Zrušení komunistů povede jen ke změně názvu strany, řekl Ivan Langer

  14:34aktualizováno  15:00
Pokud by Nejvyšší správní soud vyhověl případnému návrhu na zrušení KSČM, výsledkem by mohl být pouze vznik podobné strany s jiným názvem, ale stejnými lidmi. Řekl to ministr vnitra Ivan Langer v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Stejně se podle něj zachová i Dělnická strana.

Ivan Langer během kongresu ODS (6. 12. 2008) | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Přestože by si Langer osobně zrušení KSČM přál, vysněný efekt se podle něj nedostaví. Pokud by soud stranu zakázal, výsledkem bude podle Langera jen vznik "Dělnická strana práce". "A ti samí lidé, kteří byli v KSČM, přestoupí někam jinam a ten proces bude nekonečný," prohlásil Langer. Přednost dává prevenci.

Jeho předchůdce František Bublan v diskusi upozornil na další úskalí. KSČM je parlamentní stranou, má za sebou docela velký počet voličů a v jejích stanovách by bylo obtížné nalézt něco, co by bylo v rozporu se zákonem. Její případné zrušení by naopak vedlo ke zvýšení popularity komunistů, varoval Bublan.

I u případu krajně pravicové Dělnické strany (DS) se Langer s Bublanem shodli na tom, že pokud by ji soud rozpustil, její členové by mohli pokračovat v činnosti pod jiným názvem. "Ti lidé nejsou úplně hloupí, oni velmi dobře ví, jak se pohybovat jako hadi ve spleti paragrafů," uvedl Langer a Bublan doplnil, že za těmito lidmi stojí velmi kvalitní právníci.

Podle Bublana je proto nutný přísnější postup při případné registraci strany, která by mohla být pokračovatelkou DS. Langer slíbil, že pokud k takové registraci skutečně dojde, bude jí ministerstvo věnovat velkou pozornost. O rozpuštění DS požádala soud vláda na návrh Langrova ministerstva. - čtěte Ministr vnitra podal návrh na zrušení Dělnické strany

Komunisté: Čekejte odvetu!

Podnět k tomu, aby se vláda navrhla soudní přezkum toho, zda KSČM porušuje ústavu a zákony, dal kabinetu Senát na popud své komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Komise pod vedením Jaromíra Štětiny při dvouleté práci shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou. - čtete KSČM porušuje ústavu

Předseda KSČM Vojtěch Filip poté oznámil, že postoj a postup horní komory je nelegitimní a nemůže mít žádné následky. Pokud by vláda na základě senátní výzvy podala podnět k soudu na rozpuštění komunistické strany, musela by podle něj počítat s odvetnými opatřeními ve formě právních kroků i odmítavým postojem řady zemí, kde jsou u moci komunistické vlády.

Langer řekl, že jeho ministerstvo si vyžádá soudní znalecké posudky expertů z oblasti politologie, extremismu. "Teprve na základě těchto stanovisek uděláme svůj vlastní závěr, zda je ten návrh zralý k podání, či nikoliv," uvedl Langer.

"V případě Komunistické strany Čech a Moravy budeme postupovat opět standardně," dodal s připomenutím návrhu na zrušení Komunistického svazu mládeže, kterému soud vyhověl.

KSČM podle materiálů senátní komise porušuje ústavu tím, že neodmítá násilí jako prostředek k dosažení svých cílů. Naopak marxismus-leninismus je podle ní spolehlivou ideologickou zbraní.

Komunisté podle dokumentů, které komise shromáždila, podporují režimy používající násilí. KSČM na sebe podle Štětiny vzala úlohu sjednocení komunistického hnutí světa.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz