Znemožnili mě, říká „tichá“ ministryně Hanáková. A rozdává výpovědi

  13:45aktualizováno  13:45
V úřad zarytého mlčení se změnilo ministerstvo kultury s příchodem nové šéfky Aleny Hanákové. Na tiskový odbor se nedovoláte a poté, co vás sekretářky posílají půl dne od čerta k ďáblu, se dozvíte, že "tiskové" bylo rozprášeno. Ministryně tvrdí, že podniká kroky k nápravě.

Do televize běžte bez podkladů, budete působit přirozeněji, poradili prý úředníci nové ministryni kultury Aleně Hanákové. Úřad po jejím příchodu takřka přestal komunikovat. Až nedávno se ministryně naštvala a rozprášila tiskový odbor. | foto:  Petr Topič, MAFRA

S mlčením a rozpaky začala ministryně kultury za TOP 09 Alena Hanáková své první vystoupení v České televizi: "Nevím, nemám k tomu podklady, ptáte se předčasně...," zněly její odpovědi k majetkovému vyrovnání s církvemi.

Ministryně Alena Hanáková

o poměrech na ministerstvu kultury:

"Je strašné, když se úředníci z ministerstva kultury chovají víc než nekulturně. Zejména vůči lidem, jimž odmítali sdělovat informace s výmluvou, že jsem rozprášila tiskový odbor. V každém případě tu končí. Nic nedělali, tak co s nimi?"

A když pak ministryně nepřišla ani na předávání prestižních Cen Alfréda Radoka za nejvýznamnější divadelní počiny roku 2011 (žádný z jejích předchůdců nevynechal), začali si z utajení ministerstva a jeho šéfky nepokrytě utahovat i divadelníci.

"Byla to samozřejmě chyba, že jsem na Radokovi nebyla. Dala jsem ale na radu poradců, kteří tu tehdy byli. A když jsem šla do televize - byla jsem jen pár dní ministryní - tak mi doporučili, abych si nebrala podklady, že to prý bude působit mnohem přirozeněji. A já je, bohužel, znovu poslechla," vysvětluje Hanáková okolnosti, v nichž se po příchodu na ministerstvo kultury ocitla, takže se stala terčem posměšků.

Ministryně se zdráhá říct, že jí to úředníci po nucené prosincové rezignaci jejího předchůdce Jiřího Bessera dělali naschvál. Nedávno se však prý s překvapením dozvěděla, že pracovníci tiskového odboru bojkotují práci jen proto, aby dali své šéfce příležitost ukázat, co umí.

Nová mluvčí a odborníci na řeč

"Promiňte, že zvyšuji hlas, ale pokaždé, když si na to vzpomenu, tak se rozčílím. Je to strašné, když se úředníci z ministerstva kultury chovají víc než nekulturně. Zejména vůči lidem, jimž odmítali sdělovat informace s výmluvou, že jsem rozprášila tiskový odbor. V každém případě tu končí. Nic nedělali, tak co s nimi?" dodává ministryně.

A z údivu nevychází ani teď. Po pěti týdnech ve funkci například náhodou zjistila, že webové stránky resortu ignorovaly, že se změnil ministr. A třeba Stanislav Brunclík, který odešel vzápětí po Besserovi, na nich stále figuruje jako ředitel vnějších vztahů a komunikace.

Informace o komunikační spoušti na kultuře Brunclík sice vyslechl, odmítl je však komentovat: "Dělám už něco jiného. Nevím, proč bych se k tomu měl vyjadřovat." Hanáková slibuje rychlou nápravu. Jmenovala už novou mluvčí Markétu Ševčíkovou z Českého rozhlasu. Rovněž o ni se prý pokoušel infarkt, když zjistila, že pracovnice tiskového odboru chodí do práce jen občas, a když už v ní náhodou jsou, tak svědomitě likvidují e-maily s dotazy a stížnostmi na ministerstvo kultury.

"Kudy chodily, tudy ministryni škodily. Proto odcházejí," říká kategoricky nová mluvčí Ševčíková.

Bez ohledu na první nešťastné mediální kroky Hanáková nelituje, že kývla na nabídku stát se ministryní kultury.

Mrzí ji přesto, že už jako poslankyně nevěnovala pozornost tomu, aby svým projevem lidi zaujala: "Už na tom ale pracuji s odborníky na řeč a vystupování a zlepší se to," ujišťuje ministryně.

"Není mediální žvanil"

Že start Aleny Hanákové nebyl nejšťastnější, uznává i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Cením si na ní, že není mediálním žvanilem, nýbrž pracantem - to je snad důležitější než krasořečnění," vyzdvihuje přednosti ministryně šéf klubu.

Nepochybuje proto, že Hanáková zvládne start církevních restitucí, přípravu zákona o kinematografii či sloučení Národního divadla se Státní operou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Najdete na iDNES.cz