Zpravodaje ČT povede Karel Novák

  16:06aktualizováno  16:06
Šéfredaktorem zpravodajství veřejnoprávní České televize bude od začátku března dosavadní zástupce šéfredaktora a vedoucí vydání hlavní zpravodajské relace Karel Novák. Jedenatřicetiletý Novák ve funkci nahradí Bohumila Klepetka.

Ten odchází z postu šéfredaktora po dvou letech. Ředitel zpravodajství Zbyněk Honys s ním ale počítá ve vedení redakce i nadále. V budoucnu zřejmě bude zástupcem šéfa redakce.

Nováka vybral Honys ze tří kandidátů
O Novákově jmenování informoval David Jirušek, pověřený v televizi vedením vztahů s veřejností. Ještě ve středu se přitom ředitel Honys rozhodoval mezi třemi kandidáty.

Vybíral ještě z dalšího zástupce šéfredaktora redakce zpravodajství Romana Bradáče a novináře Martina Grmely. Tento bývalý zaměstnanec televize Nova s ČT externě spolupracuje.

Novák, který patřil na přelomu let 2000 a 2001 k výrazným postavám televizní krize, zastupoval redaktory, kteří odmítli nové vedení.

Nový šéfredaktor se chce věnovat třem základním okruhům. První je personální stabilizace redakce zpravodajství, ze které v poslední době odešlo množství redaktorů.

Soustředit se chce i na letošní volební rok tak, aby zpravodajství ČT bylo korektní a zodpovědně přistupovalo ke všem informacím, které se mohou v předpokládané ostré kampani objevit. Třetím tématem je příprava nového pořadu, který by měl zřejmě na podzim nahradit na obrazovkách "21".

O funkci šéfa zpravodajství se ucházelo šest lidí.

CO SE STALO VE STŘEDU
Ředitel zpravodajství České televize Zbyněk Honys oznámil radě tohoto veřejnoprávního média jméno nového šéfredaktora publicistiky. Prvního března se jím stane Milan Bouška, který dosud pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa.

Budoucí šéf aktuální publicistiky Bouška je absolventem DAMU. V minulosti se ucházel o místo v Radě ČT a kandidoval i na místo generálního ředitele Českého rozhlasu.

Konkurs na hlavní posty ve zpravodajství a publicistice ČT vypsal Honys 11. ledna. Na post šéfredaktora publicistiky se přihlásilo devět kandidátů.

Ředitel zpravodajství také hodlá vyhlásit výběrové řízení na funkci šéfredaktora sportovní redakce.

V televizi i další personální změny
Generální ředitel ČT Jiří Balvín televizní radu také informoval o jmenování nového programového ředitele ČT a ředitele svého sekretariátu. Program bude nadále řídit Petr Koliha a ředitelem sekretariátu se stane Jiří Kučera, právník zaměstnaný v ČT od roku 1998. Oba muže oslovil Balvín přímo.

Výběrové řízení naopak Balvín vypsal na post ředitele brněnského studia ČT. Přihlásilo se do něj 18 uchazečů. Výběrová komise zasedne v Brně 5. března.

Rada ČT se zlobí na Balvína kvůli rozpočtu
Generální ředitel České televize Jiří Balvín sklidil na zasedání rady kritiku za neuzavřený rozpočet na rok 2002. Předložit má přitom rozpočet s rozpisem
nákladů na výrobu.

Televize ale ještě výrobní úkoly nerozepsala. Proto prý nestihla připravit ani rozpis nákladů.

Předseda rady Jan Mrzena naznačil, že takový přístup vzbuzuje nedůvěru a dál
destabilizuje hospodářskou situaci ČT. Balvín na obhajobu řekl, že rozpočet se letos připravuje novým způsobem. Přípravu prý zdržely technické problémy.

Současně však zopakoval, že ani rozepsání výrobních úkolů nepřispěje k tomu, aby byl rozpočet vyrovnaný, jak si rada přeje.

ČT si na odbory pošle ministerstvo
Rada České televize jednala ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že ve veřejnoprávní televizi stále není zažehnána hrozba stávky. Odboráři tvrdí, že zastaví práci 12. dubna, v den, kdy vyprší lhůta pro kolektivní vyjednávání. Protože se zatím shoda o zvýšení platů nerýsuje, požádá televize ministerstvo práce a sociálních věcí o zprostředkovatele vyjednávání.

"Získáme tak další dva měsíce na dohodu," řekl mluvčí ČT David Jirušek.

Odborový předák Antonín Dekoj tvrdí, že jednání s managementem ČT je "jednání nejednání". "Podnik nenabídl žádné kompromisy," říká.

"Vedení se s odbory na výši platů nebo 13. a 14. platu nedohodlo," potvrdil Dekojova slova i Jirušek s tím, že veřejnoprávní médium řeší důležitější věci, než valorizaci mezd.

Nejsou peníze, tvrdí management
"Nejsou peníze, máme 600 tisíc neplatičů koncesionářských poplatků, musíme zvýšit pokrývání skrytými titulky a budovat regionální studia," upřesnil.

Stávkou hrozí odbory České televize od sedmnáctého ledna, kdy uspořádaly v garážích ČT shromáždění zaměstnanců. Žádají 13. a 14. plat a plošnou valorizaci platů. Tvrdí, že chtějí zachovat výši současných mezd.

Průměrná mzda v ČT je podle jejího šéfa Jiřího Balvína 22 tisíc korun. Bez valorizace a 13. a 14. platu by měla klesnout na devatenáct tisíc.

Ředitel: Dalo by se ušetřit 100 milionů
Když televize nebude valorizovat a zaměstnancům v létě a v zimě nepřilepší, získá podle generálního ředitele Jiřího Balvína 100 milionů korun. To jsou více než dvě procenta celkového letošního televizního rozpočtu. Televize by měla v roce 2002 podle předpokladů managementu hospodařit se 4,7 miliardy korun.

Balvín předpokládá, že by mzdy mohly začít opět růst, až poté, co televize zpřísní vybírání peněz od koncesionářů.

Podle výroční zprávy ČT za rok 2000 bylo v tomto veřejnoprávním médiu zaměstnáno téměř 2400 lidí.

Televizní stávka není nic nového
Stávka není pro televizní odboráře nic nového. Na přelomu roku 2000 a 2001 zaměstnanci tohoto prostředku využili po jmenování Jiřího Hodače ředitelem. Spor ukončilo až jmenování Jiřího Balvína prozatímním ředitelem.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Najdete na iDNES.cz