Carl Bernstein spoluodhalil Watergate, kritizuje Trumpa a píše knihy

  12:00aktualizováno  12:00
Americký novinář Carl Bernstein, který ve čtvrtek 14. února oslaví pětasedmdesátiny, se podílel na jedné z nejslavnějších akcí investigativní žurnalistiky. Spolu s kolegou Bobem Woodwardem se zasloužil o rozkrytí aféry Watergate, která vedla k pádu prezidenta Richarda Nixona.

Dva někdejší parťáci, jejichž cesty se rozešly. Vlevo Carl Bernstein, vpravo Robert Woodward | foto: Profimedia.cz

V pozdějších letech Carl Bernstein dál působil v médiích, psal knihy a užíval života. Oproti Bobu Woodwardovi ale zaznamenal ústup ze slávy, v posledních letech oba shodně kritizují prezidenta Donalda Trumpa.

Vše začalo v červnu 1972, kdy dva mladí reportéři listu The Washington Post dostali za úkol prověřit případ vloupání pětice mužů do ústředí Demokratické strany v hotelovém a rezidenčním komplexu Watergate ve Washingtonu. Bernsteinovi a Woodwardovi se podařilo shromáždit důkazy, že se jednalo o součást širší akce vedené lidmi z volebního štábu republikánského prezidenta Richarda Nixona. Za více než dva roky napsali o Watergate přes 300 článků.

Novináři přinutili státní orgány zabývat se aférou. Nixon sice na podzim 1972 mandát obhájil, ale o dva roky později kvůli aféře Watergate rezignoval, aby se vyhnul obvinění v Kongresu. Skandál vedl k odsouzení řady lidí, včetně úředníků Nixonovy administrativy, šéf Bílého domu dostal od svého nástupce Geralda Forda plnou imunitu. V roce 1973 získali Bernstein s Woodwardem za svoji investigativní práci pro The Washington Post prestižní Pulitzerovu cenu.

O vlastním vyšetřování sepsali knihu Všichni prezidentovi muži, která se po 30 letech od vydání opět vyhoupla mezi bestsellery. Stalo se tak v roce 2005 poté, co byla odhalena totožnost jejich anonymního zdroje přezdívaného Deep Throat (Hluboké hrdlo). Byl jím někdejší druhý muž FBI Mark Felt. V roce 1976 byla kniha také zfilmována. Ve čtyřoscarovém snímku si Bernsteina zahrál Dustin Hoffman, jeho kolegu pak ztělesnil Robert Redford.

„Je to horší než Watergate, protože republikáni tentokrát nevolají Trumpa k odpovědnosti,“ napsal loni Bernstein k počínání nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Bernstein byl ale i jedním z autorů sporné zprávy CNN z loňského července o tom, že Trump předem věděl o schůzce svého syna Donalda mladšího a dalších členů tehdejší Trumpovy kampaně s ruskou právničkou, od které očekávali kompromitující informace o demokratické kandidátce Hillary Clintonové.

Trump, který to vždy popíral, poté na twitteru Bernsteina označil za člověka, který žije v minulosti a přemýšlí jako zdegenerovaný pošetilec. „Vymýšlí si příběh za příběhem a celá země se mu směje,“ napsal Trump. Jeho někdejší kolega Woodward vydal loni v září knihu o působení Trumpa s názvem Strach: Trump v Bílém domě.

Tři svatby i kniha o papeži

Bernstein se narodil 14. února 1944 ve Washingtonu. Studoval na Marylandské univerzitě, kterou ale nedokončil - chtěl se stát reportérem. Byl elévem ve Washington Evening Star, pak působil v The Washington Post. „Byl chytrý a charismatický, ale také tvrdohlavý a alergický na jakoukoliv autoritu. Když ho něco zaujalo, dokázal o tom napsat skvělý článek. Ale jinak to odbyl,“ napsal o něm před lety The Washington Post.

V době aféry Watergate byl Bernstein v tandemu s Woodwardem považován za toho zkušenějšího a talentovanějšího. Kauza jim přinesla prestiž i peníze, mimo jiné za filmová práva. Kromě Všech prezidentových mužů napsali také knihu s názvem Poslední dny, která zachytila závěrečné měsíce Nixonovy vlády. V dalších letech pak Bernstein v porovnání se svým kolegou stál spíše v pozadí. Pracoval jako korespondent televize ABC, přednášel, psal knihy.

V 80. a 90. letech vydal pouze dvě - mimo jiné biografii papeže Jana Pavla II. s názvem Jeho svatost: Jan Pavel II. a historie naší doby, na níž pracoval spolu s italským novinářem Markem Politim.

Bernsteinovu kariéru v té době komplikoval také boj s alkoholem a existenční problémy. V roce 2007 ale slavil úspěch s neautorizovaným životopisem bývalé první dámy USA Hillary Clintonové (Žena v čele), na němž pracoval dlouhých osm let.

Bernstein je potřetí ženatý. Jeho druhou manželkou byla režisérka a scenáristka Nora Ephronová (zemřela v roce 2012), s níž má dva syny - novináře Jacoba a hudebníka Maxe. Ephronová se s jeho nevěrou a rozpadem vztahu v roce 1980 vypořádala po svém: nejdříve autobiografickou novelou a poté i scénářem k filmu s názvem Hořkost (1986). Bernstein nyní žije v New Yorku se svojí třetí manželkou Christine Kuehbeckovou, která je bývalou modelkou.

V roce 1993 navštívil Česko a setkal se s prezidentem Václavem Havlem. V souvislosti s prací na papežově životopise Bernsteina zajímaly Havlovy názory na úlohu papeže ve světové politice.

Autor:

Maso vybírejte podle vůně a barvy, radil řezník Kšána ml.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Apple vylepšuje zpravodajskou aplikaci, to se nelíbí části vydavatelů

Koncept iPhonu SE 2

Apple připravuje zásadní vylepšení své služby Apple News. Ta by měla ve světě zpravodajství představovat to, co Netflix...

Státy a europarlament dospěly ke shodě v otázce digitálního copyrightu

Jak se Evropský parlament postaví k reformě vymáhání autorského práva na...

Zástupci zemí Evropské unie a Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na kompromisní podobě směrnice...

Podíly Českého rozhlasu a Media Bohemia se vyrovnaly

Autorádio (ilustrační foto)

Nejsilnější rozhlasovou skupinou z pohledu podílu na poslechovosti byl v druhé polovině loňského roku Český rozhlas....

Najdete na iDNES.cz