Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Jsme ve větším ohrožení než leckdo jiný. Ochranné pomůcky požadují i zubaři

  15:58
Zubaři sepsali petici, ve které upozorňují, že v ordinacích je mnohem vyšší riziko nákazy koronavirem. Kritizují nedostatek ochranných pomůcek a nedostatečná doporučení, jak se mají v současné situaci chovat. Zároveň požadují, aby byli přidáni do skupiny profesí, jejichž hospodářská činnost je ohrožena v důsledku šíření nákazy.

Už skoro dva a půl tisíce podpisů má petice privátních zubařů. Stěžují si například na to, že nemají dostatek ochranných pomůcek. V zubní ordinaci je přitom prý velmi vysoké riziko nakažení koronavirem.

„Stomatologové, hygienistky a zdravotní sestry pracující v zubní ordinaci jsou několikanásobně více ohroženou skupinou než jiné profese, tudíž i mnohem rizikovější z důvodů dalšího přenosu nákazy,“ upozorňují autoři petice.

Zubaři se momentálně ocitají v nelehké situaci. Kvůli nařízení vlády nemohou formálně zavřít. Stejně tak ale nemohou pracovat, aniž by se vystavovali riziku.

U zubaře hrozí vyšší riziko nákazy

„Jsou dvě rizika. Nechceme se nakazit my a nechceme šířit infekci mezi pacienty. Jak víme, spousta pacientů i lékařů je bez příznaků,“ říká jeden z autorů petice Radek Mounajjed.

Epidemie koronaviru

Za problematické především považuje vysokou možnost nákazy v prostředí zubní ordinace. V ní totiž vzniká kombinací vodního chlazení zubní vrtačky se slinami pacienta tzv. aerosol. To jsou částice rozptýlené v prostoru. 

„Aerosol se může podle nových odborných studií držet ve vzduchu dvě až tři hodiny,“ upozorňuje Mounajjed s tím, že nejrizikovějších je prvních třicet minut. V případě procesu preparace zubu tak hrozí mnohonásobně vyšší riziko nákazy než za normálních okolností.

„Když v tento moment přijde stomatolog, zubní sestřička nebo hygienistka a nadechne se toho aerosolu, tak dostane od pacienta tu plnou dávku. Proto je v obrovském riziku, že onemocní,“ říká spoluautor petice. Vážnost situace ilustroval na případu zubaře z Uničova, který se nakazil a je ve vážném stavu.

Zubaři chtějí systematické řešení

Ministerstvo zdravotnictví prý doporučuje zubním lékařům používat respirátory FFP3, který není momentálně k dispozici. Česká stomatologická komora (ČSK) zase spolu s respirátory také speciální ochranné kombinézy a jednorázové pláště.

„Vyzýváme proto komoru, aby to začala řešit systematicky a aby jednala v náš prospěch,“ říká Mounajjed.

ČSK doporučuje, aby stomatologové pokračovali ve své činnosti. Mounajjed se však staví za možnost dočasně přijímat pouze akutní případy a pro zbytek zavřít. Případně si je také schopen představit scénář, kdy by se po dobu krize spojilo několik menších ordinací v dané oblasti.

„Není možné jít teď do ordinace, kde je infikovaný aerosol, s nějakou ochranou nižší kategorie. Je to jako bychom chtěli po vojákovi, ať jde do boje a místo přilby bychom mu na hlavu dali květináč,“ dodává.

Autoři petice od státu chtějí jasné prohlášení směrem ke stomatologům. „My jsme ochotni zastavit svoje praxe, protože nechceme šířit infekci. Chceme pomoci, ať se to utlumí,“ říká Mounajjed. 

„Zubaři nežádají náhradu svého zisku. Oni chtějí jenom, aby jim někdo pomohl se zaměstnanci, aby nezkrachovali. Toho se bojí všichni,“ dodává.

Zubaři od státu požadují, aby jim jasně vysvětlil, co mají dělat. Zda mají provádět i neakutní péči a pokud ano, tak v jakých podmínkách a kde seženou příslušné ochranné pomůcky.

„A pokud nám to stát není ochoten poskytnout a my kvůli tomu zkrachujeme, tak potřebujeme, aby nás někdo ekonomicky podržel,“ upozorňuje.

Finanční náhrada

Zubaři chtějí vyřešit ekonomickou stránku věci tím, že žádají o zařazení do státního programu Antivirus, který zprostředkovává finanční podporu pro firmy na ochranu zaměstnanosti. Česká stomatologická komora však podle Mounajjeda tvrdí, že je pro stomatology nereálné se do programu dostat.

Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera zubaři požadují tzv. kurzarbeit - finanční podporu od státu pro firmy, které museli kvůli vládním opatřením zavřít, nebo kvůli nim utrpěl jejich byznys.

„Za to komora bojuje už asi dva týdny a v pondělí to schválila vláda České republiky,“ říká. „Tato věc je teď tedy v řešení, jenom to musí schválit Poslanecká sněmovna,“ dodává.

„Já jim osobně rozumím. My to řešíme, bojujeme za ně a pravidelně je informujeme. Nevidím však realisticky, že by ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli vydalo zákaz práce stomatologů,“ tvrdí Šmucler. „Já samozřejmě mám obrovské škody jako ostatní lékaři, ale nezavírám. Medicína se nedá zastavit “ dodává s tím, že doufá, že se podaří, aby zubaři získali kurzarbeit. 

„Myslím si, že nikdo z těch, kteří petici podepsali, nemají tak velké finanční škody jako já, ale pořád jsem lékař,“ uzavírá Šmucler.

Autor:
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Myšlenka „úředních maturit“ ožila. Valachová i ANO je tlačí ve Sněmovně

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová při jednání o maturitách ve Sněmovně znovu zvedla nápad premiéra Andreje Babiše na...

Obchody, trhy a vybrané služby se otevřou 3. května, rozhodla vláda

Vláda schválila, že by se obchody a služby měly otevřít 3. května. Bude ale muset ještě reagovat na to, že Nejvyšší...

Napjatým vztahům navzdory. Česko za týden navštíví kontroverzní Noční vlci

Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký Vladimiru Putinovi opět projede Slovenskem a Českem. Cestou vítězství, která v...

Mateřské školy se od pondělí plně otevřou, ale jen ve třech krajích

Rodiče dalších dětí si oddechnou. Od pondělí 26. dubna se jejich děti budou moci vrátit do mateřských škol a nebudou...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...