„Tohle je nová totalita,“ rozčiloval se před tím předseda opozičního ANO Andrej Babiš, když přišel k řečnickému pultu ve Sněmovně.
Zlobil se, že ho předsedkyně Sněmovny nenechala vystoupit ještě před tím, než otevřela program mimořádné schůze s jediným bodem programu.
Právě otevření bodu umožnilo vládní koalici stanovit napevno den a čas hlasování o zvýšení poplatků. Padl původní plán vlády, podle nějž se mělo hlasovat už v pátek v pravé poledne.
Totalita opravdu vypadá jinak, řekl Benda
Jako směšné odmítl Babišovo tvrzení o nové totalitě šéf poslanců ODS Marek Benda.
„Totalita opravdu vypadá trošku jinak. To nestojíte ve Sněmovně a nemluvíte za řečnickým pultem a ještě zcela neomezeně,“ řekl Benda.
Začátek pátečního jednání Sněmovny byl před tím dvakrát, celkem o hodinu, posunut, aby se politici domluvili, co se bude dít.
„Proč chceme obstruovat? Protože nechceme, aby tato pětikoalice zdanila lidi. A to nejenom, že je to daň, ale je to korupce České televize a Českého rozhlasu,“ prohlásil pak v pátek ve Sněmovně Babiš.
Vládní návrh počítá se zvýšením poplatku České televizi ze 135 korun na 150 za měsíc, u Českého rozhlasu ze 45 na 55 korun měsíčně.
Poplatek pro ČT bude i po zvýšení jen jeden za domácnost, zdůraznil Baxa
Podle návrhu koalice mají poplatky ČT a Českému rozhlasu posílat i ty domácnosti, které sice nemají televizní přijímač nebo rádio, ale mají počítač, tablet nebo chytrý mobilní telefon, a mohou tak veřejnoprávní média sledovat. Jedna domácnost by přitom dál platila jen jeden poplatek bez ohledu na to, kolik televizí, počítačů nebo chytrých telefonů má.
„Koncesionářský poplatek je stále nastaven na domácnost,“ zdůraznil v pátek ve Sněmovně ministr kultury Martin Baxa. Ohradil se proti tvrzením šéfa ANO, že budou platit i studenti na kolejích.
„To je lež,“ zdůraznil ministr kultury v reakci na Babišovo tvrzení, že platit koncesionářské poplatky rozhlasu a televizi budou živnostníci.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob poukázal na to, že Sněmovna dostala novelu před 231 dny a její projednávání na schůzi zabralo více než 50 hodin.
Proč má platit za ČT ten, kdo nemá televizi, ale chytrý mobil? diví se Pirát![]() |
Babiš volá po redukci počtu kanálů ČT
Babiš navrhuje sloučení České televize a Českého rozhlasu do jedné instituce. Chce také hloubkový audit hospodaření veřejnoprávní televize.
Už dříve mluvil o tom, že nemá smysl se bavit o zvyšování poplatků pro ČT bez úspor. „Kde je možné ušetřit? Redukce počtu kanálů a stanic. Česká televize i Český rozhlas by se měly zaměřit na informování, ne na zábavu. Sloučení České televize a Českého rozhlasu. Zbytečné duplicity ve zpravodajství, administrativě, produkci. Tak by se mohly ušetřit nemalé peníze,“ řekl šéf ANO.
„Zahraniční korespondenti. Česká televize a Český rozhlas mají vlastní zpravodaje po celém světě. Je to absolutně zbytečný luxus. Externí produkce. Na obě instituce je navázaná stále tatáž kulturní fronta, která si zvykla na bezstarostný přísun peněz na úkor daňových poplatníků,“ prohlásil předseda ANO.
Babiš chce redukci počtu kanálů České televize i audit jejího hospodaření![]() |
„Jedná se o další plošnou daň, kterou chce Fialova vláda bezdůvodně lidem zdražit životy,“ prohlašuje i lídr SPD Tomio Okamura. „K čemu je nám Česká televize? Ptám se za několik milionů lidí, kteří Českou televizi nesledují, ale mají ji platit. Ptám se za nás, které Česká televize pomlouvá a kterým cenzuruje informace.“ říká Okamura.
Změny v rozhlasovém a televizním poplatku mají přispět podle vlády ke stabilizaci veřejnoprávní televize a rozhlasu a mají zajistit dlouhodobou udržitelnost činnosti těchto médií.
Měsíčně o 25 korun víc je únosné, říká Baxa
Ministr Baxa argumentuje, že když návrh na zvýšení koncesionářských poplatků projde, bude 3,3 milionu domácností platit za poplatky pro obě veřejnoprávní média dohromady o 25 korun měsíčně více, což považuje za únosné.
Novela předložená vládou obsahuje i pravidla pravidelné valorizace poplatků. Úhrady podnikatelů a právnických osob mění tak, že by výše poplatku už v jejich případě nezávisela na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Návrh předpokládá, že poplatky odvádět nebudou společnosti s nejvýše 24 zaměstnanci.
Právnické osoby a podnikatelé s 25 až 49 zaměstnanci mají hradit pětinásobek televizního a rozhlasového poplatku, s 50 až 99 zaměstnanci desetinásobek, se 100 až 199 zaměstnanci dvacetinásobek, s 200 až 249 zaměstnanci třicetinásobek, s 250 až 499 zaměstnanci sedmdesátinásobek a s více než 500 zaměstnanci stonásobek poplatku.
„S logikou to nemá společného nic,“ komentoval to Patrik Nacher z ANO.
Vyšší poplatky za Českou televizi a rozhlas mohou být od dubna či května![]() |
„Vzali jsme si za svůj německý model. Zároveň jsme chtěli ulevit těm nejmenším podnikatelům,“ řekl iDNES.cz Jakob. Předpokládá, že po schválení návrhu v parlamentu a po podpisu prezidenta by vyšší poplatky měly začít platit 1. dubna, nebo od 1. května.
Ministr kultury Baxa navrhl, aby to bylo v první den měsíce následujícího poté, co zákon vyjde ve Sbírce poplatků.