advokát Pavel Utěšený rozhodnutí soudu uvítal. Argumentaci ČT o promlčeném nároku na finanční odškodnění však nadále považuje za nemravnou. S klientkou proto zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. To může podat i Česká televize.

Autor:

Nepodpoříme lahvové pivo nižší daní, řekla Schillerová v Rozstřelu

 • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pátého patra paneláku v Plzni vypadlo dítě, matka se vrhla za ním

Z pátého patra panelového domu v Plzni na Doubravce spadli ráno dva lidé. Podle prvotních informací jde o matku a její...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

 • Další z rubriky

Policie řeší trestní oznámení Válkové kvůli článku o spolupráci s Urválkem

Trestní oznámení, které podala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková kvůli článku o její někdejší...

Ve druhém pololetí 2019 měla nejvíce čtenářů MAFRA, mezi deníky vedl Blesk

Mezi vydavatelskými domy má největší podíl na trhu MAFRA, jejíž tituly ve druhém pololetí roku 2019 četlo 3,4 milionu...

Český rozhlas vykáže za loňský rok zisk kolem deseti milionů

Český rozhlas loni hospodařil se ziskem okolo deseti milionů korun při celkových výnosech přibližně 2,3 miliardy korun....

Rozhlas spustí před olympiádou sportovní stanici, chce cílit i na starší

Český rozhlas spustí v první polovině roku novou sportovní stanici s pracovním názvem Radiožurnál Sport. Vysílat bude v...

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...