Šéf Agrofertu napsal řediteli České televize kvůli pořadu Reportéři ČT

  14:56aktualizováno  14:56
Místopředseda představenstva a výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz se v otevřeném dopise obrátil na generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Má výhrady k reportáži Dvojí metr, kterou veřejnoprávní stanice odvysílala v pondělí 23. září v publicistickém pořadu Reportéři ČT.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Celý tento dopis jsem se rozhodl napsat zejména proto, abyste měl alespoň zprostředkovaně představu o tom, jak vaši podřízení pracují a jak hrubě manipulují s míněním diváků. Smutné na tom je, že za jejich peníze,“ vysvětlil Josef Mráz.

Reportáž Dvojí metr se mimo jiného týkala i případu bývalého ředitele Finančního úřadu v Příbrami Karla Trefného a firmy Primagra, která je součástí holdingu Agrofert.

V reportáži zaznělo, že krátce po vyměření DPH firmě byl kvůli reorganizaci Trefný přeložen do Prahy. Proti přeložení se odvolal a nyní pracuje opět v Příbrami jako daňový úředník. „Dovolil jsem si doměřit firmu, která patřila do holdingu Agrofertu. A mohl bych si dovolit třeba víc, no tak tím pádem jsem se stal osobou neloajální, s kterou není důvod dál spolupracovat,“ uvedl Trefný v reportáži.

„Samozřejmě jsem věděl, že je to šikana, že to je důvod abych dobrovolně opustil Finanční správu, abych nebyl na to územním působišti v Příbrami,“ doplnil Trefný.

„Je jistě zcela mimo pochybnost, že k tomuto velmi závažnému tvrzení by se měla vyjádřit především finanční správa. V reportáži však nezaznělo nic, co by toto tvrzení vyvracelo či potvrzovalo. Bohužel ani naše společnost nedostala nejmenší prostor k vyjádření,“ namítá v otevřeném dopisu Mráz.

Doplnil, že předmětná skutečnost nedoplatku DPH se stala před dvanácti lety, kdy Primagra nebyla součástí koncernu Agrofert, tou se stala až v roce 2009.

„Od roku 2013 Primagra nespadá pod Finanční úřad Příbram, nelze tedy vůbec akceptovat v roce 2019 vyslovenou domněnku, že přeložení Ing. Trefného bylo z důvodů, aby zde nemohl dále působit. Naprosto nepravdivá jsou v reportáži slova Ing. Trefného, že jeho přeložení z Příbrami do Prahy následovalo bezprostředně po doměření daně firmě Primagra. Daň byla doměřena v roce 2011 a dle mých informací byl Ing. Trefný přeložen do Prahy až v roce 2017, tedy až po šesti letech. Za zmínku stojí také fakt, že ředitel Trefný nebyl podle mých informací ze své funkce odvolán, ale jednoduše neuspěl ve výběrovém řízení, které bylo vyhlášeno na základě služebního zákona,“ uvedl dále v dopise Mráz.

Ze všech těchto důvodů je podle něho spojování vyměření doplatku DPH Primagře a přeložení Trefného na jiné pracoviště naprosto absurdní. „Jeho vliv na danou kauzu byl minimální. Ale především je mezi oběma událostmi časový rozdíl šest let a nelze je jakkoli spojovat. A vyvozovat z toho domněnky, že koncern Agrofert má vliv na činnost Finanční správy, je hrubá manipulace s fakty. Mohu vás ujistit, že rozhodně nemá,“ dodal Mráz.

Česká televize se podle její mluvčí Karolíny Blinkové musí s dopisem nejprve podrobně seznámit.

Otevřený dopis generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi

Vážený pan

Ing. Petr Dvořák

generální ředitel

Česká televize

Kavčí hory

140 70 Praha 4

Vážený pane generální řediteli,

dovolte, abych Vám veřejně napsal pár vět k reportáži s názvem Dvojí metr, kterou Česká televize odvysílala v pondělí 23. září 2019 v pořadu Reportéři ČT. Reportáž měla následující anotaci:

„Pan Trefný pracoval jako ředitel finančního úřadu v Příbrami. Jenže pak doměřil milionovou daň jedné z firem holdingu Agrofert. Co se stalo dál, uvidíte v reportáži, která mimo jiné mapuje zásahy daňové správy proti fungujícím firmám. Proti nim finanční správa naopak zasáhla neoprávněně a stát by jim měl vyplatit stovky milionů jako odškodné. Natáčel David Macháček.“

Stranou nechávám skutečnost, že se redaktoři pořadu Reportéři ČT zapáleně věnují společnosti Agrofert téměř každý pondělní večer a dle mého soudu často zcela bezdůvodně. Za posledních několik let jsem napočítal zhruba 50 reportáží o naší společnosti a jejím bývalém akcionáři. Mimochodem, jistě by stálo za to vypracovat analýzu, zda se nějakému jinému komerčnímu subjektu výše jmenovaná redakce věnuje či v minulosti věnovala se stejnou intenzitou. Její výsledky by nepochybně byly velmi zajímavé.

Tentokrát však, domnívám se, Vaši redaktoři značně překročili únosnou mez akceptovatelnosti a veřejně šíří informace, které jsou nekorektní, hrubě manipulativní a poškozují naši firmu. Celá reportáž je vystavěna na následující domněnce pana inženýra Trefného, který tvrdí, že musel nedobrovolně odejít z funkce ředitele Finančního úřadu v Příbrami:

„Dovolil jsem si doměřit firmu, která patřila do holdingu Agrofertu. A mohl bych si dovolit třeba víc, no tak tím pádem jsem se stal osobou neloajální, s kterou není důvod dál spolupracovat.“

Je jistě zcela mimo pochybnost, že k tomuto velmi závažnému tvrzení by se měla vyjádřit především Finanční správa. V reportáži však nezaznělo nic, co by toto tvrzení vyvracelo či potvrzovalo. Bohužel ani naše společnost nedostala nejmenší prostor k vyjádření. Veřejnoprávní televizní publicistika dnes evidentně vypadá tak, že se firmy, o kterou se – nezlobte se – Vaši redaktoři „otírají“, ani neobtěžují zeptat na stanovisko. Místo toho jen pokoutně natáčejí její exteriér. Pokud by se, jak je ve slušné společnosti zvykem, předem ohlásili a zeptali se, dozvěděli by se fakta, která by se jim do jejich reportáže pravděpodobně příliš nehodila:

  • Předmětná skutečnost nedoplatku DPH se stala před dvanácti lety v roce 2007, kdy Primagra nebyla součástí koncernu Agrofert, tou se stala až v roce 2009.
  • Kontrola Finančního úřadu Příbram, který v dané době roku 2008 řídil právě Ing. Trefný, ve věci paradoxně neshledala žádné pochybení.
  • Pochybení shledala až kontrola FÚ Praha – západ, nebylo tedy z naší strany nijak komunikováno s Finančním úřadem v Příbrami.
  • Dodatečný výměr sice vydal FÚ Příbram, pod který Primagra spadala, ale na základě závěrů jiného orgánu. Nelze tedy vyvozovat jakékoli negativní reakce Primagry nebo Agrofertu vůči FÚ Příbram.
  • Od roku 2013 Primagra nespadá pod FÚ Příbram, nelze tedy vůbec akceptovat v roce 2019 vyslovenou domněnku, že přeložení Ing. Trefného bylo z důvodů, aby zde nemohl dále působit.
  • Naprosto nepravdivá jsou v reportáži slova Ing. Trefného, že jeho přeložení z Příbrami do Prahy následovalo bezprostředně po doměření daně firmě Primagra. Daň byla doměřena v roce 2011 a dle mých informací byl Ing. Trefný přeložen do Prahy až v roce 2017, tedy až po 6 letech.
  • Za zmínku stojí také fakt, že ředitel Trefný nebyl podle mých informací ze své funkce odvolán, ale jednoduše neuspěl ve výběrovém řízení, které bylo vyhlášeno na základě služebního zákona.

Ze všech těchto důvodů je spojování vyměření doplatku DPH Primagře a přeložení pana Trefného na jiné pracoviště naprosto absurdní. Jeho vliv na danou kauzu byl minimální. Ale především je mezi oběma událostmi časový rozdíl šest let a nelze je jakkoli spojovat. A vyvozovat z toho domněnky, že koncern Agrofert má vliv na činnost Finanční správy, je hrubá manipulace s fakty. Mohu Vás ujistit, že rozhodně nemá.

Taktéž pokud se redaktoři Vaší televize domnívají a podsouvají veřejnosti svoji myšlenku, že Finanční správa nějak nadržuje Agrofertu nebo jeho dceřiným firmám, mohu Vás ujistit, že se velmi mýlí. Naše firmy jsou pod stálým dohledem Finanční správy. Ročně v našem koncernu proběhnout desítky místních šetření a kontrol. Nejednou jsme se s Finanční správou také soudili.

Vážený pane generální řediteli, bohužel jsem nucen konstatovat, že v případě České televize již neočekávám, že bych se dovolal pravdy, uvedení na pravou míru nebo omluvy. Bohužel veřejnoprávnost je dnes mnohými redaktory zřejmě chápána jako možnost bezdůvodného napadání. Kde je skutečná pravda a že tím někoho mohou poškodit, je jim pravděpodobně jedno.

Celý tento dopis jsem se rozhodl napsat zejména proto, abyste měl alespoň zprostředkovaně představu o tom, jak Vaši podřízení pracují a jak hrubě manipulují s míněním diváků. Smutné na tom je, že za jejich peníze.

Děkuji Vám za pozornost a přeji České televizi, aby její redaktoři více naplňovali skutečné poslaní média veřejné služby a méně dělali politiku.

S pozdravem,

Ing. Josef Mráz

místopředseda představenstva a výkonný ředitel

Autor:

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh Petra Dolínka...

Posledním členem Rady ČTK se stala kandidátka Pirátů Bazalová

Poslední volné místo v Radě ČTK obsadila bývalá novinářka Angelika Bazalová, kterou nominovali Piráti. Sněmovna jí dala...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Mluvčím roku je Kavka od pražských hasičů, nejlepší PR tým má letiště

Nejlepším tiskovým mluvčím ve veřejném sektoru je Martin Kavka, který hovoří za pražské hasiče. Ocenění v Praze...

Najdete na iDNES.cz