Analýza: Nová regulace spotřebitelských loterií od roku 2017

  9:14aktualizováno  20. září 12:16

Prakticky jakákoli změna legislativy v oblasti loterního průmyslu vzbuzuje celospolečenskou diskuzi o správnosti a adekvátnosti přijatých opatření. Populární témata známá z médií jsou kromě míry zdanění a odvodů i opatření proti hraní mládeže či zadlužených osob a sázení prostřednictvím internetu. Stranou důležitých diskuzí však zůstává téma, které je pro podnikatele standardní a zavedenou součástí marketingu. Jedná se o téma „marketingových spotřebitelských soutěží.“

K vyjasnění novinek od roku 2017 v této oblasti přinášíme stručné porovnání zakázaných spotřebitelských loterií podle loterního zákona a nové legislativy.

Pokud podnikatel pořádá soutěž, hru, anketu či obdobnou událost, měl by věnovat pozornost především následujícím parametrům: podmínkám přístupu k účasti na soutěži, způsobu výběru či určení výherců a charakteru výher a jejich hodnotě.

Přístup k soutěži je v případě spotřebitelských loterií podmíněn zakoupením zboží, služby či jiného produktu a předložením dokladu o koupi či alespoň uzavřením smluvního vztahu s poskytovatelem takového zboží, služeb či produktů nebo účastí na propagační či reklamní akci, kterou podnikatel organizuje.

Určení výherců je v rámci spotřebitelské loterie typicky odvozeno od slosování těch zájemců, kteří splňují vstupní kritéria soutěže. Slosování ale nemusí být jediným určujícím parametrem výherců, důležitým znakem je vždy náhodnost výběru.

Pokud jsou splněny podmínky uvedené v předchozích dvou odstavcích a podnikatel poskytuje soutěžícím výhry, existuje riziko zhodnocení soutěže jako spotřebitelské loterie, která je zakázána. Provozovatel soutěže by měl proto posoudit, jestli poskytne výhry v peněžité nebo jiné formě a v jaké hodnotě. O zakázanou spotřebitelskou loterii se nejedná pouze v případě, že hodnota jednotlivé nepeněžité výhry nepřekročí hranici 20.000,- Kč a dále souhrn hodnot takových výher u provozovatele za kalendářní rok nepřekročí hranici 200.000,- Kč. Taková soutěž však podléhá oznamovací povinnosti finančnímu úřadu.

Pořádáním zakázané spotřebitelské loterie se provozovatel vystavuje riziku sankce až do výše 10.000.000,- Kč.

Zákon o hazardních hrách je postaven na zcela nové koncepci. Soutěže marketingového typu, související ochrana spotřebitele i jednání podnikatelů v této oblasti jsou koncepčně řešeny legislativou EU v rámci regulace nekalých obchodních praktik. Takovou úpravu zahrnují i české právní předpisy o ochraně spotřebitele. Úprava spotřebitelských soutěží v rámci regulace hazardu se tedy jeví minimálně jako nekoncepční řešení, které navíc vzbuzovalo pochybnosti o souladu s právem EU.

Problematika spotřebitelských soutěží proto od roku 2017 opouští regulaci hazardu a bude plně podrobena ochraně spotřebitele před nekalými praktikami.

Podnikatelé, kteří marketingové soutěže pořádají, již nebudou nuceni složitě nastavovat způsob určování výherců či kontrolovat přesnou hodnotu výher. Z hlediska definice hazardu bude chybět i základní pojmový znak v podobě vkladu, jelikož samotnou koupi zboží nelze jako takový vklad definovat. Pozitivní zprávou je také připuštění marketingových soutěží o peněžní výhry a zrušení povinnosti notifikace finančnímu úřadu.

To však neznamená, že nastavení podmínek i provozování spotřebitelských soutěží bude zcela na libovůli podnikatele. Podnikatel musí při organizaci soutěže postupovat tak, aby nedocházelo k nekalým obchodním praktikám, tedy tak, aby jednal s požadavky odborné péče. Svým jednáním nesmí podstatně narušit ekonomické chování spotřebitele nebo uplatňovat praktiky, které by mohly k takovému narušení vést. Podnikatel například nemůže poskytovat klamavé informace ohledně soutěže, nepravdivé informace o cenách a tím navádět spotřebitele ke koupi zboží a účasti v soutěži nebo avizované ceny vůbec neposkytnout.

I přes uvolnění nejasných a složitých pravidel by měli podnikatelé zůstat obezřetní a pravidla každé spotřebitelské soutěže předem pečlivě připravit v rámci vlastní marketingové strategie. Porušení závazných pravidel bude totiž i nadále podléhat sankcím a to až do výše 5.000.000,- Kč.

Autorem článku je advokát mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal Miloš Sochor. 

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Rádia zahrají 17. listopadu ve stejný čas Modlitbu pro Martu

V českých rádiích zazní 17. listopadu ve stejnou chvíli, symbolicky v 17:11, píseň Modlitba pro Martu v podání Marty...

ČTK si v sobotu připomene sametovou revoluci dnem otevřených dveří

Česká tisková kancelář v sobotu otevře dveře veřejnosti. Je to podruhé v její více než stoleté historii, kdy budou moci...

Z rádia Frekvence 1 odchází její ředitel Miroslav Škoda

Frekvenci 1 opouští po 24 letech Miroslav Škoda. Na Frekvenci 1 začínal jako reportér a moderátor, od roku 2007 byl...

Deník Financial Times povede poprvé v historii žena

Britský deník Financial Times od ledna poprvé za jeho více než 130letou historii povede žena. Dosavadní zástupkyně...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÝ SERVIS – ABSOLVENT VŠ NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz