Jiří Pospíšil doufá, že rychlostudent Kavka odejde z fakulty.

Jiří Pospíšil doufá, že rychlostudent Kavka odejde z fakulty. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ztracené práce rychlostudentů vznikají dodatečně, potvrdil Pospíšil

  • 655
Pověřený šéf právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil potvrdil, že se ve fakultní knihovně objevila dizertační práce Jana Kavky, která byla ve skutečnosti svázána před několika dny. Práce přitom zmizela z knihovny v polovině září. Pospíšil vyzval Kavku, který učí občanské právo, aby odešel ze školy.

Zakázku na rychlé svázání rok staré dizertační práce jednoho z vyučujících na plzeňské právnické fakultě dostalo knihařství Rak minulý týden. Byla to jedna z mnoha prací, které v té době chyběly v univerzitní knihovně a podle vedení fakulty byly nezvěstné.

Krátce poté, co pražské knihařství dizertaci svázalo, se jakoby zázrakem na fakultě "našla".  Autorem práce je Jan Kavka, který v Plzni učí na katedře občanského práva, již vedl bývalý děkan Milan Kindl.

Pospíšil pro ČTK uvedl, že fotografie Kavkovy práce uložené v knihovně v sobotu do knihařství poslali a to jim informace potvrdilo. "Z toho usuzuji, že opravdu došlo k podvodnému jednání, kdy práce byla v polovině září stažena z knihovny a nyní tam byla vrácena jiná práce, která byla nově vázaná u pana Raka," uvedl Pospíšil.

Pospíšil zváží, zda příští týden podá v záležitosti Kavkovy dizertace trestní oznámení. Podle jeho informací už jedno trestní podání vznesli u protikorupční policie zástupci knihařství.

"Plus doufám, že pan Kavka odejde z fakulty, protože ta věc se musí prošetřit," zdůraznil šéf plzeňských práv. "Pokud své jméno neočistí, tak by těžko mohl takový člověk přednášet na právnické fakultě," dodal.

Vázání "ztracených" prací přibývá

"Ta práce se nám zdála podezřelá kvůli loňskému datu, proto jsme věc nahlásili Vladimíře Dvořákové z ministerstva školství," říká šéf knihařství Vladimír Rak.

"Upozornění na podezřelou práci tohoto autora jsem skutečně dostala. Je dalším důkazem obrovských machinací na plzeňských právech," potvrzuje šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. A dodává: "Mám signály, že se urychlené vázání prací, které měly být už dávno v knihovně, děje ve větší míře."

O věci ví i policie, ale zatím nezačala nikoho vyšetřovat. MF DNES se v pátek snažila spojit s autorem práce, Kindlovým kolegou Janem Kavkou. Na fakultě nebyl a nereagoval ani na vzkazy. Kavka patřil k rychlostudentům, kteří zvládli tříletý doktorský program za pouhých osm měsíců.

Neobvyklé je i to, že zakázku na svázání práce nepodal sám Kavka, ale soukromá poradenská společnost Egidas. "Podobně podivných prací si u nás loni nechala tato firma svázat několik," říká šéf knihařství Rak. 

Vše je součástí právnické aféry 

Snaha dostat do univerzitní knihovny chybějící práce je součástí skandálu, který otřásá plzeňskou právnickou fakultou. Její bývalé vedení v čele s proděkanem Milanem Kindlem je podezřelé, že rozdávalo tituly bez zkoušek a falšovalo vědecké práce. A tím si své "vlivné" studenty zavazovalo.

Prvním, kdo na studium "bez práce" doplatí, je Jan Harangozzo. Muž obžalovaný v kauze konkurzní mafie soudce Berky přijde o svůj magisterský titul. Redakce včera zjistila detaily z jeho "studia" trvajícího dva měsíce. Třeba to, jak v neuvěřitelně krátké době skládal jednu státnici za druhou.

Ukázalo se také, že ministerstvo školství vědělo o Harangozzově podezřelém rychlostudiu už od roku 2006, kdy na to upozornila policie i státní zastupitelství vyšetřující Berkův gang. Ministerstvo však tehdy odpovědělo, že Harangozzo získal titul v souladu se zákonem.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video