Zvěř se stahuje do severočeských měst. Lidé si za to mohou sami, tvrdí myslivci

  9:21aktualizováno  9:21
V Děčíně potkávají lidé divoká prasata či jeleny, mezi činžáky na ústeckém sídlišti Skřivánek se prohánějí zajíci. Zvěř se víc a víc stahuje k lidským příbytkům. Podle myslivců ji láká komunální odpad rozházený po zemi.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Když se vracím za tmy z práce domů, kousek od místa, kde u nás na sídlišti parkuji, teď v zimě vídám asi dvacetihlavé stádo divokých prasat. Jde z nich docela strach. Nedávno jsem tam přímo na chodníku viděl i jeleny," říká Lukáš Jirous, který žije na jednom z děčínských sídlišť.

Zvěř se za potravou stahuje do blízkosti lidských obydlí i v teplejších částech roku, v zimě je však tento trend ještě intenzivnější. "Příchod zvěře k lidským obydlím je vždy podmíněn nedostatkem potravy. Lidé si za to také mohou sami - například vyhazováním odpadu v příměstských částech, zvěř je tam naučená chodit," vysvětlil Miroslav Machala, předseda ústeckého okresního mysliveckého spolku.

JAK NAKRMIT ZVĚŘ

Lidé by při krmení lesní zvěře měli být obezřetní. Nevhodnou stravou mohou srnám ublížit, začala by v jejich trávicím ústrojí kvasit. Vhodné je jedině seno, maximálně sušený chleba. Pro srny musí být nakrájený na menší kousky. Přidat lze také jablko, ale ne moc, aby to nezmrzlo, radí myslivci. Krmivo je dobré položit na zem v místě, kde se zvěř vyskytuje. Předtím je ale třeba odstranit nebo udupat hluboký sníh.

"Problém je hlavně s komunálním odpadem odkládaným mimo popelnici. Odpad - hlavně kuchyňský - je pak následně roztahán po zemi a zvěř je na něj lákána. Máme také informace, že lidé sami zvěř v blízkosti svých obydlí přikrmují, přímo z oken jim hází chléb," popsala mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Podle Machaly má zvěř ve svém přirozeném prostředí potravy čím dál méně. Na Ústecku chybí zemědělsky obdělané pozemky, z lesů zmizelo spodní patro křovin a houštin.

Myslivci mají v současné době plné ruce práce s doplňováním potravy do krmelců v lese, s přikrmováním mohou pomoci i občané.

Poblíž Ústí letos myslivci odstřelili už 36 prasat

"V případě, že by občané chtěli zvěři přilepšit, je nejvhodnější obrátit se na jim známého myslivce, který jim jistě rád poradí. Případně je možné obrátit se přímo na pracovníka správy myslivosti magistrátu," sdělil Petr Šebek, referent myslivosti a rybářství odboru životního prostředí ústeckého magistrátu.

V těchto dnech se také konají i v těsné blízkosti měst intenzivní odlovy mladých divočáků loňských a letošních selat. Ta totiž zkonzumují nejvíce potravy a páchají největší škody. Na Ústecku počet divokých prasat neustále roste, město proto vydává stále více povolení k jejich odlovu v zastavěných částech města.

"Od 1. dubna 2010 se podařilo k dnešnímu dni na nehonebních pozemcích ve městě odlovit zatím 36 kusů divokých prasat," oznámil Šebek. Lidé se podle něj útoku divočáků nemusejí bát, sami od sebe nejsou agresivní. Důležité je nepouštět psy na volno v nepřehledném terénu.

Témata: Ústecký kraj, zima

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

V Jáchymově otevřeli důlní štolu, připomíná hornickou minulost lázní

V Jáchymově otevřeli expozici důlní techniky uranových dolů. Lázně dnes stojí...

Nová venkovní expozice důlní techniky v těsném sousedství jáchymovského Lázeňského centra Agricola připomíná...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Najdete na iDNES.cz