Carl Bernstein spoluodhalil Watergate, kritizuje Trumpa a píše knihy

  12:00aktualizováno  12:00
Americký novinář Carl Bernstein, který ve čtvrtek 14. února oslaví pětasedmdesátiny, se podílel na jedné z nejslavnějších akcí investigativní žurnalistiky. Spolu s kolegou Bobem Woodwardem se zasloužil o rozkrytí aféry Watergate, která vedla k pádu prezidenta Richarda Nixona.

Dva někdejší parťáci, jejichž cesty se rozešly. Vlevo Carl Bernstein, vpravo Robert Woodward | foto: Profimedia.cz

V pozdějších letech Carl Bernstein dál působil v médiích, psal knihy a užíval života. Oproti Bobu Woodwardovi ale zaznamenal ústup ze slávy, v posledních letech oba shodně kritizují prezidenta Donalda Trumpa.

Vše začalo v červnu 1972, kdy dva mladí reportéři listu The Washington Post dostali za úkol prověřit případ vloupání pětice mužů do ústředí Demokratické strany v hotelovém a rezidenčním komplexu Watergate ve Washingtonu. Bernsteinovi a Woodwardovi se podařilo shromáždit důkazy, že se jednalo o součást širší akce vedené lidmi z volebního štábu republikánského prezidenta Richarda Nixona. Za více než dva roky napsali o Watergate přes 300 článků.

Novináři přinutili státní orgány zabývat se aférou. Nixon sice na podzim 1972 mandát obhájil, ale o dva roky později kvůli aféře Watergate rezignoval, aby se vyhnul obvinění v Kongresu. Skandál vedl k odsouzení řady lidí, včetně úředníků Nixonovy administrativy, šéf Bílého domu dostal od svého nástupce Geralda Forda plnou imunitu. V roce 1973 získali Bernstein s Woodwardem za svoji investigativní práci pro The Washington Post prestižní Pulitzerovu cenu.

O vlastním vyšetřování sepsali knihu Všichni prezidentovi muži, která se po 30 letech od vydání opět vyhoupla mezi bestsellery. Stalo se tak v roce 2005 poté, co byla odhalena totožnost jejich anonymního zdroje přezdívaného Deep Throat (Hluboké hrdlo). Byl jím někdejší druhý muž FBI Mark Felt. V roce 1976 byla kniha také zfilmována. Ve čtyřoscarovém snímku si Bernsteina zahrál Dustin Hoffman, jeho kolegu pak ztělesnil Robert Redford.

„Je to horší než Watergate, protože republikáni tentokrát nevolají Trumpa k odpovědnosti,“ napsal loni Bernstein k počínání nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Bernstein byl ale i jedním z autorů sporné zprávy CNN z loňského července o tom, že Trump předem věděl o schůzce svého syna Donalda mladšího a dalších členů tehdejší Trumpovy kampaně s ruskou právničkou, od které očekávali kompromitující informace o demokratické kandidátce Hillary Clintonové.

Trump, který to vždy popíral, poté na twitteru Bernsteina označil za člověka, který žije v minulosti a přemýšlí jako zdegenerovaný pošetilec. „Vymýšlí si příběh za příběhem a celá země se mu směje,“ napsal Trump. Jeho někdejší kolega Woodward vydal loni v září knihu o působení Trumpa s názvem Strach: Trump v Bílém domě.

Tři svatby i kniha o papeži

Bernstein se narodil 14. února 1944 ve Washingtonu. Studoval na Marylandské univerzitě, kterou ale nedokončil - chtěl se stát reportérem. Byl elévem ve Washington Evening Star, pak působil v The Washington Post. „Byl chytrý a charismatický, ale také tvrdohlavý a alergický na jakoukoliv autoritu. Když ho něco zaujalo, dokázal o tom napsat skvělý článek. Ale jinak to odbyl,“ napsal o něm před lety The Washington Post.

V době aféry Watergate byl Bernstein v tandemu s Woodwardem považován za toho zkušenějšího a talentovanějšího. Kauza jim přinesla prestiž i peníze, mimo jiné za filmová práva. Kromě Všech prezidentových mužů napsali také knihu s názvem Poslední dny, která zachytila závěrečné měsíce Nixonovy vlády. V dalších letech pak Bernstein v porovnání se svým kolegou stál spíše v pozadí. Pracoval jako korespondent televize ABC, přednášel, psal knihy.

V 80. a 90. letech vydal pouze dvě - mimo jiné biografii papeže Jana Pavla II. s názvem Jeho svatost: Jan Pavel II. a historie naší doby, na níž pracoval spolu s italským novinářem Markem Politim.

Bernsteinovu kariéru v té době komplikoval také boj s alkoholem a existenční problémy. V roce 2007 ale slavil úspěch s neautorizovaným životopisem bývalé první dámy USA Hillary Clintonové (Žena v čele), na němž pracoval dlouhých osm let.

Bernstein je potřetí ženatý. Jeho druhou manželkou byla režisérka a scenáristka Nora Ephronová (zemřela v roce 2012), s níž má dva syny - novináře Jacoba a hudebníka Maxe. Ephronová se s jeho nevěrou a rozpadem vztahu v roce 1980 vypořádala po svém: nejdříve autobiografickou novelou a poté i scénářem k filmu s názvem Hořkost (1986). Bernstein nyní žije v New Yorku se svojí třetí manželkou Christine Kuehbeckovou, která je bývalou modelkou.

V roce 1993 navštívil Česko a setkal se s prezidentem Václavem Havlem. V souvislosti s prací na papežově životopise Bernsteina zajímaly Havlovy názory na úlohu papeže ve světové politice.

Autor:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Dohodu o copyrightu vítají vydavatelé, internetové firmy ji kritizují

Ilustrační foto

Noční dohodu členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu o kompromisní podobě budoucí směrnice o ochraně...

Americká reportérka se omluvila za výrok o povstání Židů ve Varšavě

Obyvatelé Varšavy prochází místy, kde dříve stávala zeď ghetta. (18. dubna 2013)

Reportérka americké televize MSNBC Andrea Mitchellová se ve čtvrtek omluvila za výrok, že Židé ve varšavském ghettu za...

Šéfredaktorka nezávislého běloruského serveru je u soudu kvůli heslu

Ilustrační snímek

Šéfredaktorka hlavního nezávislého zpravodajského serveru v Bělorusku stanula v úterý před soudem. Ochránci lidský práv...

Najdete na iDNES.cz