Známá jména zabrala, uspěl Dienstbier, Antl a Schwarz

  18:40aktualizováno  18:40
Známým tvářím se ve druhém kole voleb do Senátu dařilo. V horní komoře parlamentu tak usedne exministr Jiří Dienstbier, šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz nebo bývalý žalobce Miroslav Antl. Oranžová "tsunami" naopak smetla pivovarníka Stanislava Bernarda, který kandidoval za ODS.

Několik měsíců jsem jezdil po obcích, mluvil s lidmi, starosty a zastupiteli, vysvětluje svůj recept na volební vítězství Jiří Dienstbier. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Jiří Dienstbier v barvách ČSSD porazil ziskem 56,14 procenta hlasů kladenského primátora Dana Jiránka.

Jednasedmdesátiletý politik, bývalý disident, diplomat a kladenský rodák považuje za důvod svého úspěchu kontaktní kampaň. "Bylo to na osobním přístupu, na tom, že několik měsíců jsem chodil mezi lidi, jezdil po 76 obcích, mluvil všude se starosty a zastupiteli," řekl.

Poražený primátor Jiránek připomněl Dienstbierovy předvolební sliby. "Doufám, že v zájmu všech lidí ve volební regionu splní své sliby, že budou místa ve školkách, budou opravené silnice, všichni studenti budou jezdit do škol zadarmo," prohlásil po zveřejnění výsledků.

Vítězové senátních voleb

podívejte se na nové senátory

Prohra jako vysvobození
Na sociální demokracii vsadil také třiapadesátiletý právník a bývalý náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl. Neprohloupil. Na Kněženskorychnovsku dostal od voličů 59,6 procenta hlasů a vyřadil tak dosavadní senátorku Václavu Domšovou (nestraník za SNK ED).

Antl přiznal, že svému vítězství do poslední chvíle moc nevěřil. "Děkuji všem, kteří se nenechali zastrašit ani odradit a dali mi svůj hlas. Tím ukázali, že chtějí změnu. Udělám vše pro to, abych je nezklamal," vzkázal voličům.

Jeho soupeřka tvrdí, že prohra je pro ni do jisté míry vysvobozením. "Já jsem se celých posledních šest let pro své voliče honila jako blázen. Pro svůj obvod jsem dělala, co jsem mohla. Že se lidé nechali zblbnout třiceti korunami u lékaře, to už není můj problém," uvedla Domšová.

Křištálová lupa Vyhrál a očekává Julínkův konec
Mediálně známá tvář mohla pomoci i Zdeňku Schwarzovi. Pětačtyřicetiletý šéf pražské záchranné služby coby nestraník v dresu ODS porazil v Praze 1 ziskem 60,21 procenta hlasů kandidátku ČSSD Blanku Haindlovou.

"Je to obrovský úspěch, zvlášť v porovnání s tím, co je v republice," narážel Schwarz na volební úspěch sociální demokracie, které ODS sebrala pouze tři pražské senátní obvody. Schwarz nahradí v Senátu Martina Mejstříka, který nepostoupil z prvního kola.

Schwarz poznamenal, že si myslí, že po takových výsledcích voleb bude z vlády odvolán ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Před prvním kolem senátních voleb Julínek voličům nedoporučil Schwarze volit.

Odborářský boss porazil pivovarníka
Ani to, že se jeho tvář pravidelně objevuje v médiích a zdobí dokonce i lahve s pivem, nepomohlo do Senátu podnikateli v pivovarnictví Stanislavu Bernardovi. Na Pelhřimovsku porazil kandidáta ODS šéf odborové centrály Milan Štěch (ČSSD), který obhajoval mandát.

Hlavní příčinou jeho výrazného vítězství je podle něj velké znechucení a zklamání lidí z politiky ODS na úrovni vlády a parlamentu. "Pochopili také, že Senát má velké pravomoci, což v minulosti tak nevnímali," domnívá se Štěch.

Bernard pogratuloval svému soupeři a vyjádřil smutek malou historickou pamětí lidí, kteří ve volbách dali přednost nereálným slibům a populistickým nabídkám. "Svůj pohled na výsledek bych parafrázoval výrokem 'Vítejte opět v České socialistické republice'," řekl Bernard.

Rozdělení křesel v Senátu po volbách 2008

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZOBRAZÍTE KLIKNUTÍM NA OBRÁZEK

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz