Pokus zvýšit rodičovský příspěvek všem rodinám s dětmi do čtyř let nevyšel

  12:52aktualizováno  14:42
Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun od ledna příštího roku podpořil sociální výbor Sněmovny. U vícerčat příspěvek vzroste z 330 na 450 tisíc. Na vyšší přídavek budou mít nárok rodiny s dětmi do čtyř let, jež příspěvek stále pobírají. Pokus rozšířit nárok i na rodiny, jež sice mají dítě do čtyř let, ale příspěvek si již vybraly, ve čtvrtek nevyšel.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Kompromis, který byl dosažen, byl jediný možný,“ řekla před poslanci ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. „Je to velmi důležitý krok. Rodičovský příspěvek se nezvyšoval 12 let,“ uvedla ministryně.

Zdůraznila, že ona sama od počátku prosazovala něco jiného, aby počet rodin, které na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou, byl vyšší. „Nechtěli jsme trestat rodiny, které se vrátily rychle do práce tím, že jim nenavýšíme rodičovský příspěvek. Nakonec na to bude mít nárok 80 procent rodin z mého původního návrhu,“ uvedla Maláčová.

Maláčová plánuje prodlouženou mateřskou

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun, které bude schvalovat Sněmovna, je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové jen prvním krokem k tomu, jak by měl v budoucnu příspěvek rodinám při péči o malé dítě vypadat.
Změnu ministerstvo chystá v souvislosti s evropskou směrnicí, kterou by Česko do svého právního řádu mělo přenést v průběhu roku 2022. „Moje osobní představa, v kontextu té evropské směrnice, je, že bych chtěla, aby do budoucna byla místo rodičovské prodloužená mateřská. Aby každý věděl, podle svého předchozího příjmu, jak na tom bude další tři roky,“ řekla Maláčová. Mateřská se v Česku vyplácí z nemocenského pojištění. Činí 70 procent základu příjmu.

Vládní koalice ANO a ČSSD se nakonec dohodla na kompromisu, který bude stát 8,6 miliardy korun. Kdyby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhly všechny rodiny s dětmi do čtyř let, i ty, které si již částku 220 tisíc korun stihly vybrat, bylo by to pro státní kasu o 2,6 miliardy korun dražší.

A tak poslanci vládních stran ANO a ČSSD, i komunistů kteří vládu Andreje Babiše tolerují, při jednání sociálního výboru nepodpořili návrh poslance Jana Bauera z ODS a Lucie Šafránkové z SPD, aby na vyšší rodičovský příspěvek měly nárok všechny rodiny s dětmi do čtyř let.

Poslance marně přesvědčovala maminka s peticí

Tento požadavek přišla na jednání výboru podpořit i Jitka Michlíčková za petiční výbor „Petice za nediskriminační navýšení rodičovského příspěvku“. „Chápu, že chcete najít kompromis a dopřát to alespoň někomu, ale žádný důvod nezazněl,“ řekla poslancům výboru.

Neprošel ani pozměňovací návrh místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, aby rodičovský příspěvek mohli pobírat i prarodiče, a návrh Olgy Richterové z České pirátské strany, aby se rodičovský příspěvek po zvýšení na 300 tisíc korun pravidelně valorizoval, podobně jako důchody, ale každý měsíc.

Poslanci budou zákon zvyšující rodičovský příspěvek projednávat ve druhém čtení na záříjové schůzi, která začíná příští týden. A při této příležitosti mohou poslanci změny, které neúspěšně prosazovali ve výboru, navrhout znovu a pokusit se pro ně získat podporu celé Sněmovny.

Návrh zákona, tak jak ho prosazuje vládní koalice, naopak obsahuje další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou – by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisí.

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun:


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Exministr dopravy Bárta nedostane 20 milionů. Promlčeno, vzkázal mu soud

Někdejší ministr dopravy Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů, kterých se domáhal jako nemajetkové újmy za své...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz