Bílý dům upustil od postihu novináře, ale zavedl nová pravidla

  10:29aktualizováno  10:29
Bílý dům v pondělí nečekaně upustil od záměru blokovat přístup zpravodaje televize CNN Jima Acosty na tiskové konference prezidenta Donalda Trumpa. CNN v reakci stáhla žalobu. Mluvčí prezidenta zároveň zveřejnila požadavky na chování novinářů v Bílém domě s tím, že narušitelům bude odepřen přístup.

Acosta přišel o novinářskou akreditaci počátkem měsíce po sporu s Donaldem Trumpem na tiskové konferenci. Krátce nato mluvčí Sarah Sandersová oznámila, že Acosta přišel o akreditaci a do Bílého domu nesmí.

Stanice CNN podala na toto rozhodnutí žalobu a soud v předběžném opatření rozhodl, že prezidentská kancelář musí až do řádného líčení Acostovi akreditaci vrátit. Bílý dům reagoval prohlášením, že jakmile platnost předběžného opatření vyprší, zpravodaj o svá práva znovu přijde.

Incident, který vyvolal bouřlivé stížnosti amerických médií na chování Bílého domu, ale nakonec skončil smírem. Sandersová dopisem Acostu informovala, že Bílý dům od jeho postihu upustil. CNN krátce nato svou žalobu na prezidentskou kancelář stáhla.

„Komunikace Bílého domu s novináři je a měla by být záležitostí přirozené vzájemné vstřícnosti,“ napsala Sandersová Acostovi.

„Prezident Trump je rozhodným stoupencem prvního ústavního dodatku (o svobodě slova) a podle toho se k novinářům chová. Byla by velká škoda, kdybychom místo vstřícnosti a důvěry v profesionalitu novinářů v Bílém domě museli zavést dlouhý a podrobný kodex chování,“ uvedla mluvčí.

Fotogalerie

Jak upozornila agentura DPA, prezidentská kancelář nakonec přece jen podobný kodex vydala. Uvádí se v něm, že novináři na tiskových konferencích s prezidentem smějí položit otázku jen v případě, že budou vyzváni. Bude na prezidentovi či pracovnících Bílého domu, zda novináři povolí navazující otázku. Po položení dotazu musí tazatel vrátit mikrofon asistentům. Narušitel podle těchto regulí přijde o akreditaci.

Tiskové konference s Donaldem Trumpem bývají občas hlučné a novináři podle desetiletí zavedeného zvyku pokládali dosud běžně hlavě státu navazující otázky bez předchozího povolení. Pravidelně na tiskových konferencích či při jakékoli jiné příležitosti reportéři na prezidenta otázky vykřikovali, aniž by byli tázáni. Prezidenti podle okolností na některé dotazy odpovídali, jiné ignorovali.

Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) nová pravidla odmítlo a dalo najevo, že se jimi nehodlá řídit. „Od doby, kdy Bílý dům pořádal tiskové konference, zpravodajové vždy pokládali navazující otázky. Očekáváme, že tato tradice bude pokračovat, protože svobodná a nezávislá média jsou nezbytná pro prospěch této země,“ uvedlo v prohlášení WHCA.

Někteří novináři mají podle agentury AP Acostově chování výhrady. Vyčítají mu, že v Bílém domě místo pokládání otázek prezentuje politická prohlášení. Televize CNN, pro niž pracuje, patří v USA k hlavním kritikům Trumpa a vysloužila si za to několikrát prezidentské pokárání jako „nepřítel lidu“ a zdroj falešných zpráv.

Autoři: ,

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

Polský vicepremiér chce vrátit média do polských rukou

Ilustrační snímek

Polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost připadne podle vicepremiéra Jaroslawa Gowina v případě volebního vítězství...

Novinář a moderátor Václav Moravec slaví pětačtyřicetiny

Moderátor Václav Moravec

Novinář a moderátor Václav Moravec oslaví v úterý 25. června 45. narozeniny. Do povědomí televizních diváků se dostal...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz