Zvolte mě, zařídím vám 30 tisíc, lobbuje poslanec ODS u fotbalových klubů

  9:47aktualizováno  9:47
Zatímco ve Sněmovně je poslanec za ODS Vladimír Šoltys téměř neviditelný, dokáže být i mimořádně pracovitý, když jde o fotbal. Objíždí severočeské fotbalové kluby a lobbuje za své zvolení předsedou krajského fotbalového svazu. Na oplátku nabízí odměnu 30 tisíc z fondů ústeckého kraje.

Poslanec Šoltys promluvil na třech z jednapadesáti schůzí Sněmovny. Tvrdí, že teď se bude za svůj kraj bít | foto: MF DNES

Pikantní navíc je, že s pravicovým poslancem na kampani spolupracuje Josef Tancoš, zastupitel Mostu a krajský volební manažer ČSSD.

Korupce? To ne

"Přišli k nám pan Tancoš a Šoltys. Řekli, ať je zvolíme, že se budou snažit napumpovat do fotbalu peníze. Nám dají 30 tisíc. Poslanec Šoltys řekl, že se dá sáhnout ještě do dalších fondů," říká předseda TJ Krupka Karel Rouček. Další dva fotbaloví funkcionáři z jiných obcí jeho slova anonymně potvrdili.

Poslanec však náznaky o korupci odmítá. Klubům prý pouze nabídl, že jim poradí, jak se dostat ke krajským dotacím. "Říkali jsme jim, že umíme servis, poradíme klubům, jak vyplnit žádosti o dotace. Samozřejmě, že chci být zvolen, ale pomoc jsem nepodmiňoval hlasem," prohlásil.

Severočeské kluby zmíněné peníze zřejmě skutečně dostanou. Avšak nikoli zásluhou Šoltyse a Tancoše. "Těch 30 tisíc korun je určeno pro všechny tělovýchovné jednoty v kraji, pro všechny druhy sportu, děti, juniory a seniory," uvedl Petr Benda, předseda severočeské ČSSD, která kraji vládne.

PRO FOTBAL VŠECHNO

Poslanec ODS Vladimír Šoltys dokázal loni pro svůj fotbalový klub Řezuz Děčín získat z rozpočtu Ústeckého kraje 100 tisíc korun.
Ze státního rozpočtu si při "porcování medvěda" ukrojil pro Řezuz 700 tisíc korun.
Loni získal 7 milionů ze státního rozpočtu na opravu čtyř fotbalových hřišť na Děčínsku.
V roce 2006 "přihrál" ze státní kasy 8,3 milionu korun fotbalovému klubu ve Velkém Šenově na Děčínsku.

Šoltys se kvůli fotbalu ocitá ve střetu zájmů. Je majitelem malého klubu Řezuz Děčín, kterému loni při sněmovním "porcování medvěda" (rozdělování peněz z rozpočtu poslancům do jejich regionů) dokázal vylobbovat 700 tisíc korun. V roce 2006 získal ze státní kasy dokonce 8,3 milionu korun pro fotbalisty ve Velkém Šenově na Děčínsku.

I kvůli tomu, že sám vlastní klub, nechtějí mnozí severočeští činovníci Šoltyse za šéfa svazu. Bojí se, že by mohl z této pozice ovlivňovat sudí. Šéf komise rozhodčích je totiž odpovědný předsedovi svazu.

"Vezměte si příklad: Soupeř fotbalistů Řezuzu Děčín prohraje. Bude se vymlouvat, že rozhodčí Děčínu nadržoval, protože podlehl vlivu předsedy Šoltyse," uvádí šéf prvoligového FK Teplice František Hrdlička. "Nechci ho z ničeho podezírat. Jenže zbytečně by to vyvolalo spekulace a přineslo pochybnosti o čistotě fotbalu," dodává.

Hrdlička také soudí, že šéfovat krajské kopané by neměl politik, protože by toho mohl zneužívat ke zviditelnění v kampani. "Jsme rádi, že mají politici zájem o fotbal, jenže by neměli sedět v řídících funkcích. Vrcholné fotbalové orgány v Evropě a ve světě UEFA a FIFA deklarovaly, že nechtějí, aby se fotbal stal nástrojem politické moci," říká šéf prvoligového FK Teplice František Hrdlička.

"Nás se sice volba krajského předsedy netýká, naši soutěž řídí přímo Praha, ale kandidatura pana poslance se nám nelíbí," dodává.

Šoltysovo případné angažmá se nelíbí ani šéfovi druholigového FK Ústí nad Labem Janu Linhartovi. "Spojovat politiku a sport není dobré. Vrhá to špatné světlo na fotbal, který potřebuje ozdravit," míní.

Politik s tím nesouhlasí. "To by pak poslanec nemohl dělat nic. Práce ve Sněmovně by ho měla vyřadit z veřejného života?" diví se námitkám.

"Budu se za fotbal bít"

I jeho kamarád Josef Tancoš je se severočeským fotbalem spojen. Působí v klubech TJ Baník Souš a SK Baník Most. A také kandiduje, ale jen do krajského výkonného výboru. "Oba se známe dlouhá léta z fotbalu," vysvětluje, mají se Šoltysem společnou kampaň.

Proč vůbec Šoltys usiluje o post krajského fotbalového šéfa? "Je zapotřebí změna. Náš kraj je zapouzdřený, nic se v něm neděje. Budu se za něj bít a lobbovat," slibuje muž, jenž ve Sněmovně z 51 schůzí promluvil pouze na třech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Najdete na iDNES.cz