Každá zoo se může chlubit řadou unikátů. K těm z posledních dnů patří třeba mládě tučňáka brýlového, které v Safari Parku ve Dvoře Králové vyseděl a odchoval nerozlučný pár mladých samců. Ošetřovatelé jim už podruhé podstrčili oplozené vejce jiných rodičů. Poprvé úspěšní nebyli, nyní už ano. Návštěvníci mohli mládě poprvé vidět v pátek.
K radosti ošetřovatelů i návštěvníků přibyly letos v českých zoologických zahradách tisíce nových zvířat. Některé zoo přivezly mladší jedince, aby sestavily chovné páry, nebo získaly nové druhy. Například pražská zoo začala chovat madagaskarské šelmy fosy, táborská získala vzácného bílého lva, Safari Park ve Dvoře Králové dovezl šimpanze čego či hyeny čabrakové.
Nerozluční samci tučňáků ve Dvoře vyseděli mládě, vejce jim podstrčili![]() |
Většina zahrad se ale chlubí záplavou u nich odchovaných mláďat. Třeba v Hodoníně se v září narodila čtyřčata vzácného lva berberského. Nejslabší mládě sice uhynulo, ale tři prospívají.
Ve Zlíně se pro změnu daří trojčatům lva konžského. „Lvy chováme téměř 60 let, ale mláďat jsme se dočkali poprvé. Radost z této výjimečné události je o to větší, že se tři zdravá lvíčata narodila v roce, kdy jsme zahájili výstavbu prvního záchranného a chovného centra pro lvy v České republice,“ říká mluvčí Zoo Zlín Romana Mikešová.
Zcela mimořádný rok má v tomto směru za sebou Zoo Praha, která každý rok přiláká okolo 1,2 milionu návštěvníků a tisíce lidí sledují na sociálních sítích její videa ze života zvířat. Je na co se dívat. Poutají hlavně hrátky gorilích mláďat, někdy i s guerézami.
OBRAZEM: Zoo Praha přinesl rok přes tisíc mláďat. Přes svátky výrazně zlevní vstup![]() |
„Poprvé se u nás narodily dvě gorily nížinné v jednom roce, samičky Mobi a Gaia. K tomu sameček kriticky ohroženého orangutana sumaterského Harapan. Také jsme jako první v Česku odchovali vombata obecného či malé africké savce bércouny Petersovy. Máme i druhé mládě luskouna krátkoocasého, které je současně teprve druhé v Evropě,“ líčí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Podle něj se tam letos rozmnožila zhruba třetina z téměř 600 chovaných druhů. „Celkem přibylo 1 043 mláďat, z toho okolo 440 savců včetně tří lidoopů. Letošní rok se nám zřejmě jen tak překonat nepodaří,“ míní Bobek.
Raritních odchovů přibývá
Úspěchy v odchovech vzácných zvířat hlásí i jiné zoo. Například v Ústí nad Labem se narodilo mládě kriticky ohroženého gibona bělolícího. V Ostravě přibyl další šimpanz hornoguinejský. Tamní odborníci si velmi cení i čtyř mláďat ohrožených varanů papuánských. „Jde o raritní odchov v evropských zoo po dvanácti letech. Mláďat se vylíhlo pět, ale jedno záhy uhynulo,“ říká mluvčí ostravské zahrady Šárka Nováková.
A dodává, že letos odchovali i další druhy zvířat ohrožených vyhubením, jako jsou krokodýlovci vietnamští, lemuři mongoz či rybky medaky Sarasinovy, které se v evropských zoo vyskytují málo a rozmnožují ještě vzácněji.
V ostravské zoo se těší ze vzácného kotěte, lidé nemohli k výběhu dva měsíce |
V Brně odchovali poprvé v Česku dvě mláďata luňáků hnědých, po 38 letech čtyři mláďata tinamy koroptví či kriticky ohroženou rybu duhovku. „Cenná jsou i trojčata vlků hřivnatých. Narodila se u nás po osmi letech nově sestavenému páru,“ říká mluvčí zoo Věra Müllerová.
Jihlavská zoo se chlubí mládětem hrošíka liberijského. Mládě stejného druhu má i Safari Park ve Dvoře Králové, kde letos odchovali také čtyřčata psů hyenovitých a trojčata hyenek hřivnatých – ta se narodila mimo Afriku poprvé po 35 letech.
V pražské zoo uhynul nebývale velký velemlok čínský Karlo![]() |
Zahrady ale také o mnohá zvířata přišly. Těsně před svátky uhynul v pražské zoo velemlok čínský Karlo. Měřil přes 1,5 metru a byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako největší obojživelník na světě. Dožil se 47 let, ale už dlouho měl potíže s imunitou. I řada dalších oblíbených či výjimečných „celebrit“ náhle uhynula nebo je museli veterináři ze zdravotních důvodů utratit.
V Táboře tak přišli o medvěda baribala Geňu, kterému bylo 28,5 roku. „Všechny bavil svými kousky, jimiž lákal od ošetřovatelů oblíbené jídlo,“ vzpomíná ředitel zahrady Evžen Korec.
Chybí Zuzana či Ferda
Ostravská zoo musela nechat uspat pětatřicetiletou samici medvěda ušatého. Místo ní se k jejímu partnerovi a hulmanům posvátným nastěhuje do velkého přírodního výběhu medvěd Jiří, kterého zlínská zoo zapůjčila v roce 2011 zámku Konopiště. Teď už si zvyká na nový domov, ale zatím je v karanténě.
Pro hodonínskou zoo byl letos největší ztrátou úhyn jednapadesátileté šimpanzice Zuzany, která byla jejím nejstarším a nejznámějším zvířetem. „Kdysi působila i v cirkuse, proto byla zvyklá na lidi. Přicházela k nim, gestikulovala, komunikovala, napodobovala je a vyžadovala pozornost,“ líčí mluvčí zoo Ivo Cencinger.
Ve Dvoře Králové už neprobudili z anestezie starou slonici Drumbo, které bylo přes 50 let. Vystupňovaly se u ní totiž dlouhodobé potíže se zadníma nohama. V liberecké zoo uhynul orlosup bradatý Pišta, který významně přispěl k návratu těchto dravců do přírody, či samice lachtana hřivnatého Mano.
Všechny druhy hyen pohromadě. Dvůr Králové je má jako jediná zoo na světě![]() |
V Ústí nad Labem museli uspat samici tygra malajského Indru a postupně i pár lvů konžských včetně dvacetiletého Leona, který byl třetím nejstarším v evropských zoo. Tím tam chov lvů skončil. Na jaře ve stejné zoo zkrátili utrpení i pětapadesátiletému orangutanu Ferdovi, nejstaršímu samci v Evropě.
Všechna zmíněná zvířata trápily vleklé zdravotní potíže. Ze stejných důvodů přišla také například jihlavská zoo o žirafího samce Zuberiho. A takových ztrát bylo víc.
Rekordní návštěvnost
I díky záplavě mláďat se řada zoo letos dočká rekordní návštěvnosti. Některé čekají do poslední chvíle. Jako první měl jasno Safari Park ve Dvoře Králové. „Už v listopadu přišlo přes 700 tisíc lidí, což je náš rekord v polistopadové historii,“ říká mluvčí parku Michal Šťastný.
V Zoo Ostrava překonali rekord začátkem prosince. Do neděle tam přišlo téměř 625 tisíc lidí, přestože byl areál kvůli povodním a silnému větru několik dní zavřený. Jiným zoo ale rozmary počasí naději na rekord zmařily. Buď zavřely, aby padající stromy neohrozily návštěvníky, nebo tam pár dní nikdo nechodil.
Hranice 600 tisíc návštěvníků v Zoo Ostrava padla už při oslavách Halloweenu![]() |
Děčínské zoo navíc komplikovaly situaci opravy jediné příjezdové cesty. „Složitě jsme řešili zásobování a vymýšleli různé akce, abychom přilákali návštěvníky, kteří nemohli přijet autem až k nám,“ popisuje mluvčí zahrady Alena Houšková.
Při oslavě 75. narozenin zoo, jejíž hvězdou je medvěd kamčatský Bruno, se tam v srpnu sešlo 450 lidí v triku s obrázkem medvěda. Dostali se do České knihy rekordů a kuriozit.