Hrozí sankce z EU, odmítá vláda návrh zrušit povinné přimíchávání biopaliv

  11:29aktualizováno  17:16
Snaha Pirátů a poslanců dalších opozičních stran zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty u vlády narazila. „Česká republika by se vystavila riziku sankcí ze strany Evropské unie,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD. „Jiná alternativní řešení nejsou v současnosti reálná,“ píše se v odmítavém stanovisku vlády.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin AdamecMAFRA

„Pokud by byla ze zákona vypuštěna povinnost přimíchávání biopaliv, distributoři pohonných hmot by i přesto byli nuceni tato biopaliva využívat tak, aby mohli dosáhnout požadovaného snížení emisí,“ píše se v zamítavém stanovisku vlády k návrhu zákona, jímž se nyní budou zabývat poslanci.

Předložený návrh nemůže podle vlády vést k cíli, který předkladatelé sledují. Z evropské legislativy vyplývá pro Českou republiku závazek, aby v roce 2020 podíl energie z obnovitelných zdrojů v dopravě činil alespoň 10 procent konečné spotřeby energie v dopravě a aby v případě pohonných hmot byly do roku 2020 sníženy emise skleníkových plynů vztažených na jednotku energie o 6 procent ve srovnání se základní normou pro paliva. Ministr Toman novinářům řekl, že změna by nepřinesla pokles zájmu o pěstování řepky, pouze by šla na vývoz.

„Pokud jde o pokročilá biopaliva (tzv. 2. generace) vyrobená z odpadních nebo zbytkových či obecně nepotravinářských surovin, ta jsou v současné době s ohledem na neexistenci komerčně využitelné technologie výroby v potřebném množství nedostupná,“ zní hlavní argument expertů vlády, kteří do odmítavého stanoviska také napsali, že nápad Pirátů vystavuje riziku sankcí ze strany Evropské komise.

Největším zpracovatelem řepky a výrobcem látky, která se používá jako biopalivo, je Preol z holdingu Agrofert. Kvůli zákonu o střetu zájmů premiér Andrej Babiš svou bývalou firmu Agrofert převedl do dvou svěřenských fondů. Rozhodování o biopalivech i tak dál věnuje opozice velkou pozornost.

„Rozhodování vlády o zrušení povinnosti přimíchávat biopaliva první generace do pohonných hmot bude opět ovlivněno obchodními zájmy premiéra, nikoli fakty. Tento typ biopaliv má prokazatelně negativní vliv jak na životní prostředí, uvedla ještě před jednáním vlády poslankyně ODS Veronika Vrecionová s odkazem na lány řepky, z níž se se vyrábí biopalivo, což je metylester řepkového oleje.

Piráti navrhují zrušit povinnost přimíchávat biopaliva do pohonných hmot

„Chceme napomoci ukončení devastace české krajiny, české půdy, českého venkova,“ řekl poslanec za Piráty Radek Holomčík, když spolu se svou kolegyní Danou Balcarovou návrh představil. Pod návrh se podepsali i poslanci ODS, TOP 09, SPD a STAN.

K devastaci podle něj přispívá pěstování energetických plodin, které tvoří základ biopaliv takzvané první generace, jako jsou řepka či kukuřice. „S pěstováním těch plodin je řada spojena řada praktik, které nejsou šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl Holomčík. 

Vrecionová upozorňuje na otočku Ťoka

„Podporu tomuto návrhu vyjádřilo i Ministerstvo dopravy před tím, než Dan Ťok toto odborné stanovisko rezortu změnil na politické stanovisko ministra ohroženého odvoláním,“ uvedla v pondělí poslankyně Vrecionová z ODS.

Resort dopravy otočil, nově odmítá zrušit povinné přimíchávání biopaliv

Ministerstvo dopravy před třemi týdny s argumenty poslanců i jejich novelou souhlasilo. O pár dní později otočilo „při zohlednění stanovisek jiných oslovených resortů“.

„Ministerstvo dopravy dalo k poslanecké novele zákona o ochraně ovzduší skutečně kladné stanovisko, které jsem změnil. O žádný veletoč se ale nejedná, byl jsem několik dní v zahraničí a původní stanovisko podepsal náměstek, který mě zastupoval,“ komentoval to pak Ťok, který v pondělí oznámil svůj konec v kabinetu Andreje Babiše.

Mezi ministry v ohrožení je také ministryně průmyslu Marta Nováková. Deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny k Ťokovi a Novákové v pondělí přiřadily ještě třetího ohroženého - ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Horolezec na Berounsku spadl ze skály, hasiči k němu slanili z vrtulníku

Ilustrační snímek

Horolezce, který spadl ze skály v Srbsku na Berounsku, zachraňovali odpoledne hasiči. Museli nasadit i lezce a...

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

VIDEO: Do Brna přiletěl legendární americký vrtulník Black Hawk

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...

Black Hawk nebo též Černý jestřáb známý také ze slavného filmu Ridleyho Scotta přistál v neděli na brněnském...

Najdete na iDNES.cz