Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

  0:01aktualizováno  0:01
Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním nápisem. Zubařka v něm oznamuje, že občany Studénky do evidence nepřijímá. Důvodem je to, že se s vedením města nedohodla na dotaci. A tak se po svém „pomstila“ místním pacientům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

„Vedení města Studénky nevyužilo a odmítlo nabídku o přednostním příjmu  místních občanů za podmínky příspěvku na zřízení stomatologické ordinace. Tuto nabídku však využily některé okolní obce, a proto je kapacita rezervována pro jejich občany,“ stojí na dveřích ordinace stomatoložky Adély Téglové, která ve Studénce převzala ordinaci po končící zubařce. 

 Petra (jméno redakce na její žádost změnila) ke končí zubařce docházela s celou svou čtyřčlennou rodinou. Poté, co stomatoložka odešla do důchodu, chtěla se přepsat k zubařce nové. „Když jsme se byli informovat o možném termínu objednání, bylo nám řečeno, že jí bohužel město Studénka nedalo žádné dotace, a tak občany Studénky nebude mít za pacienty,“ uvedla žena.

Protože několik stomatologů, kteří ve Studénce ordinují, má plno, Petra se snažila sehnat stomatologa i v okolních obcích – beznadějně. Obvolala tak přibližně třicet lékařů. Nikde však volno nebylo. Do podobné situace se dostali i další obyvatelé Studénky.

1,2 milionu na vybavení

„Již během prvního pracovního dne v tomto roce mne navštívilo zhruba třicet občanů našeho města s tím, že nová zubařka odmítá ošetřovat pacienty s trvalým bydlištěm ve Studénce a Nové Horce,“ uvedl starosta Studénky Libor Slavík.

V roce 2019 se zdravotníkům zvýší platy, lékárníci začnou hledat padělky

Téglová oslovila město před několika měsíci s žádostí o dotaci 1,2 milionu na vybavení ordinace. Město a stomatoložka se však neshodli na podmínkách dotace a k dohodě nedošlo. Ordinaci ve Studénce po předchozí zubařce však Téglová i tak převzala.

Peníze na vybavení však získala jinde, konkrétně od obcí Pustějov a Bílov – každá jí přispěla 300 tisíc korun. Výměnou Téglová slíbila, že do dvou let přijme 100 registrovaných pojištěnců z každé z obcí. V současnosti má okolo pěti set pacientů a plnou kapacitu.

„Paní doktorka má plnou kapacitu proto, že když okolní obce přispěly na zřízení ordinace, tak si zajistily určitý počet míst. Ne že nepřijímá občany Studénky, ona samozřejmě nepřijímá občany i z jiných měst, která nebyla součástí té investiční dotace,“ komentoval přítel Téglové Daniel Lazaridis, který byl u jednání přítomný. Téglová však prý ošetřuje i pacienty z jiných obcí.

„Samozřejmě přednostně musím ale ty z Bílova a Pustějova – tam, kde máme domluvený určitý počet lidí, který máme mít,“ dodala Téglová. Pustějov má pak podle Lazaridise předjednáno, že když bude možnost dalšího příspěvku, může si rezervovat dalších padesát až sto míst. Až začne Téglová na jaře nabírat, bude prý samozřejmě přijímat i obyvatele jiných obcí.

Naplněná kapacita

Podle právníka Ondřeje Dostála musí lékař, který má smlouvu s pojišťovnou, přistupovat ke všem pojištěncům stejně. „Tuto péči hradí pojišťovna a ta má ve svých smlouvách povinnost brát pacienty bez diskriminace a ničím to nepodmiňovat,“ upřesnil.

Za pět let si sestry platově polepšily o čtvrtinu, lékaři o pětinu

Pokud však stomatoložka nepřijímá pacienty kvůli naplněné kapacitě, je to podle advokátky Lenky Tesky Arnoštové v souladu se zákonem. „Nicméně ta forma sdělení mi připadá nešťastná,“ reagovala advokátka na vzkaz na dveřích ordinace.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera musí lékař především postupovat podle smlouvy s pojišťovnou. „Obecně brát pacienty, jak za sebou přijdou, a omezení jsou dána jen zákonem,“ uvedl Šmucler. Případy, kdy lékař pacienta odmítne z jiného důvodu, než je překročená kapacita, řeší VZP podle jejího mluvčího Oldřicha Tichého ojediněle.

„Pokud by se ukázalo, že náš smluvní lékař odmítá naše klienty, přestože nemá naplněnou kapacitu, šlo by o porušení smlouvy,“ říká Tichý.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Čistky na státním zastupitelství Benešová nechystá, zaměří se na korupci

Marie Benešová

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se chce po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a...

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Tři čtvrtiny hmyzu u nás už vyhynuly. Na vině je intenzivní zemědělství

Modrásek

Z české krajiny mizí motýli, brouci, čmeláci. Květinám chybějí opylovači, ptákům potrava. Sameček modráska obecného je...

Najdete na iDNES.cz