Dospělí mohou přijít o úhrady rovnátek. Navrhují to zubaři i pojišťovny

  15:31aktualizováno  15:31
Dospělí nad 22 let budou nejspíš vyřazeni z úhrad veřejného pojištění u ortodontických výkonů. Důvodem je přesunutí peněz na léčbu vývojových vad u dětí a dospívajících. Návrh předložily Česká stomatologická komora a zdravotní pojišťovny v rámci novely zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Všichni se domluvili, že bude (novela - pozn. red.) platit od 1. ledna 2020, aby bylo dost peněz a ortodontistů pro děti,“ říká prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Před deseti lety přišel za ortodontistou dospělý pacient jen výjimečně. Nyní sedí v čekárně děti a dospělí skoro půl na půl. Rozdíl je jen v tom, že u dětí lékaři řeší hlavně vady skusu či rozštěpy patra a čelistí, u dospělých kosmetické úkony, třeba rovnání zubů nebo implantáty po úrazu chrupu.

Fotogalerie

Léčba nikdy nebyla zdarma. Práci lékařů mají sice všichni bez ohledu na věk hrazenou, ale materiál si lidé platí sami, někdy jsou to desítky tisíc korun.

Zmíněná novela teď leží na ministerstvu a čeká na vypořádání připomínek. „Návrh komplexně mění přílohu zákona a snaží se ji více přizpůsobit současným potřebám v úhradách stomatologické péče. Ministerstvo nyní přezkoumává potenciální dopady navržených změn,“ potvrzuje mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. 

Pokud bude návrh schválen, pro dospělé, kteří tvoří klientelu ortodontistů až ze 40 procent, to znamená, že třeba u fixního aparátu obou čelistí by se jim léčba prodražila o patnáct až dvacet tisíc korun.

Těžké vady zůstanou propláceny

Novinka by se ale nedotkla lidí s těžkými vadami, například s rozštěpem. Těch je podle předsedkyně České ortodontické společnosti Evy Šrámkové v populaci jedno až tři procenta. „Chceme, aby úhrada zůstala zachována, dokonce, aby dostali víc,“ podotýká lékařka. Pacienti, kteří s léčbou začali nyní nebo s ní v nejbližší době začnou, se podle ní nemusejí bát. „Novela počítá s dvouletým přechodným obdobím,“ doplňuje.

INFOGRAFIKA: Kolik dnes zaplatíte za rovnátka

INFOGRAFIKA: Kolik dnes zaplatíte za rovnátka

Ulevit by se mělo i rodičům dětí se závažnějšími vadami, jako je obrácený skus řezáků či vrozeně nezaloženými zuby. Návrh pro ně počítá s vyšším příspěvkem na aparáty. Dnes totiž hradí pojišťovny u těchto vad materiál z padesáti či osmdesáti procent jen u snímatelných aparátů. 

„Rádi bychom, aby se zvýhodnění pacientů s těžkými vadami promítlo i do úhrad fixních aparátů,“ říká Šrámková. Snaha o vyšší úhradu se ovšem týká i dětí se spíše estetickými vadami. Podle Šrámkové totiž právě u dětí není estetika jako estetika. „To není estetika ve smyslu marnivosti, to má dopad na psychosociální vývoj dítěte,“ upozorňuje.

Málo ortodontistů v regionech

Ortodontisté navíc řeší ještě jednu potíž. Ačkoli je jejich počet v Česku dostatečný, rozmístění je dosti nerovnoměrné. Třeba v Praze bylo loni 77 specialistů, v Karlovarském kraji jen sedm. Vyplývá to ze studie České ortodontické společnosti.

Od srpna nové brýle zaplatíme ze svého, pojišťovny přestanou přispívat

A najdou se i lékaři, kteří se obávají, aby změna tuto nerovnoměrnost ještě neprohloubila. „Konečně se nám po pětadvaceti letech podařilo k veřejnosti dostat informaci, že orální zdraví je důležitá věc. A my bychom jim teď měli říct, že od 22 let už jejich problém není zdravotní, ale pouze estetický?“ přemítá ortodontista ze Znojma Karel Floryk. V kartotéce má asi 40 procent dospělých a 60 procent dětí.

„Díky úhradám se podařilo ortodoncii přiblížit i lidem v menších městech. Jestliže se to jedním mávnutím změní, bude méně lidí z malých měst ochotných k ortodontistovi docházet, a tím tam bude i menší nabídka,“ nabízí svůj pohled.

Zdravotní pojišťovny ročně zaplatí za ortodoncii přes půl miliardy, asi pětinu za dospělé.

„Včasnou léčbou je možné řadu vad vyléčit v dětském věku či předejít prohloubení vady v dospělosti. Je přirozené a obhajitelné směrovat prostředky veřejného pojištění právě do péče o děti a dorost,“ uzavírá výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus šesti opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Kabinet podpořili poslanci ANO a ČSSD,...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus šesti opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Kabinet podpořili poslanci ANO a ČSSD,...

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Najdete na iDNES.cz