Zvony v Kravařích jsou moc hlučné, biskupství hrozí milionová pokuta

  7:32aktualizováno  7:32
Ztište kostelní zvony v Kravařích, vyzývají opavští hygienici ostravsko-opavské biskupství. Už to více neumíme, ozývá se nazpět. Biskupství proto nejspíše čeká pokuta, která může dosáhnout až dvou milionů korun. Církev žádá pro zvony zvýšení hlukových limitů.

Kravařský farář Bohuslav Novák u kostelních zvonů, které překračují hlukový limit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na příliš hlučné zvony v kostele sv. Bartoloměje si část obyvatel Kravař stěžovala už před lety. Problémy odstartovaly poté, co věžní čas začal řídit moderní, automatický stroj řízený pomocí družice. Časté vyzvánění především v noci rušilo hlavně obyvatele domů v těsné blízkosti kostela.

Poté, co problém začali řešit hygienici, církev kostelní zvonění omezila. Jenže problém se tím úplně nevyřešil. Zvony totiž stále překračují povolený hlukový limit. "Udělali jsme, co se dalo, ale i tak jsme na úrovni někde těsně pod padesát decibelů. Povolený limit je přitom maximálně 45 decibelů," nastínil Zdeněk Miketa z ostravsko-opavského biskupství.

Obalit zvony kůží? Nesmysl

Zvony nyní odbíjejí v pracovní dny každou hodinu podle počtu hodin a každou půlhodinu od 6 do 22, o víkendech pak od 6 do 19 hodin. "Hluk se stanovuje pro celou denní dobu a počítá se osm nejhlučnějších hodin. Je tedy otázka, zda umí provozovatel zvonů dojít k naplnění požadovaného limitu. Například vyzvánět kratší dobu, v menší četnosti nebo menšími zvony. Je proto třeba zpracovat hlukovou studii a na jejím základě udělat patřičné opatření, ale toto s odpovídajícími výsledky provedeno nebylo," nastínil Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Dodal, že tedy zřejmě zahájí řízení o uložení pokuty. "Podle zákona o ochraně veřejného zdraví může být za porušování právních předpisů uložena pokuta až do výše dvou milionů korun," řekl Mudra.

Církev už však prý víc udělat nemůže. "Byly tady návrhy jako třeba obalit srdce zvonu kůží, což je podle mě naprostý nesmysl. Dali jsme do věžních oken dřevěné lamely, ale zvony prostě nejde utlumit," řekl kravařský farář Bohuslav Novák.

"V této chvíli jsme se dostali na hladinu, kterou už nejsme schopni dál organizačně a technicky vůbec zkracovat. Další zkrácení je víceméně zastavení zvonění, protože neumíme zastavit zvon na tři čtvrtě hluku," dodal Zdeněk Miketa. Biskupství se proto před časem obrátilo na ministerstvo zdravotnictví s žádostí o zvýšení hlukových limitů u kostelních zvonů.

 

Vadí vám hluk kostelních zvonů?

celkem hlasů: 9501

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 3990
Ano 3162
Nevím 2349

To však jejich požadavek zamítlo a doporučilo jim zažádat si o výjimku u hygieny. Zároveň ale upozornilo, že připravuje změnu zákona o hluku tak, aby o těchto problémech mohly do budoucna rozhodovat samy obce. "Úpravy provozu tohoto typu zdroje hluku by měly pak spadat do kompetencí obcí. Jen tak lze zohlednit krajovou a místní odlišnost vztahu obyvatelstva k provozu těchto zdrojů," poukázal mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Biskupství ale oponuje, že podobných problémů je v celé zemi určitě více, proto jde o koncepční záležitost. "Kdyby kostelní zvonice a zvony byly stejně jako automobilová a železniční doprava zařazeny do kategorie stará hluková zátěž, tak by to umožnilo korekci zhruba o deset decibelů. U maxima staveb bychom se pak do tohoto limitu vlezli," řekl Miketa z biskupství.

Jak dodal, hygienu o výjimku požádají, pokud neuspějí, tak se zřejmě odvolají k ministerstvu zdravotnictví.

Problém v Kravařích na Opavsku může rozhodnout, zda kostelní zvony získají hlukovou výjimku.

Problém v Kravařích na Opavsku může rozhodnout, zda kostelní zvony získají hlukovou výjimku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz