Pokus zvýšit rodičovský příspěvek všem rodinám s dětmi do čtyř let nevyšel

  12:52aktualizováno  14:42
Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun od ledna příštího roku podpořil sociální výbor Sněmovny. U vícerčat příspěvek vzroste z 330 na 450 tisíc. Na vyšší přídavek budou mít nárok rodiny s dětmi do čtyř let, jež příspěvek stále pobírají. Pokus rozšířit nárok i na rodiny, jež sice mají dítě do čtyř let, ale příspěvek si již vybraly, ve čtvrtek nevyšel.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Kompromis, který byl dosažen, byl jediný možný,“ řekla před poslanci ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. „Je to velmi důležitý krok. Rodičovský příspěvek se nezvyšoval 12 let,“ uvedla ministryně.

Zdůraznila, že ona sama od počátku prosazovala něco jiného, aby počet rodin, které na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou, byl vyšší. „Nechtěli jsme trestat rodiny, které se vrátily rychle do práce tím, že jim nenavýšíme rodičovský příspěvek. Nakonec na to bude mít nárok 80 procent rodin z mého původního návrhu,“ uvedla Maláčová.

Maláčová plánuje prodlouženou mateřskou

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun, které bude schvalovat Sněmovna, je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové jen prvním krokem k tomu, jak by měl v budoucnu příspěvek rodinám při péči o malé dítě vypadat.
Změnu ministerstvo chystá v souvislosti s evropskou směrnicí, kterou by Česko do svého právního řádu mělo přenést v průběhu roku 2022. „Moje osobní představa, v kontextu té evropské směrnice, je, že bych chtěla, aby do budoucna byla místo rodičovské prodloužená mateřská. Aby každý věděl, podle svého předchozího příjmu, jak na tom bude další tři roky,“ řekla Maláčová. Mateřská se v Česku vyplácí z nemocenského pojištění. Činí 70 procent základu příjmu.

Vládní koalice ANO a ČSSD se nakonec dohodla na kompromisu, který bude stát 8,6 miliardy korun. Kdyby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhly všechny rodiny s dětmi do čtyř let, i ty, které si již částku 220 tisíc korun stihly vybrat, bylo by to pro státní kasu o 2,6 miliardy korun dražší.

A tak poslanci vládních stran ANO a ČSSD, i komunistů kteří vládu Andreje Babiše tolerují, při jednání sociálního výboru nepodpořili návrh poslance Jana Bauera z ODS a Lucie Šafránkové z SPD, aby na vyšší rodičovský příspěvek měly nárok všechny rodiny s dětmi do čtyř let.

Poslance marně přesvědčovala maminka s peticí

Tento požadavek přišla na jednání výboru podpořit i Jitka Michlíčková za petiční výbor „Petice za nediskriminační navýšení rodičovského příspěvku“. „Chápu, že chcete najít kompromis a dopřát to alespoň někomu, ale žádný důvod nezazněl,“ řekla poslancům výboru.

Neprošel ani pozměňovací návrh místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, aby rodičovský příspěvek mohli pobírat i prarodiče, a návrh Olgy Richterové z České pirátské strany, aby se rodičovský příspěvek po zvýšení na 300 tisíc korun pravidelně valorizoval, podobně jako důchody, ale každý měsíc.

Poslanci budou zákon zvyšující rodičovský příspěvek projednávat ve druhém čtení na záříjové schůzi, která začíná příští týden. A při této příležitosti mohou poslanci změny, které neúspěšně prosazovali ve výboru, navrhout znovu a pokusit se pro ně získat podporu celé Sněmovny.

Návrh zákona, tak jak ho prosazuje vládní koalice, naopak obsahuje další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou – by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisí.

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz