Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

  0:01aktualizováno  0:01
Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním nápisem. Zubařka v něm oznamuje, že občany Studénky do evidence nepřijímá. Důvodem je to, že se s vedením města nedohodla na dotaci. A tak se po svém „pomstila“ místním pacientům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

„Vedení města Studénky nevyužilo a odmítlo nabídku o přednostním příjmu  místních občanů za podmínky příspěvku na zřízení stomatologické ordinace. Tuto nabídku však využily některé okolní obce, a proto je kapacita rezervována pro jejich občany,“ stojí na dveřích ordinace stomatoložky Adély Téglové, která ve Studénce převzala ordinaci po končící zubařce. 

 Petra (jméno redakce na její žádost změnila) ke končí zubařce docházela s celou svou čtyřčlennou rodinou. Poté, co stomatoložka odešla do důchodu, chtěla se přepsat k zubařce nové. „Když jsme se byli informovat o možném termínu objednání, bylo nám řečeno, že jí bohužel město Studénka nedalo žádné dotace, a tak občany Studénky nebude mít za pacienty,“ uvedla žena.

Protože několik stomatologů, kteří ve Studénce ordinují, má plno, Petra se snažila sehnat stomatologa i v okolních obcích – beznadějně. Obvolala tak přibližně třicet lékařů. Nikde však volno nebylo. Do podobné situace se dostali i další obyvatelé Studénky.

1,2 milionu na vybavení

„Již během prvního pracovního dne v tomto roce mne navštívilo zhruba třicet občanů našeho města s tím, že nová zubařka odmítá ošetřovat pacienty s trvalým bydlištěm ve Studénce a Nové Horce,“ uvedl starosta Studénky Libor Slavík.

V roce 2019 se zdravotníkům zvýší platy, lékárníci začnou hledat padělky

Téglová oslovila město před několika měsíci s žádostí o dotaci 1,2 milionu na vybavení ordinace. Město a stomatoložka se však neshodli na podmínkách dotace a k dohodě nedošlo. Ordinaci ve Studénce po předchozí zubařce však Téglová i tak převzala.

Peníze na vybavení však získala jinde, konkrétně od obcí Pustějov a Bílov – každá jí přispěla 300 tisíc korun. Výměnou Téglová slíbila, že do dvou let přijme 100 registrovaných pojištěnců z každé z obcí. V současnosti má okolo pěti set pacientů a plnou kapacitu.

„Paní doktorka má plnou kapacitu proto, že když okolní obce přispěly na zřízení ordinace, tak si zajistily určitý počet míst. Ne že nepřijímá občany Studénky, ona samozřejmě nepřijímá občany i z jiných měst, která nebyla součástí té investiční dotace,“ komentoval přítel Téglové Daniel Lazaridis, který byl u jednání přítomný. Téglová však prý ošetřuje i pacienty z jiných obcí.

„Samozřejmě přednostně musím ale ty z Bílova a Pustějova – tam, kde máme domluvený určitý počet lidí, který máme mít,“ dodala Téglová. Pustějov má pak podle Lazaridise předjednáno, že když bude možnost dalšího příspěvku, může si rezervovat dalších padesát až sto míst. Až začne Téglová na jaře nabírat, bude prý samozřejmě přijímat i obyvatele jiných obcí.

Naplněná kapacita

Podle právníka Ondřeje Dostála musí lékař, který má smlouvu s pojišťovnou, přistupovat ke všem pojištěncům stejně. „Tuto péči hradí pojišťovna a ta má ve svých smlouvách povinnost brát pacienty bez diskriminace a ničím to nepodmiňovat,“ upřesnil.

Za pět let si sestry platově polepšily o čtvrtinu, lékaři o pětinu

Pokud však stomatoložka nepřijímá pacienty kvůli naplněné kapacitě, je to podle advokátky Lenky Tesky Arnoštové v souladu se zákonem. „Nicméně ta forma sdělení mi připadá nešťastná,“ reagovala advokátka na vzkaz na dveřích ordinace.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera musí lékař především postupovat podle smlouvy s pojišťovnou. „Obecně brát pacienty, jak za sebou přijdou, a omezení jsou dána jen zákonem,“ uvedl Šmucler. Případy, kdy lékař pacienta odmítne z jiného důvodu, než je překročená kapacita, řeší VZP podle jejího mluvčího Oldřicha Tichého ojediněle.

„Pokud by se ukázalo, že náš smluvní lékař odmítá naše klienty, přestože nemá naplněnou kapacitu, šlo by o porušení smlouvy,“ říká Tichý.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Lidé hlasovali na stránkách SPD pro přijetí sirotků. Strana anketu stáhla

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury ve středu dalo na svůj oficiální facebookový profil anketu. Ptalo se v...

Babiš vidí požadavek KSČM na schodek 30 miliard jako zvláštní, Filip se diví

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Premiér a šéf Andrej Babiš chce s lídrem KSČM Vojtěchem Filipem jednat jen o rozpočtu na příští rok. Požadavek...

Najdete na iDNES.cz