Odbory žádají minimální mzdu 15 tisíc, Maláčová navrhla o tři stovky nižší

  11:49aktualizováno  15:35
Odborům nestačí představa vlády o růstu platů v příštím roce. „Tři procenta na růst platů jsou neakceptovatelná,“ řekl šéf ČMKOS Josef Středula po jednání s ministry za ČSSD. Odbory požadují také růst minimální mzdy na 15 tisíc korun měsíčně. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje minimální mzdu 14 700 korun a růst platů o 5,2 procenta.

Tři procenta na růst platů nabízí ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

„Jsme připraveni k hledání kompromisu,“ řekl Středula. „Levná práce by měla skončit,“ uvedl šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Jím vedená odborová asociace navrhla přidat do tarifů 1500 korun, všem zaměstnancům stejně.

S odboráři se v úterý na ministerstvu práce a sociálních věcí sešli šéf sociální demokracie, ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Maláčová: Růst platů o 5 procent, minimální mzdu 14 700

ČSSD a komunisty, kteří menšinovou vládu ANO a sociální demokracie tolerují, by uspokojilo zvýšení platů ve veřejné sféře o pět procent.

Maláčová k tomu řekla, že by průměrný růst platů měl podle sociální demokracie být 5,2 procenta a minimální mzda by ní měla vzrůst o tři stovky méně, než chtějí odbory - na 14 700 korun. Nyní je to 13 350 korun měsíčně.

„Za ministerstvo práce a sociálních věcí říkám, že aby lidé pokryli své náklady, minimální hranice navýšení je deset procent. S odbory se lišíme o tři sta korun,“ uvedla Maláčová.

Původně ministryně financí za ANO Schillerová počítala s dvouprocentním navýšením platů. Vládě nakonec předloží návrh na růst o 3 procenta. „Odhadujeme inflaci pro příští rok asi 2,4 procenta a tím pádem nemohu nastavit růst platů, aby měli méně,“ řekla k tomu ministryně financí. To se netýká učitelů, jimž má být podle vlády navýšen plat o 10 procent.

„V tuto chvíli není žádný kompromis,“ řekl k tomu v úterý odborář Středula.

„Chápu to jako vstupní pozici ministerstva financí o platech. ČSSD bude prosazovat vyšší nárůst,“ uvedl k představě ministryně financí šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Alespoň pěti- až šestiprocentní nárůst platů státních zaměstnanců by považoval za přijatelný kompromis.

„My bychom podporovali 5 procent,“ uvedla šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM, která toleruje menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Českomoravská konfederace odborových svazů chce ale víc. Požaduje pro učitele navýšení o 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky o 10 procent a pro ostatní o osm procent. Celou částku chce do tarifů, tedy do základní části platu. Usiluje i o zrušení nejnižší platové tabulky, přilepšili by si tak pracovníci v kultuře i sociálních službách.

Návrh rozpočtu na příští rok s plánovaným schodkem bude vláda schvalovat 16. září za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana. Do Sněmovny musí zákon roku poslat do konce září.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Barista i záchranář u kanónu. Armáda nechala záložníky poprvé střílet

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Unikátní Moravská Amazonie se po letech úsilí stane chráněnou rezervací

Na téměř 13 tisících hektarech se rozkládá Moravská Amazonie. Z unikátního koutu přírody na soutoku Moravy a Dyje jsou...

Prezident přijde podpořit rozpočet. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Podpořit návrh státního rozpočtu přijde ve středu do Sněmovny prezident Miloš Zeman. Do Sněmovny dorazí krátce před...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz