Americký prezident Donald Trump v konfliktu s reportérem CNN Jimem Acostou na tiskové konferenci v Bílém domě. (7.11.2018) | foto: Reuters

Bílý dům odpověděl na žalobu CNN: Máme právo regulovat přístup novinářů

  • 32
Bílý dům si ve středu vyhradil právo na regulaci přístupu novinářů na akce pořádané prezidentskou kanceláří s odkazem na „široké pravomoci“ hlavy státu. Reagoval tak na žalobu televize CNN kvůli odebrání akreditace zpravodaji Jimu Acostovi, který se dostal do sporu s prezidentem.

Acosta se na tiskové konferenci Donalda Trumpa ptal, proč v závěru kampaně před kongresovými volbami karavanu migrantů mířící k USA označoval za invazi. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Donald Trump prohlásil, že „to stačí“ a nazval Acostu „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se CNN měla stydět. Bílý dům krátce nato označil reportérovo chování za nepřijatelné a dočasně mu odebral akreditaci.

Vedení CNN v úterý požádalo soud, aby předběžným opatřením bezodkladně nařídil Bílému domu akreditaci zpravodaje Acosty obnovit.

Bílý dům v reakci na žalobu uvedl, že první dodatek k americké ústavě, který zaručuje svobodu slova, žádnému novináři negarantuje přístup do Bílého domu.

Fotogalerie

„Prezident a Bílý dům mají plnou pravomoc regulovat přístup novinářů (a ostatní veřejnosti) do Bílého domu stejně, jako mají právo vybírat novináře, jimž poskytnou rozhovor, nebo které pozvou na tiskovou konferenci,“ uvádí se v prohlášení.

Za protesty CNN se postavila velká část amerických celostátních médií i vlivná organizace sdružující zpravodaje akreditované v Bílém domě. Překvapivé podpory se CNN dostalo i ze strany konzervativní televize Fox News, která energicky hájí politiku prezidenta a pravidelně útočí na liberální média.

Vedení Fox News ve středu vydalo prohlášení, podle něhož akreditace nesmějí být zneužity jako zbraň proti novinářům. „Fox News podporuje žalobu CNN,“ uvádí se v dokumentu, který podepsal šéf stanice Jay Wallace.