ANALÝZA: Pardubickou ČSSD čeká bolestivá léčba Zemanem, hledá se zrádce

  14:42aktualizováno  14:42
Zdánlivě se v Pardubickém kraji nemůže vstupem Miloše Zemana na Hrad změnit vůbec nic. Ale změní. Zemanovci v krajské vládě budou chtít větší vliv. A sociální demokraté, kteří řídí kraj i Pardubice, se patrně začnou vzájemně lustrovat, kdo byl pro a proti Zemanovi.

Jak zamíchá kartami krajské politiky zvolení Miloše Zemana prezidentem? | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

1.Prezidentova strana na kraji bude chtít víc

Příchod Zemana na Hrad možná povede v Pardubickém kraji k tomu, že v příštích letech už nikoho nenapadne dělat další úsporné škrty v jízdních řádech.

Všichni prezidentovi muži

Miloslav Kučera
Bývalý poslanec ČSSD Miloslav Kučera patří a vždy patřil k věrným druhům Miloše Zemana. On sám tvrdí, že do politiky se vrhnout už nehodlá. "Bude mi za měsíc 71 let, v takovém věku už žádnou ambici nemám." Přidal však známé úsloví: "Nikdy neříkej nikdy."

Jaromír Dušek
Odborář, který už v roce 2010 šel k Zemanovcům a jako jejich lídr získal post krajského radního, může pomýšlet výš. Zemanovci se svým čestným předsedou na Hradu jsou už jednou nohou v parlamentu. A že by u toho nebyl právě Dušek?

Martin Netolický
Třicetiletý hejtman Pardubického kraje z ČSSD po porážce Dienstbiera se postavil za Zemana tak hlasitě, aby to nemohl přeslechnout ani budoucí prezident. Po mladých vzdělaných a prozemanovských politicích nyní bude v ČSSD poptávka. Mohl by jít rychle nahoru.

Miroslav Váňa
Poslanec a krajský šéf ČSSD Váňa podle dostupných informací figuruje mezi těmi, které Zeman považuje za zrádce. Váňa je ovšem v politice mistrem přežití, má podporu mezi členy, a tak klidně může za rok poslanecké křeslo uhájit.

Ano - snaha hledat vztah mezi Zemanovým vítězstvím a počtem autobusů třeba do Horního Bradla vypadá křečovitě, ale ona existuje.

Dopravu má na starosti krajský radní a odborář Jaromír Dušek, který jako lídr Zemanovců dovedl tuto novou partaj až do krajského zastupitelstva.

Na uvítanou mu sociální demokraté a Koalice pro Pardubický kraj seškrtaly rozpočet na dopravu tak, že Dušek nyní objíždí města a vesnice a vysvětluje starostům, že je nutné kvůli úsporám některé spoje zrušit.

Není pochyb, že Zemanovci budou po vítězství svého čestného předsedy nyní ve vedení Pardubického kraje silnější, agresivnější a nic podobného si už nenechají líbit.

Tím spíš, že se hejtman Martin Netolický z ČSSD k Zemanovi důrazně hlásí a že v krajském zastupitelstvu sedí Zdeněk Štengl, první místopředseda Zemanovců.

Na druhou stranu Zemanovci ve volbách dostali jen něco málo přes pět procent, takže si těžko mohou vyskakovat a říct si nahlas třeba o další post v krajské radě.

2.Váňu čeká Zemanova zkouška

Miloš Zeman podle svých slov léta dával dohromady seznam 27 zrádců v ČSSD, kteří pro něj před deseti lety nehlasovali při volbě prezidenta. Podle dostupných informací je na seznamu jméno Miroslava Váni, poslance a krajského předsedy ČSSD.

Ten ale v minulosti důrazně popřel, že by pro Zemana nehlasoval. Nedá se předpokládat, že by se prezident snažil odstřelit řadového poslance, jakým je Váňa.

Na druhou stranu pokud ponese nálepku Zemanova zrádce, může mu to v primárkách i ve volbách do Sněmovny uškodit.

"Miloš Zeman není krvelačný, pomstychtivý. Ví o některých, kteří mu ublížili. Špidla, Zaorálek, nevylučuji, že v těchto nejvyšších sférách to může mít dopad. Ale Miroslav Váňa nepatří do nejužšího vedení. Navíc před novým prezidentem budou docela jiné starosti," říká bývalý poslanec ČSSD Miloslav Kučera. Dodal, že kdo se choval čestně a seriózně, nemá se čeho bát.

3.SOS, volá ČSSD. Zeman na Hradě

Schizofrenie. Přesně takový stav zažívají lidé ve vedení ČSSD. Jejich voliči Zemana podpořili, oni nyní proti němu nemohou bojovat. Významní členové ČSSD se už smiřují s tím, že uvnitř strany půjdou Zemanovi odpůrci dolů a jeho příznivci vzhůru.

Ale kdo to je? Skalních Zemanových fanoušků v ČSSD v Pardubickém kraji moc nezbylo. Je jím nepochybně bývalý poslanec Miloslav Kučera a nově pak i hejtman Martin Netolický, který po prvním kole nečekal na rozhodnutí vedení strany a okamžitě Zemanovi vyjádřil podporu.

Ve straně teď vládne nejistota, co bude dál. A zda kvůli Zemanovcům nevykrvácejí.

"Voliči jsou spokojeni, ale samotné sociální demokracii volba Miloše Zemana podle mne spíše ublížila. Strana Zemanovci posílí, pravděpodobně se dostanou do parlamentu. V ČSSD řada lidí pojede na jeho vlně, někteří budou přebíhat k Zemanovi, aby měli šanci se dostat do Sněmovny," říká vysoce postavený člen ČSSD v Pardubickém kraji.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Najdete na iDNES.cz