Egyptská pláž je po smrtícím útoku žraloka zavřená. Češi dřív domů nechtějí

  15:16aktualizováno  15:16
Pláž v egyptském letovisku Marsá Alam, kde v pátek žralok zabil českého turistu, zůstává kvůli vyšetřování uzavřená. Čeští turisté však nepanikaří, domů dřív nechtějí, říká marketingový ředitel cestovní kanceláře Exim Tours Stanislav Zíma. Pozůstalí se v sobotu vrátí domů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zatím se ví, že českého dvaačtyřicetiletého turistu usmrtil v pátek při potápění žralok v Egyptě, kde byl s rodinou na dovolené. Jaké jsou od včerejška nové informace?
Jsme v kontaktu s rodinou, která se během dnešního dne (v sobotu) vrací domů do České republiky. Rodině jsme nabídli pomoc psychologa, ale nejdůležitější pro ni bylo vrátit se domů. Soustředili jsme se na to, aby převoz proběhl co nejšetrněji s ohledem na rodinu a to teď bylo prioritní. Co se týče situace v Egyptě, tak pláž poblíž mola, kde k tragédii došlo, byla uzavřena, protože tam probíhá vyšetřování.

Českého turistu zabil v Egyptě žralok. Policisté prověřují loď, která vyhazovala přes palubu mrtvá zvířata

Chtějí klienti vaší cestovní kanceláře, kteří jsou nyní v Egyptě, ukončit dovolenou a vrátit se dřív domů? 
Ne, žádnou takovou žádost o dřívější návrat jsme zatím nezaznamenali. Z mých zkušeností vím, že lidé k tomu přistupují poměrně pragmaticky, nepanikaří, uvědomují si, že to je neuvěřitelná shoda nešťastných náhod. Dostali ale doporučení, aby se koupali v zátokách a mělkých lagunách, aby se nevydávali na otevřené moře. 

Jak neobvyklý je takový smrtící útok žraloka? 
Řeknu to takhle - jsem v cestovním ruchu 25 let a nic takového jsem dosud nezažil. I statisticky je to velmi nepravděpodobné. Někde jsem četl, že šance, že vás napadne žralok, je 1: 3 400 000.  

Dostane rodina odškodné? 
Zásadní je, že rodina byla pojištěna u naší pojišťovny, která nyní přebere veškeré výdaje spojené například i s převozem ostatků zemřelého, které mohou být i v řádu statisíců. Především jsme ale řešili, aby rodina byla doma a dalších stresů pro ni bylo co nejméně, takže jak to bude dál zatím nevím.

Turisté zatím zájezdy neruší

  • Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže klienti mířící do stejného hotelu nepanikaří. 
  • Podle Jana Bezděka, mluvčího CK Fischer, delegáti nezaznamenali, že by lidé chtěli rušit dovolenou.
  • Potvrdila to i mluvčí CK Firo-tour Eva Němečková, podle které se většinou ani lidé delegátů na podrobnosti neptají.
  • „Jaký bude vliv na prodej zájezdů do Egypta, se teprve ukáže v příštím týdnu,“ uvedl Petr Šatný z CK Alexandria. Ani podle něj nechce nikdo zájezd stornovat.
  • Agentuře Invia se podle jejího marketingového ředitele Michala Tůmy ozvalo do deseti klientů s dotazem na změnu zájezdu, většinou šlo o pozdější odjezdy za více než deset dní.

Zdroj: ČTK

Už se ví, jaký žralok tragédii způsobil?
Ještě ne, probíhá ohledání a expertízy. Všichni nad tím kroutí hlavou. Mám kolegy, kteří se potápějí a jezdí do Egypta několikrát za rok, za dlouhé roky se jim nepodařilo vyfotit žraloka, a to jezdí na otevřené moře běžně. Je to asi tak pravděpodobně, jako kdyby vás v lese v Kunraticích přepadla puma. 

Víte, jaká byla situace na místě, když se útok stal? Snažil se rodině někdo pomoci?
To v tuto chvíli nechci s ohledem na pozůstalé komentovat. Čekáme na vyjádření z egyptské strany, nechci o čemkoliv spekulovat. 

Teď tedy probíhá vyšetřování z egyptské strany. Míří do Egypta také česká policie?
Zatím takovou informaci nemám. Není to jako u kriminálních případů, zde je jasné, jak se to stalo, že to byl brutální útok zvířete.

Údajně kolem proplouvala obchodní loď s dobytkem, která do moře přes zákaz vyhodila mrtvá zvířata, a proto přilákala žraloka blíž k pobřeží. To se děje běžně?
Vůbec ne, situaci na moři sledují pobřežní hlídky, které se snaží všechny lodě, které proplouvají kolem, kontrolovat. Je to takový nešvar, který se neděje jen v Rudém moři, ale je to jedna z věcí, která způsobuje podezření, že může přilákat predátora blízko k pobřeží. 

Co se s tou lodí momentálně děje? 
Byla nasměrována za doprovodu bezpečnostních člunů do egyptského přístavu Safaga, kde probíhá vyšetřování posádky a lodě. Posádka bude muset doložit, kolik zvířat převážela a kolik jich měla ve skutečnosti na palubě.

Letovisko Marsá Alam, Egypt

Letovisko Marsá Alam, Egypt

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Východ republiky je ve vysokém stupni nebezpečí povodní a extrémních srážek

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina ve Valašské Polance.

Ve středu od rána stoupaly hladiny řek na severu a severovýchodě Čech i na Moravě. Třetí povodňový stupeň platí na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz