Mluvená stanice Českého rozhlasu potřebuje lepší vlny, navrhují poslanci

  15:11aktualizováno  21. května 9:24
Nová stanice mluveného slova Českého rozhlasu se dostane k většímu počtu posluchačů. Poslanci navrhují změnu zákona, která by dala stanici Plus několik vysílacích frekvencí v pásmu velmi krátkých vln. Na něm vysílá naprostá většina nejposlouchanějších rozhlasových stanic.

ČRo měsíce usiluje o prostor na velmi krátkých vlnách. Nyní mu dává šanci poslanecká novela. Ilustrační foto | foto: Český rozhlas

"Pro Český rozhlas se zavádí vysílání jednoho dalšího programu v pásmu velmi krátkých vln alespoň v rozsahu regionálního rozhlasového vysílání (...). Na tomto jednom dalším programu nebude Český rozhlas oprávněn vysílat reklamu ani teleshopping," píše se v odůvodnění novely.

"Usilujeme o vytvoření zákonných podmínek pro stanici Český rozhlas Plus. Pokud jde o rozsah pokrytí území ČR tímto programem, bude záležet na výsledku revize kmitočtů, který si Český rozhlas nechává zpracovat," uvedl René Zavoral, náměstek pro program a vysílání generálního ředitele ČRo.

Změnu v zákoně o ČRo podepsalo 11 poslanců napříč politickým spektrem. Většina z nich je z volebního výboru. Ten projednává legislativu spojenou s médii, ale také návrhy členů rad či výroční zprávy ČT a ČRo. "Důvodem novely je rozšíření veřejné služby v oblasti rozhlasového vysílání," odůvodňuje krok spojený s VKV vlnami (jedná se o pásmo, do kterého spadá FM vysílání).

Návrh počítá s tím, že rozhlas by se k VKV nedostal hned. "Proces bude probíhat postupně, a to i podle toho, zda případně budou rádiové kmitočty některými uživateli uvolněny," píší poslanci.

"Zákon umožňuje ČRo vysílat čtvrtý program ve VKV s tím, že rozhlas si udělá restrukturalizaci regionálních stanic a tím získá frekvence. Novela tedy nikoho jiného o frekvence neobere," vysvětluje předseda sněmovního výboru Václav Mencl. "A aby komerční stanice nebyly znepokojeny, nebude na tomto čtvrtém programu vysílána reklama, ani teleshopping," doplnil.

Podle Zavorala rozhlas nikdy nepočítal s vysíláním reklamy na kanále Plus. "Návrh novely zákona má tedy naši plnou podporu," uvedl náměstek.

Rozhlas se už nyní postupně připravuje na rozšíření vysílání z osmi na 24 hodin. "V průběhu dne bude kladen větší důraz na aktuální zpravodajství a publicistiku, program podvečera a večerních hodin by mohl zůstat zachován," popsal Zavoral.

BBC přešla ke konkurenci, Plus je jen na středních vlnách

Změnu inicioval už před osmi měsíci ČRo. Tehdy hledal prostor pro novou stanici mluveného slova s názvem Plus. Nejprve spoléhal na to, že se domluví s držitelem licence BBC Radiocom, jenže Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odmítla změnit licenci a rozšířit prostor pro vysílání nové stanice (rozhlas má smůlu, čtěte zde). A posléze odsouhlasila prodej BBC Radiocom skupině komerčních stanic kolem Michela Fleischmanna, šéfa Evropy 2 a Frekvence 1. Obě instituce se posléze nedokázaly dohodnout na sdílení vysílacího prostoru.

"Návrh na změnu zákona o ČRo jsme iniciovali po té, co byla loni v červenci zamítnuta žádost BBC Radiocom (Praha) o rozšíření českého vysílání na stanici BBC na 12 hodin a následně ze strany BBC Radiocom vypovězena smlouva, na základě které se na stanici BBC vysílaly pořady Českého rozhlasu," popsal Zavoral.

ČRo proto zbyla jen jediná možnost, jak stanici Plus dostat k širšímu publiku včetně posluchačů za volantem. Požádat změnou zákona o rozšíření počtu stanic vysílaných na VKV. Poslanci návrhu vyhověli.

Mezi změnami v novele je kromě rozšíření počtu stanic ČRo, vysílaných prostřednictvím VKV, také posunutí termínu předkládání výroční zprávy ČRo o dva měsíce. Novela nyní musí projít legislativním procesem v parlamentu. Mencl ale neočekává žádné potíže a spolu se Zavoralem se shoduje, že by stanice Plus mohla začít vysílat na VKV letos na podzim. 

Stanice ČRo Plus, kterému musely ustoupit stanice Česko, Leonardo a ČRo 6, vysílá nyní denně od 16 do 24 hodin (jak vznikla nová stanice, čtěte zde). Je šířena digitálně či analogově. V druhém případě se na středních vlnách dělí o prostor s vysíláním Dvojky. V pásmu VKV vysílají zatím tři celoplošné stanice Českého rozhlasu. Konkrétně Radiožurnál, Vltava a Praha.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz