Novinářskou cenu K. H. Borovského získal David Klimeš

  14:00aktualizováno  14:00
Novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2018 získal David Klimeš z týdeníku Ekonom a Hospodářských novin. Ocenění Novinářská křepelka, udělovaná novinářům do 33 let, patří Andree Procházkové z Respektu a Jankovi Rubešovi z Televize Seznam.cz.

Novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2018 získal v Havlíčkově Brodě David Klimeš z týdeníku Ekonom a Hospodářských novin za věcné a trefné komentáře k dění v ekonomice. (23. května 2019) | foto: ČTK

Novinářské ceny, které se ve čtvrtek předávaly v Havlíčkově Brodě, uděluje Nadace Český literární fond.

Odbornou porotu vedenou Martinou Riebauerovou přesvědčily věcné a trefné komentáře Davida Klimeše k dění v ekonomice. Podle porotkyně Jany Klímové dokáže Klimeš na první pohled nezajímavá čísla předložit čtenářům v pozoruhodných kontextech. Ekonomickým zprávám tak díky svým trefným analýzám dává úplně jiný rozměr.

Fotogalerie

Klimeš je nejen vystudovaný žurnalista, ale i historik. Studoval sociální a hospodářské dějiny. V souvislostech probíraná ekonomická a sociální témata mají podle něho v médiích své nezastupitelné místo. Čísla, která jsou nepříliš zajímavě naskládána v odůvodnění zákonů, za sebou mají svůj příběh, je třeba je podle Klimeše napsat, protože mohou ovlivnit desetitisíce lidí.

U Procházkové porotci ocenili její mimořádný rozhled, preciznost a schopnost jít k podstatě věci. Není moc těch, kteří se nebojí kritizovat ty, kteří rozhodují o jejich osudu, řekl člen poroty Jaroslav Spurný o mladé novinářce.

Andrea Procházková je zároveň studentkou právnické fakulty a v novinářské práci se kromě politiky věnuje i justici. „Zabývá se často tématy, která míří i na její vysokoškolské učitele,“ řekl Spurný.

Janek Rubeš je podle porotců odvážným investigativním novinářem, který dlouhodobě odhaluje špinavé praktiky pražských taxikářů, směnárníků a dalších takzvaných šmejdů. Porotce Josef Klíma ocenil, že Rubeš dokázal pražskou šedou zónu nejen zmapovat a zveřejnit. „Tlačil také na politiky, aby s touto mezinárodní ostudou něco dělali,“ řekl Klíma.

Posedmé byla udělena Cena Opus Vitae. Za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm ji získala Lída Rakušanová, která je zřejmě nejznámější českou exilovou publicistkou. Od roku 1975 působila v rádiu Svobodná Evropa.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové zasedli Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Jana Klímová, Josef Klíma, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd a Jaroslav Veis. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50 tisíci korunami.

S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila po dvaadvacáté. Od roku 2000 se slavnostní předávání koná v Havlíčkově Brodě.

Autoři: ,

Drogy mi vzaly nejlepší roky života, řekl zpěvák Penk v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Trudeauovo letadlo se poškodilo o autobus, podobnou nehodu měl i jeho otec

Kanadský premiér Justin Trudeau (14. ledna 2019)

Kanadský premiér Justin Trudeau vstoupil do volební kampaně nešťastně. Jeho letoun se po přistání na západě Kanady...

Nejoblíbenějšími herci v české reklamě jsou znovu Jeřábek s Měcháčkem

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Nejoblíbenějšími herci v televizních reklamách byli v prvním pololetí Tomáš Jeřábek a Tomáš Měcháček ze spotů Air Bank....

Discovery Channel mění logo

Televizní kanál Discovery Channel představil nové logo

Společnost Discovery Channel představuje novou tvář. Tou oslavuje dědictví značky, zdůrazňuje, co za ní stojí, a její...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ-SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz