Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 26. září 2021 Andrea

Online reportáž

14:57
14:46
Slyšeli jste to žuchnutí? Tak kolem třetí ráno? To jsem se po bezmála měsíci svalil do vlastní postele. Noc na Jizerce byla úchvatná. Připravím o tom ještě poslední reportáž z mé jízdy. Vyjít by měla v pondělí. Ještě jednou díky kluci zKlubu astronomů Liberecka.
20:05
Mám takovou teorii. Tvrdím, že je naše republika tak malá, že vám stačí tři telefonáty, abyste se ve finále dovolali člověku, kterého neznáte a nemáte na něj telefon. Příklad: potřebujete se dovolat člověku X. Zvednete sluchátko a zavoláte kamaráda (kontakt číslo jedna). Ten vám dá číslo na kamaráda (kontakt číslo dva) a ten vám dá zase číslo (kontakt číslo tři). Od kterého získáte kýžené číslo na osobu X. Tento výlet mě utvrzuje, že by to mohlo fungovat i v prostoru. Například na náhodná setkání jsou poslední dva dny bohaté. Včera na Sněžce jen tak zevluji, když se ozve: „Ahoj, co tady děláš?" Bývalá spolužačka Vladana. „Tohle je můj manžel… Znáte se?" „Asi jo, chodili jsme na vejšku ve stejnou dobu…" Jenomže se navzájem nedokážeme zařadit. Vzpomínky krouží, stejní známí, situace se vynořují, ale pořád ne a ne sepnout. Pak však Vladana použije partnerovu bývalou přezdívku a je jasno. „Tak ty seš Šulda!" No nepoznal bych ho. „A ty Čipot," odpoví. A následně se vše projasní. Tahy noční Opavou spojené většinou s nějakým virválem - to Šulda, byl to rapl :-) -se vynoří. Neviděli jsme se sedmnáct let. Ani jednou, ale cituji mu úryvky ze společných zážitků. No a dnes večer něco podobného. Čekám na Jizerce na astronomy, že půjdeme pozorovat hvězdy. Po víceméně probdělé noci na Sněžce toho mám dost. Natáhnu si nohy na palubku a zkouším zabrat. Za chvíli vedle mě razantně zabrzdí auto. Zaslechnu povědomý hlas, ale zdá se mi to nepravděpodobné. Přeci jen koutkem oka kontroluji, kdyby náhodou. A ano, můj bývalý šéfredaktor mě tady přistihne s nohama nahoře. „Kam jdete?" ptám se. „Na hvězdy," odpoví a tím mě trochu rozhodí. Moc lidem jsem o tom neříkal, on to rozhodně nemůže vědět. „Já jdu taky na hvězdy," melu rozespale. Každopádně to beru jako potvrzení, jak je naše republika malá.
18:25
 • Prameniště Ploučnice. Prý stále jeden z nejvydatnějších pramenů ve střední...

  Prameniště Ploučnice. Prý stále jeden z nejvydatnějších pramenů ve střední Evropě. / Autor: Petr TopičMAFRA

16:20
14:54
Jedu hledat nějakou vodu, pokud nevyschla
12:36
Když jsem v půl jedenácté vyrážel z Pece, ukazoval teploměr 27,5 stupně. Před chvílí v Jablonci už bylo 32,5.
9:47
Nechápu, že někteří restauratéři otevírají uprostřed sezóny až v 11. Přitom ty jejich borůvkové knedlíky, co inzerují, bych si dal klidně k snídani.
7:49
Pan provozní z poštovny mě hodil autem do Pece. Musí jezdit přes Polsko. Alespoň jsem viděl jejich panorama Krkonoš. Zatímco v Karpači už vytahují stánky s grily, v Peci mrtvo. Jsem zvědavý, kde se nasnídám.
6:18
Přes noc se na Sněžce obloha trochu zakalila. I tak přišlo sledovat úsvit na 60 lidí. Už teď tu je přes 17 stupňů a teplota stále roste.
7.8.2015
18:20
Odpoledne na Sněžce bylo báječné. Hlavně jsem tady potkal kamaráda že školy. Trvalo to 15 minut, než jsme se rozpomenuli, který jsem který. Mraky už se trhají, třeba vyjde nějaký noční snímek.
14:13
Super, po hodině čekání na lanovku je fronta přede mnou kratší, jak ta za mnou.
13:19
 • Topič Petr: Online #5894

  Ne, dnes ne, až jindy. Koupel s pstruhy si nechám na zítra. / Autor: Petr TopičMAFRA

12:52
Zabalil jsem věci na noc a vyrazil. Pod lanovkou jsem si dal v cukrárně espreso a bylo levnější, než v Trutnově. Kde je ta vysokohorská přirážka?
11:54
Domluvil jsem se v jednom penzionu a za stovku zaparkoval přímo v Peci pod Sněžkou. Dal jsem si polévku a pivo a zjišťuju, že se mi do toho vedra ven nechce. Už tam bude k třiceti stupňům. Doufám, že na vrcholu to bude lepší.
10:39
Úpa kousek před Pecí má parádní teplotu. Kde jinde hledat osvěžení, než pod starým javorem s nohama v ledové vodě.
9:12
Vypadá to na pěkně horký den. Nejspíš se stáhnu do hor. A možná tam i přespím. Jestli ano, byl to dnes v Trutnově poslední nocleh mé cesty v hotelu. Pokud to vyjde, čeká na mě spaní pod hvězdnou oblohou.
6.8.2015
17:50
 • Topič Petr: Online #5894

  Původní z 12. století vypálili husité. Už v roce 1449 prý stavěli nový. / Autor: Petr TopičMAFRA